Nincs felelőse a 120 milliós igazolványcserének

Vágólapra másolva!
A Belügyminisztérium szerint senki sem felelős azért, hogy idő előtt ki kell cserélni negyedmillió személyi igazolványt - írja a Magyar Hírlap. A 120 millió forintba kerülő cserére azért van szükség, mert a 2000 óta forgalomban lévő kártya alakú igazolványokat fél évig nem az előírt polikarbonátból, hanem PVC-ből készítették.
Vágólapra másolva!

A belügyminiszter által elrendelt vizsgálat szerint senkit sem terhel felelősség azért, hogy 250 ezer darab kártya alakú személyi igazolványt, jóval idő előtt ki kell cserélni - írja a Magyar Hírlap. A kártyák elvileg tíz évig lettek volna érvényesek, de még idén ki kell őket cserélni, mert nem a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat által előírt polikarbonátból (PC), hanem PVC-ből készítették el őket. A kártyák idő előtti cseréje 120 millió forintba kerül.

Urbán György, a Belügyminisztérium Központi Adatbank Nyilvántartó és Választási Hivatalának vezetője közölte, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal vizsgálata sem állapított meg felelősséget. A Belügyminisztérium belső vizsgálata szerint az új személyi igazolványok előállítására kiírt közbeszerzési eljárásban még nem volt kikötve, hogy milyen alapanyagot kell felhasználni a gyártáshoz. Csupán annyit állapítottak meg, hogy az anyagnak lézergravírózhatónak kell lennie.

A BM 1999. november elsején kötött szerződést a pályázaton nyertes Állami Nyomdával, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat ugyanakkor csak november 22-én hozta meg azt a határozatot, amely szerint PC-ből kell készíteni a személyiket - állítják a tárcánál. A törvény értelmében ugyanakkor 2000 januárjától már csak kártya alakú személyit lehet kiadni, így meg kellett kezdeni a gyártást. Polikarbonát azonban nem állt rendelkezésre, ezért az NSZ engedélyezte, hogy március 31-ig PVC-ből készítsék az igazolványokat. Ezt a határidőt sem sikerült ugyanakkor tartani, és a PVC-személyik gyártása egészen július 17-ig folytatódott - derül ki a Magyar Hírlap cikkéből.