Roxette-dalra is jött választói panasz

Vágólapra másolva!
Nem lehetett könnyű dolga a választási bizottságoknak, mikor el kellett dönteniük, hogy a Listen To Your Heart című ismert sláger bejátszása egy rádiós kívánságműsorban vagy a Lenin-mauzóleumról szóló tv-híradós beszámoló sértette-e a kampánycsendet. Érdekes kifogások ugyanis már az első forduló előtti időszakból érkeztek bőven, végül nem találtak elég bizonyítékot abban az esetben sem, amikor valaki az utcai kaputelefonon keresztül buzdította voksolásra a lakókat.
Vágólapra másolva!

A húsvéti ünnepek idejére a pártok önként vállalt "kampánycsendet" irányoztak elő, a jogszabályok szerint viszont a második fordulót megelőző szombatig bárki megpróbálkozhat azzal, hogy mások politikai vélekedését valamilyen módon - szóban, írásban vagy más vizuális eszközzel - befolyásolja. Az országgyűlési választások első fordulója után tartott sajtótájékoztatón az Országos Választási Iroda részéről Rytkó Emília azt jelentette be, hogy csak enyhébb kampánycsendsértéseket állapítottak meg országszerte. A választási bizottságokhoz viszont sok olyan kifogás is érkezett az állampolgárok részéről szabálytalannak vélt politikai győzködés miatt, amelyet eljárási vagy érdemi okokból, de elutasítottak.

Egy választó például azt sérelmezte, hogy a kampánycsend idején a Petőfi rádió Szív küldi szívnek szívesen kívánságműsorában lejátszották a Roxette együttes Listen To Your Heart számát. A panasztevő szerint erről a zeneszámról "mindenkinek a Fidesz jut az eszébe" - ez volt a párt kampánydala még 1990-ben -, így ez befolyásolhatta a szavazás előtt álló embereket. Az már külön érdekesség, hogy a kifogást a választási bizottság végül nem amiatt utasította el, mert a dal nem alkalmas politikai véleményformálásra, hanem pusztán formai okok miatt.

Azzal a bejelentéssel sem tudott végül mit kezdeni a választójogi szabályok betartása felett őrködő testület, hogy egy idős férfi a választás napján, még pár órával az urnák zárása előtt egy fővárosi társasház kaputelefonján végigtelefonálta a lakókat. A beadvány szerint a férfi arról érdeklődött, hogy voltak-e szavazni, és amennyiben a kaputelefonon érkező válasz nemleges volt, arra buzdított, hogy menjenek, mert minden szavazatra szükség van. Mivel mondandóját azzal zárta, hogy "Hajrá, Magyarország!", a kifogást tevő lakó szerint egyértelműen kampánycsendsértés történt.

Activity, Mauzóleum és Walesa - a tévéműsorokra is volt panasz

Sok kifogás érkezett azzal kapcsolatosan is, hogy az egyes tévécsatornákon milyen műsorokat sugároztak. Egy néző szerint a Hír Televízióban a választás reggelén műsorra tűzött Rendszerváltók című műsorral megsértették a választójogi törvényt. Lech Walesa - a Szolidaritás volt elnöke, a rendszerváltozás utáni Lengyelország első köztársasági elnöke - ugyanis a vele készült riportban párhuzamot von a lengyel és a magyar rendszerváltás között, és többször azt hangsúlyozta, hogy a volt szocialista országokat, így Magyarországot is ugyanazok irányítják, akik egykoron az egypártrendszer kedvezményezettjei voltak. Ennek a kifogásnak egyébként az OVB és a Legfelsőbb Bíróság is helyt adott, és megállapította, hogy a csatorna megsértette a kampánycsendet.

Több állampolgárnak a közszolgálati adókon vetített Századunk sorozat kampánycsend idejére eső epizódja nem tetszett, mert szerintük alkalmas volt arra, hogy a "baloldalt" negatív színben tüntesse fel. Egy néző viszont éppen azért háborodott fel, mert szerinte ez valójában egy "fedőműsor", amelynek keretében "lelkesítő kommunista indulókat" sugároztak. Ugyancsak a baloldalra nézve találta hátrányosnak valaki azt, hogy a Duna Televízió híradója beszámolt a moszkvai Lenin-mauzóleum megszüntetéséről.

A kereskedelmi tévék sem úszták meg: egy jogtudatos néző szerint az is befolyásoló hatású, hogy a TV2-n közvetlenül a voksolás előtti estén leadott vetélkedőben az egyik feladvány megfejtése Gyurcsány Ferenc, az MSZP országos listájának listavezetője volt. Az OVB ezt a panaszt elutasította, és kimondta, hogy a miniszterelnök nevének szerepeltetése a műsorban és a róla előadott paródia "nem alkalmas a választók akaratának befolyásolására, a kampánycsend megsértésére".

Gergely Zsófia