Nem tudják bezárni a Merényi botrányos pszichiátriáját

Egyesített Szent István és Szent László Kórház- Rendelőintézet ( ESzSzK) Merényi Gusztáv Kórház , a Pszichiátriai és Addiktológiai Centrum
Vágólapra másolva!
Bezárják a budapesti Merényi kórház erősen lepusztult pszichiátriai osztályát, mielőtt rendbe teszik – írja az Egyesített Szent István és Szent László Kórház-Rendelőintézet közleménye alapján a Blikk. A Népszabadság szerint 30-40 millió forint kellene a legszükségesebb felújítási munkákhoz. Ez a lap úgy tudja, hogy nem zárják be az osztályt, noha azt feladatai ellátására alkalmatlannak minősítették.
Vágólapra másolva!

Szerdán került fel az ombudsmani hivatal honlapjára, hogy az ombudsman munkatársai február 26-án hajnali öttől bejelentés nélküli ellenőrzést tartottak az ESzSzK Pszichiátriai és Addiktológiai Centrumában a Merényi Gusztáv Kórház telephelyén, ahol elképesztő körülményeket találtak.

A zsúfolt osztályon előfordult, hogy a radiátorhoz kötözték ki a betegeket. Beázott a mennyezet, szennyvíz folyt a padlón, a zuhanyzók és a WC-k tönkrementek. Az alábbiakban szó szerint idézünk az ombudsmani jelentésből.

A földszintig áznak

„A személyzet egyik tagja arról számolt be, hogy jelentősebb csapadék esetén folyamatosan beázik a felső szinten elhelyezkedő zárt részleg a rosszul szigetelt lapostető miatt. Ekkor vödröket helyeznek ki, és lepedőkkel itatják fel a vizet, azonban az egészen a földszintig szivárog.”

A mennyezeten a beázás és a penész nyomai

forrás: Alapvető Jogok Biztosának Hivatala

Az egészségügyi személyzet egyik tagja azt mondta a jelentés szerint, hogy „ha egy beteg a zárt osztályra érkezik, az első benyomása az, hogy szakad a plafon, ázik a tető, vödröket kell kerülgetni. Itt elkaszálnak minket.”

Vizelet- és székletszag

„A zárt részlegen a látogatás kezdetének pillanatában erős vizelet- és székletszag terjengett.

A mosdóhelyiségből folyt a szennyvíz, ami több kórtermet is elárasztott,

és a folyosó nagyobb szakaszán pár centiméternyi szennyvízben lehetett csak közlekedni. A szennyvíz úgy keletkezett, hogy az egyik beteg a pelenkájával eltömítette a vécét. A személyzet úgy igyekezett megelőzni a szennyvíz kórtermekbe való beáramlását, hogy törölközőket tettek a kórtermek ajtajába, azonban így sem sikerült a szennyvizet felfogni.”

Se papír, se szappan

„A vizesblokk 2 férfi és 2 női illemhelyének ajtaja nem zárható. Az illemhelyek ajtaja több helyen foltozott volt, és össze volt firkálva. A

firkák tartalma alapján a betegek között sok a kábítószer-problémával küzdő személy.

A látogatás időpontjában a WC-k koszosak voltak, nem volt rajtuk ülőke, és kapaszkodó sem volt mindegyikben felszerelve. WC-papír, egészségügyi betét nem volt az illemhelyeken, szükség esetén a betegek vagy a sajátjukat használják, vagy az ápolóktól kérhetnek.”

A fürdőhelyiség a látogatás időpontjában forrás: Alapvető Jogok Biztosának Hivatala

„Mind a 4 WC közös folyosóra nyílik a vizesblokkon belül. Kézmosásra át kell menni az erről a folyosóról nyíló fürdőhelyiségbe, melynek az ajtaja nem zárható. A fürdőhelyiség a látogatás időpontjában koszos, penészes volt. A lefolyó papírdarabokkal, kötszerrel vagy zsebkendővel volt eltömítve.

A fürdőhelyiségben több helyen használt, kiszáradt vécépapírt vagy tisztasági betétet lehetett látni, a mosdónál sem szappan, sem törölköző nem volt.”

„A zárt részlegen található egyetlen fürdőkád rendkívül piszkos volt. Az ápoló személyzet egyik tagja úgy fogalmazott, hogy a fürdő állapota katasztrofális, oda gumicsizma kell. Az egyik női beteg arra panaszkodott, hogy nagyon zavarja a közös előterű illemhely és fürdő, mert nem lehet nyugodtan WC-re menni és tisztálkodni. Egy férfi beteg ezt úgy fogalmazta meg, hogy nem érzi itt jól magát – többek között azért –, mert a férfi és a női WC egyben van, és az ülőke le van szaggatva.”

Kórtermek, betegfelvétel

„A kórtermek déli fekvésűek, nyáron nagyon meleg van a zárt részlegen. Az ápolók ágyneműkből készítenek függönyt a napfény ellen.

Előfordul, hogy kiskorú személyt vesznek fel a zárt részlegre, és sürgősségi gyógykezelésre,

rendőri kísérettel történő beszállítás esetén előfordul, hogy a rendőrök bilincset is alkalmaznak.”

Kikötés, gyógyszerezés

„A látogatás alkalmával találkoztunk olyan beteggel, aki rögzítve volt, azonban ezt senki sem dokumentálta. A zárt részlegen történt látogatás megkezdésekor összesen 4 személy volt rögzítve.

Közülük az egyik személy jobb csuklóját az ágyhoz, míg a balt a radiátorhoz rögzítették.

A lázlapja szerint Haloperidolt, Rivotrilt és Akinetont kapott. A beteg elmondása szerint akarata ellenére nyugtatózták le, és sérelmezte, hogy nem tud telefonálni, nincs csengő, és csak kiabálni tud, ha szomjas.”

Egy személy csuklóját a radiátorhoz rögzítették forrás: Alapvető Jogok Biztosának Hivatala

Az ombudsman bezáratná

Székely László a körülmények miatt az osztály bezárását javasolta a fenntartónak,

és azt, hogy gondoskodjon a betegek megfelelő ellátásáról. Arra az időre, amíg ez nem történik meg, további 18 ajánlást sorol fel az ombudsman, aki szerint az emberi erőforrások miniszterének felül kellene vizsgálnia a nem önkéntes pszichiátriai elhelyezésre és kezelésre vonatkozó rendelkezések betartását.

Pénz kell

Az Egyesített Szent István és Szent László Kórház-Rendelőintézet azt közölte, hogy a fenntartó Állami Egészségügyi Ellátó Központtal közösen intézkedési tervet készítettek a hiányosságok felszámolásához.

Szerintük a szervezési, szabályozási hiányosságok gyorsan orvosolhatóak, de az infrastrukturális problémák megoldásához pénz kell.

Ónodi-Szűcs Zoltán, a kórházfenntartó hivatal főigazgatója a Népszabadságnak azt mondta, hogy a fenntartó kész azonnal pénzt előteremteni a körülmények rendezéséhez. A cikk szerint bezárni azért nem tudják az osztályt, mert már alig van pszichiátriai ellátóhely az országban, új építésére pedig nincs pénz.