Folyamatosan nő a lebontásra ítélt házak száma<br/>

Vágólapra másolva!
A március 6-ai tiszai gátszakadás következtében életveszélyessé vált 519 lakóházból eddig száztízet már teljesen lebontottak, háromszázhuszonhétnek pedig megkezdték az eltakarítását az árvíz sújtotta beregi településeken - tájékoztatta szerdán Istenes Sándor ezredes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője az MTI-t. Kedden Csongrádnál, tegnap Mindszentnél tetőzött a Tisza. A vízügyi szakemberek mára várják, hogy a folyó Szegednél is elérje a legmagasabb vízszintet.
Vágólapra másolva!

Az árvíz pusztította Csarodán eddig 44, Gulácson 169, Hete-Fejércsén 9, Jándon 71, Tarpán 32, Tákoson 60, míg Vásárosnamény-Gergelyiugornyán 52 lakóház lebontása kezdődött meg, vagy fejeződött be teljesen. Az utóbbi azt is jelenti, hogy az újjáépítéshez egyúttal a megfelelő terület előkészítés is megtörtént, a hét település száztíz portáján akár már most megkezdődhetne az új ház alapozása. Az igazgató hangsúlyozta: a lebontásra ítélt házak száma minden bizonnyal nőni fog, hiszen máris vannak bejelentések arról, hogy az épületek száradása után újabb lakások falai repedeztek meg, s indultak omlásnak.

Jelenleg a beregi falvakban mintegy kétszázötven, az ország minden részéből odavezényelt tűzoltó, valamint húsz katona vesz részt a romeltakarításban. Istenes Sándor beszámolója szerint kedden az illetékes hatóságok ellenőrizték a fedél nélkül maradt 1197 ember ideiglenes elhelyezésének körülményeit és ellátásukat. A vizsgálat megállapítása szerint a legnagyobb odafigyelést a továbbiakban is a jándiak elhelyezése és ellátása igényli. Egy helyi középületben nyolcvanan zsúfolódnak össze, részükre az ellenőrzést követően azonnal ötven ágyat szállítottak ki, intézkedtek élelmezésükről, illetve a létesítmény és környékének rendbetételéről. Intézkedést sürget az is, hogy Csarodán 17, Tarpán pedig 37 ember saját romos házában húzódott meg. Tákoson, Csarodán, Vámosatyán, Tarpán, Gulácson, Hete-Fejércsén, Márokpapiban és Tiszaadonyban a lakás nélkül maradtak közintézményekben, rokonoknál és konténerekben laknak, s a körülményekhez képest rendezettnek mondható viszonyok között várják otthonuk újjáépítését.

Szegednél várhatóan 660 centiméterrel fog tetőzni a Tisza - mondta Benke György, az Alsó-Tisza Vidéki Vízügyi Igazgatóság műszaki ügyeletese. A tavaszi árvíz várhatóan nem okoz az ország déli részén komolyabb problémákat, ugyanis már a Maros és a Körös is apad. Szegednél vasárnap délelőtt rendelték el az elsőfokú árvízvédelmi készültséget, miután a folyó vízszintje elérte a 650 centiméteres magasságot. Csongrádtól Algyőig már korábban is érvényben volt a legenyhébb fokozatú készültség, amely már egészen a magyar-jugoszláv határig tart. Ugyancsak elsőfokú árvízvédelmi készültséget léptettek életbe a Maroson, a szegedi torkolat előtti őrjáráson.

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(2001. április 3.)