Vágólapra másolva!
A budapesti tisztifőorvos szerint már most kizárható, hogy az ÁNTSZ vizsgálatai megerősítenék a Nyírő Gyula Kórház főigazgatójának állítását, hogy az osztályon senkit nem terhel felelősség az ott történtekért. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat kedden függesztette fel a Nyírő Gyula Kórház I. számú belgyógyászati osztályának működését, és vizsgálatot rendelt el az intézményben. Itt dolgozott az a nővér, aki - állítása szerint - körülbelül negyven embert segített halálba a betegeknek adott vénás injekcióval.
Vágólapra másolva!

Lun Katalin budapesti tisztifőorvos szerdán elmondta: a Nyírő Gyula Kórház I. számú belgyógyászati osztályára reggel kivonultak az ÁNTSZ munkatársai, akik ellenőrzik, hogy az osztály dolgozói betartották-e a munkaköri, gyógyszerkezelési szabályokat. Lun Katalin elmondta, hogy az egyes kórházak kis mértékben módosíthatják azokat az általános alapszabályokat, amelyek minden kórházra vonatkoznak, de ezeket a módosításokat írásban rögzíteni kell, és szigorúan be kell tartani. Az ÁNTSZ munkatársai azt ellenőrzik, hogy a kórház dolgozói betartották-e ezeket szabályokat. Ide tartozik például az, hogy a gyógyszerkezelés hogy történik: ki férhet hozzá a kábítószer típusú gyógyszerekhez, és vezetik-e a pontos nyilvántartást arról, hogy ezeket a gyógyszereket ki, milyen mennyiségben vette fel, és melyik betegnek adta be. A betegeket halálba segítő nővér kábítószernek minősülő morfint adott a kórház klienseinek. Az ÁNTSZ ellenőrzi azt is, hogy a boncolások mellőzése az ide vonatkozó szabályok betartása mellett történt-e, tehát minden esetben azért maradt-e el a boncolás, mert ezt írásban kérték a hozzátartozók.

Lun Katalin szerint az ÁNTSZ vizsgálata néhány nap alatt befejeződik, maximum egy hetet vesz igénybe. A vizsgálat lehetséges eredményei közül - Lun szerint - már most ki lehet zárni azt, hogy az osztály szabályosan működött. A budapesti tisztifőorvos elmondta, hogy vénás injekciót - ahogy a Nyírő Gyula Kórházban történt - egyik kórházban sem szabad nővérnek beadni. Ápolónő csak izomba és bőr alá adhat be injekciót, amit az orvosnak kell elrendelni. Az ÁNTSZ a vizsgálat befejezése után összefoglalja a megállapításait, ennek alapján a Fővárosi Önkormányzat - mint a kórház tulajdonosa - vonhatja le a következtetéseket, az önkormányzat bocsáthatja el a felelősöket. Tegnap Mikola István egészségügyi miniszter azt mondta, a tulajdonos önkormányzatnak felelősségre kell vonnia a kórház vezetőjét. Az ÁNTSZ a legsúlyosabb esetben, ha az osztály további működését megkérdőjelező szabálytalanságokat talál, visszavonhatja az osztály működési engedélyét, melyet egyelőre a vizsgálat idejére függesztett fel.

A budapesti tisztifőorvos - az egészségügyi miniszterhez hasonlóan - mélységesen felháborítónak tartja a kórház vezetőinek nyilatkozatait. Lun szerint nem igaz, hogy bárhol előfordulhat, hogy egy nővér élet-halál ura lehessen.

A Fővárosi Önkormányzatnál szerdán közölték: megvárják az ÁNTSZ vizsgálatának eredményeit, és utána döntenek az esetleges további lépésekről. Szolnoki Andrea főpolgármester-helyettes az MTI-vel közölte: ha a Nyírő Gyula kórházban az ÁNTSZ vizsgálata bármilyen szakmai vagy egyéb mulasztást derít ki, akkor Szolnoki Andrea kezdeményezi a főigazgató felelősségre vonását.

A fővárosi Fidesz- MDF- MKDSZ- frakció szakmai biztost követel a Nyírő Gyula Kórházba

A felfüggesztett osztály betegeinek áthelyezése szerda reggel befejeződött. A 78 beteg közül mintegy húszat - akiknek állapota erre megfelelő volt - hazaengedték. A betegek többségét kórházon belül, a II. számú belgyógyászati osztályon, a neurológiai, illetve az intenzív osztályon helyezték el. Néhány beteget a Károlyi Sándor kórház vett át.

A Nyírő Gyula Kórház I. számú belgyógyászati osztályának nővérét, a 24 éves F. Tímeát szombaton helyezték előzetesbe. A nővér - saját elmondása szerint - összesen körülbelül negyven menthetetlen betegnek adott a vénájába morfinnal vagy seduxennel kevert káliumot. Az ápolónő tettét azzal indokolta, hogy segíteni akart az idős, szenvedő beteg embereken. Kedd délutánig 21 embert sikerült beazonosítani azok közül, akiket az ápolónő segíthetett a halálba.

A Nyírő Gyula Kórház főigazgatója, az osztály főorvosa, és főnővére sem vállalja a felelősséget az ott történtekért, egyikőjük sem érzi úgy, hogy mulasztást követett volna el.


[origo]