Két ellenőrző albizottság előtt a Gyermekrák Alapítvány ügye <br/>

Vágólapra másolva!
A Gyermekrák Alapítvány és az APEH vitája kapcsán kialakult helyzetről tájékozódott szerdai budapesti együttes ülésén az Országgyűlés társadalmi szervezetek, valamint egészségügyi és szociális bizottságának ellenőrző albizottsága. A bizottsági ülésen szó volt arról a törvénymódosítási javaslatról, mely lehetővé tenné, hogy a kiemelkedően közhasznú szervezetek a bejegyzésüktől számított jelenlegi három év helyett egy év után jogosultak lehessenek az adófelajánlások gyűjtésére.
Vágólapra másolva!

Az ülés összehívását Béki Gabriella (SZDSZ), az egészségügyi és szociális bizottság ellenőrző albizottságának elnöke kezdeményezte. Halász János (Fidesz), a társadalmi szervezetek bizottságának alelnöke szerint az együttes ülés jó alkalmat teremthet arra, hogy az általa készített törvénymódosítási javaslatról az érintettek véleményét kérjék. A személyi jövedelemadó egy százalékának felhasználásáról szóló törvényt a képviselő úgy módosítaná, hogy a kiemelkedően közhasznú szervezetek a bejegyzésüktől számított jelenlegi három év helyett egy év után jogosultak lehessenek az adófelajánlások gyűjtésére. Zuschlag János (MSZP) kijelentette: pártja nyitott a törvény felülvizsgálatára.

Balogh István, a Gyermekrák Alapítvány elnöke elmondta, hogy kiemelkedően közhasznú szervezetként ugyanúgy állami, önkormányzati a feladatokat látnak el, mint a közalapítványok. Szerinte a kiemelten közhasznú szervezeteknek ezért ugyanolyan jogokkal kell bírniuk, mint a közalapítványoknak. Mint mondta, több helyről is kértek a jogosultságról állásfoglalást, egyértelmű választ azonban nem kaptak, az APEH pedig
1999 októberében kiutalta az abban az évben összegyűjtött 102 millió forintot.

Vámosi-Nagy Szabolcs, az APEH elnökhelyettese közölte: ő maga kétszer, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára pedig egyszer tájékoztatta levélben az alapítvány vezetőjét, hogy nem jogosultak az adófelajánlásokra, és méltányosságra sincs lehetőség. Mint mondta, tévedésből utalta ki a hivatal a pénzt.

Kakuszi István, az Egészségügyi Minisztérium helyettes államtitkára közölte: mivel az alapítvány 1999-ben nem volt jogosult a felajánlásokra, kormánydöntés született arról, hogy a rákos gyermekek gyógyítására szánt 102 millió forintot a tárca szétosztja az ilyen tevékenységet végző intézmények között. Az később derült ki, hogy a pénzt az APEH is átutalta az alapítványnak. A helyettes államtitkár hozzátette: 2000 decemberében a kormány ugyancsak arról határozott, hogy az adózók szándékának figyelembevételével 135 millió forintot juttat a rákos gyermekek helyzetének javítására. A pénzt azonban nem osztották fel az intézmények között, hanem a pécsi gyermekklinika, a Semmelweis Egyetem Kútvölgyi klinikája, valamint a haematológiai intézet támogatása merült fel. A minisztérium a pénzt a célok megjelölésével átutalta az alapítvány számlájára.

Balogh István megjegyezte: nem ért egyet a támogatandó intézményekkel, kettő ugyanis egyáltalán nem foglalkozik rákos gyermekek gyógyításával.

(MTI)