Hat Veszprém megyei község Győr-Moson-Sopronhoz akar tartozni<br/>

Vágólapra másolva!
Hat Veszprém megyei község önkormányzatának képviselő- testülete kezdeményezte, hogy csatolják a községeket Győr-Moson-Sopron megyéhez. A községek lakosai könnyebben kaptak és kapnak munkát Győrben, mint Veszprémben, és az elmúlt években is inkább Győrbe jártak orvoshoz és oda íratták be a gyerekeiket iskolába. Veszprém megye nem támogatja a községek átcsatolását.
Vágólapra másolva!

Bakonygyirót, Bakonyszentlászló, Fenyőfő, Románd, Sikátor, Veszprémvarsány községek képviselő-testülete kezdeményezte, hogy a községeket csatolják Győr-Moson-Sopron megyéhez a jelenlegi Veszprém megye helyett. Az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága szerdai ülésén általános vitára alkalmasnak találta a községek átcsatolásáról szóló országgyűlési határozati javaslatot. Korábban két másik bizottság - az önkormányzati és a területfejlesztési - szintén vitára alkalmasnak találta a javaslatot. Ha a csütörtöki házbizottsági ülésen úgy döntenek, akkor a határozati javaslat már jövő héten a parlament elé kerül.

A községek azzal indokolják átcsatolási kérésüket, hogy az elmúlt évtizedek során a munka, a tanulási és az ezzel együtt járó személyes kapcsolatok Győr felé alakultak ki, Győrben több a munkalehetőség. A községek lakosai nehezen tudják megközelíteni a veszprémi kórházat, ezért inkább Győrbe járnak orvoshoz, és a győri szervek végeznek szolgáltató tevékenységet (áramszolgáltatás, víz, szennyvíz, csatorna) a községekben. A hat község közül három a két megye határán van, a másik három akkor kerülne a határra, ha az első hármat először átcsatolnák, együtt a hat község összefüggő területet képez.

A Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat Közgyűlése úgy döntött, hogy befogadná a településeket, a Veszprém Megyei Önkormányzat Közgyűlése viszont nem támogatja a községek átcsatolását, ugyanakkor nem tett olyan érdemi, tartalmi észrevételt, ami a községek kezdeményezésének elutasítását megalapozná.

Az Országgyűlés 1990 óta, az önkormányzati rendszer működésének kezdetétől, összesen nyolc település megyék közötti átcsatolásáról döntött. Az Országgyűlés szerint mindegyik esetben különösen indokolt volt az átcsatolás a települések fekvését és kapcsolatrendszerét tekintve is.

[origo]

Ajánló: