Tizenkét évig egy személyben üzemeltette a Tordas Rádiót, mígnem úgy döntött, a rádió vasárnap este befejezi a földi sugárzást - annak ellenére, hogy két évvel legális működési engedélyt nyert. A földi sugárzás vasárnap éjfélkor megszűnt, a rádiót azóta csak a neten és mobiltelefonon lehet hallgatni (erről bővebben a keretes írásunkban olvashat). Az okokról kedd délután részletes közleményt adott ki, ami szerint a médiahatósággal - 750 forintnyi vitás kérdésen - gyűlt meg a baja (ennek összefoglalása másik keretes írásunkban olvasható a lap alján), az ide vezető útról beszélt tordasi kertjében. A halbiológusból lett amatőrrádióssal 14 méteres rádióantennájának árnyékában beszélgettünk, miközben mögöttünk egy vadkacsa napozott, kicsit hátrébb pedig békák ugráltak egy tóba. Korábban egy ormányos medvével osztozott a kerten.
A Tordas Rádió július 4-i közleménye "A Tordas Rádió 2012. július 8-án, vasárnap éjfélkor lekapcsolja az adókészülékét. Ezzel a legrégebbi magyar falurádió befejezi 12 évi folyamatos sugárzását az éterben. Az elhatározás hátteréről napokon belül közleményt adunk ki. A Rádió változatlanul él és működik, az interneten továbbra is hallható lesz bárhol a világon a http://stream.tilos.hu/tordas_radio_online.m3u címen, amíg a magyar médiahatóságok rá nem tudják tenni kezüket a világhálóra, ami így egymás között megállapítható, nem fog nekik sikerülni. A lelkes tordasi hallgatóinktól, akik 12 éve konyhában, kertben, autóban követték a Rádió adásait a magyar médiahatóságok nevében is elnézést kérünk." |
"2000-től tíz éven át kalózkodtam szépen, boldogan, vidáman" - mondja a Vida Tóni néven ismert Vida Antal két hinta között elhelyezett kerti asztalánál ülve. Mint mondja, nem is önszántából állt át két évvel ezelőtt a legális terjesztési formára: "Addig azt hittem, hogy azzal, hogy kalózkodom, a mindenkori hatalom ellen dolgozom. Végül egy multi, az egyik nagy mobilszolgáltató cég bejelentést tett, hogy Tordason valami zavarja a 3G-s hálózatot" - mondja.
Ez a valami Vida Tóni házi építésű adókészüléke volt, ami egy watt kibocsátására képes. Innentől kezdve nem volt más választása, mint megpályázni a legális frekvenciát, amit kisközösségi rádióként el is nyert. Szerinte azért még így is ő kalózkodott leghosszabban: "Sosem gondoltam, hogy egy multicég miatt kell majd abbahagynom, érdekes volt, hogy a hatalom éveken át megtűrte, amit csináltam. Magyarország legöregebb kalózának lenni így is jó dolog" - szögezi le. Hogy ő kalózkodott legtovább, azt persze csak valószínűsíti, a kalózrádiósok általában igyekeznek titokban tartani tevékenységüket és kilétüket.
Vida Tóniról viszont sokan tudtak: eleinte a Tilos Rádióból, később dj-ként is ismertté vált. A Duna 1992-es elterelésén felbőszülve környezetvédelmi jellegű műsort vezetett a Tilosban, amíg el nem költözött Budapestről. A Tilos 92-95-ig terjedő kalózkorszakának szellemiségét vitte tovább a Tordas Rádióhoz.
A főként az irodalom és a filmek világából merítő rádió végig Vida Tóni egyszemélyes játszótere volt, még ha az idők során csatlakoztak is hozzá néhányan: két embernek időközben saját műsora lett, négy-öt ember rendszeresen segít, és még kb. harminc önkéntes tevékenykedik a rádió körül. Ők segédkeznek például a technikai háttér működtetésében.
Az asztalon és körülötte a rádióadó
A zenéket sokszor egy random keverő válogatja a több mint százezer számot tartalmazó zenetárból, így nem kell folyamatosan ott ülnie a ház egyik sarkában a rádióadó mellett. A leállásokat viszont figyelnie kell: "Ha kikapcsol, mindenki tudja, hogy a Tóni tesz a rádiójára, bár szerencsére van egy srác, aki a pécsi majomházból éjszaka is szól, ha ez előfordul." Éppen a pécsi majmok kedvéért került be az ázsiai nagyvárosok hangja is a műsorprogramba: a természet hangja ugyanis nem nyugtatta meg őket, a tülkölő autóké viszont igen, mivel városi majmok voltak.
Ahogy a majomházi ötletet is befogadta, Vida Tóni nem zárkózott el az új zenei- és műsorötletek elől, és a több mint egy évtized alatt az ő ízlése is formálódott. Noha főleg a népzene és a "nem slágeres zenék" állnak közel hozzá, sokáig szeretett volna például egy brutálmetál műsort, ezért megkérte egy barátját, hogy hozzon ilyen zenéket a rádióba, aki boldogan tett eleget a kérésének. Először délután négyre helyezte a műsort, de mivel a faluban könyörögni kezdtek, hogy fejezzék be, átrakta az éjjeli műsorsávba. Akkor viszont a fogyatékkal élők otthonának éjszakai ápolói kérték tőle, hogy helyezze át, így hamarosan kénytelen volt megválni a metáltól.
