Debrecenben új belváros épül

Vágólapra másolva!
2010-ben párhuzamosan egy magyar és egy német város lesz Európa kulturális fővárosa. A főként presztízsértékkel bíró címért Németországban már csak két város - Essen és Görlitz - verseng, hazánkban hét nagyváros - Budapest, Debrecen Eger, Győr, Miskolc, Pécs és Sopron - várja az eredményhirdetést. A már beadott pályaművek jó esetben nem csak azt mutatják be, hogy miként fejlődne az adott város, ha elnyerné a címet, hanem a már folyamatban lévő beruházásokra, fejlesztésekre is rávilágítanak. Elsőként Debrecen ötéves vízióját vettük szemügyre.
Vágólapra másolva!

A cívisváros pályázatának gerincét az úgynevezett kulcsprojektek adják: Debrecen a 78,8 milliárdnyi összköltségű pályázat közel felét (35,4 milliárd forintot) költené arra, hogy hét új létesítménnyel gazdagítsa a város kulturális életét. A hét projektből öt az eredményhirdetéstől függetlenül is biztosan megvalósul, két létesítménynek pedig már az építési munkálatai is megkezdődtek: a Nagytemplom mögött, a Kossuth tér tőszomszédságában magasodó Kölcsey-központ átadása 2006 áprilisára van ütemezve, az újonnan épülő Latinovits Színház pedig a 2008/2009-es évadban kezdené meg működését.

Előbbi méretében és funkciójában egyaránt a Művészetek Palotájához hasonlítható: a több mint 30 ezer négyzetméter alapterületű központban helyet kap egy 1150 fő befogadására képes nagyterem, több galéria és kiállítótér, étterem, kávéház, konferenciatermek, egy négycsillagos, kétszáz ágyas szálloda, valamint a teljes létesítményre tervezett mélygarázs.

Bár a Latinovits Színház munkálatai még nincsenek olyan előrehaladott állapotban, mint a Kölcsey-központéi, a két létesítmény hasonlít abban, hogy szinte teljes mértékben önkormányzati forrásból, külső tőkebevonás nélkül épül fel. A 350 fős nagyteremmel épülő színházzal Debrecen városatyái nem az évtizedek óta sikerrel működő Csokonai Színháznak kívánnak konkurenciát teremteni, épp ellenkezőleg: nem titkolt elképzelésük az, hogy az egész régió színházi életének felvirágzását várják az új épületegyüttestől. A tervek szerint 2008-tól a Csokonai egyfajta zenés színházként működne, azaz itt elsősorban operetteket, operákat, musicaleket vinnének színre, míg a hagyományos műfajokat a Latinovits Színház fogadná be.

A már félkész Kölcsey-központ látványterve

A kulcsprojektek közül a legdrágább beruházást a Nagy-tó jelentené: az ötvenhét hektárnyi összefüggő vízterületű mesterséges tó létrehozása az előzetes tervek alapján 11,5 milliárd forintba kerülne. Debrecen régi problémája, hogy a városban nincs nagyobb felszíni vízfelület - a kulturális, sport-, idegenforgalmi és egészségügyi szempontok mellett elsősorban ökológiai okok miatt lenne szükség egy nagyobb tóra, mivel a szakemberek egybehangzó véleménye szerint a térség erdőit a fokozott vízhiány kipusztulással fenyegeti. A program során a Tisza vizét a Keleti-főcsatornából vezetnék el Debrecenig, ezáltal egy új szabadidős pihenőövezetet alkotva - a tervezett tó nemcsak a környező erdők vízellátását oldaná meg, hanem egy gyermekfoglalkoztató központnak, valamint egy vízi színpadon keresztül egy alternatív zenei fesztiválnak is otthont adna. A város arculatát minden bizonnyal ez a parkosított terület befolyásolná a legjobban, ugyanakkor ennek a projektnek a legkétségesebb a megvalósulása: a város saját forrásból csupán 137 millió forintot áldozna a Nagy-tóra, a "fennmaradó" több mint 11 milliárdot külső forrásokból finanszírozná.