Falutáblától falutábláig
Az illegalitás évtizedében az egész falu fogni tudta az adást - a sugárzás hatásköre valóban falutáblától falutábláig tartott, a rádió szlogenjének eleget téve. A legalitással ötszáz méteres hatósugárra kapott engedélyt, ami a nagyjából az 1700 fős falu kétharmadát jelenti. Így a falu felső végében már csak a neten volt hallható a Tordas Rádió.
Vida Tóni nem tudja, mennyire élték meg ezt tragikusan a helybéliek, felméréseket sosem végzett, annyit viszont leszűrt a visszajelzésekből, hogy "volt, aki hallgatta, mert olyan az ízlése. Volt, aki elzárkózott vagy nem is tudott róla. És egy generáció is kinevelődött ez alatt a 12 év alatt, ami például Porteleki Áron, Kiss Krisztián, Salamon Soma, Darabos Péter és a többi zenésszé lett tordasi fiatal zenekaraiban - Tűz Lángja, Paul's Angels, Buda Folk Band, Dorota, Kvark - érhető tetten" - mondja. "Érdekes, hogy egy mikrovilágban kialakult egy szubkultúra".
A két évig tartó legális sugárzásnak is volt előnye, mert "felderengett, hogy a rádiózás akár munkaszerűen is végezhető. 2011-ben nyertünk egy fizetésnek megfelelő összeget a az NMHH (Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság) éves rezsipályázatán, így volt egy jó év, amiből tudtuk a rádiót fejleszteni" - mondja.
A földi sugárzás mellett az elmúlt években a neten is hallható volt a rádió: az online adást a Tilos Rádió szerveréről sugározta. Mivel a netes hallgatottság mérhető,Vida Tóni tudta, mikor mennyien hallgatják, de ezt a tudást hét lakat alatt őrzi. Annyit azért elárul, hogy amikor kikapcsolja a random számkeverést és élőben kezdi el pakolni a zenéket, megugrik a hallgatottság. Budapestről klikkelnek legtöbben a rádióra, utánuk jönnek a tordasiak, harmadik a szomszédos Martonvásár. Pedig a kisközösségi hírekkel már egy ideje felhagyott: "Korábban, ha balos IFA-ajtót vagy kutyát keresett valaki, bemondtam, de aztán inkább maradt a zene és az irodalom".
Aki nem hallgatja, az is tud róla: ismer például olyan tordasit, aki bár sosem tekert a 90.00-ra, dicsekszik, hogy Tordas Rádió-fan. "Szerintem ez abból a büszkeségből fakad, hogy a rádió viszi a falu hírét a világba" - mondja. "Megbecsülöm azt, aki 24 órán át hallgatja a rádiót, és jó érzés, hogy a neten látom, hogy Kanadából vagy Prágából is hallgatják - mégiscsak a magyar kultúrát terjesztem" - fűzi hozzá.
Sztálin marad
A rádió most induló, harmadik korszakában ismét csak saját igényeinek kell megfelelnie: nincs többé papírmunka, nincsenek a magyar-külföldi zene arányára vonatkozó megkötések, ismét lehet durva szavakat használni - még ha ezt néhány tordasi nem is nézi jó szemmel -, és a kisközösségi jelleg is köddé válik, bár utóbbit szívesen vállalta Vida Tóni. "Furcsa, felszabadult érzésem van napok óta" - mondja. Az elkövetkező hétben teljes átállás, struktúraváltás jön, például az összes spot helyébe újat kell felmondania. Marad a kb. 30 százalék szöveg - 70 százalék zene arány, és mivel a magyar rádiózás történelméből hatalmas archív szövegtára van, "Sztálin halálhírét bármikor be fogom rakni, és az örökérvényű híreket is, mint a radványi sötét erdőt, ahol halva találták Bárczi Benőt".
Ha pedig nem jön be a netes sugárzás, majd valami más után néz: "Nem vagyok az az alkat, aki élete végéig egy dolgot szeret csinálni. Az ember szerintem próbáljon polihisztor lenni, de kókler semmiképp se."
Részletek "A Tordas Rádió közleménye a földi sugárzás befejezéséről és annak hátteréről" című kedden megjelent közleményből A kisközösségi rádiózást, mint kategóriát az NMHH 2011-ben egy tollvonással megszüntette, és minden kisközösség rádiót kötelezett a közmédiává való átalakulásra, annak temérdek új kötelezettségeivel együtt. (...) A Tordas Rádió napi 24 órás, hatósági normák szerinti üzemeltetésére rezsipályázatot nyújtott be, melyet az első teljes évre (2011) meg is nyert. 2012-es évre is pályázott, melyre a kiírásnak mindenben megfelelő 150 oldalas pályázatot nyújtott be. A 2011 novemberében meghirdetett folyamatos határidejű pályázat pályázati díját 2011. december 30-án banki átutalással az NMHH Médiatanácsának a honlapon megjelent kiírás szerint megfizette. A befizetésről az NMHH számlát állított ki, melynek utolsó két sora: Kiegyenlítve: 46.876 Ft, Fizetendő: 0 Ft. Az elutasítással kivárta a pályázatok szakmai elbírálásra szánt egy hónapot, ezzel lehetetlenné téve az esetleges korrigálást, a 750 Ft befizetését, melynek megfizetésére a decemberi befizetés óta eltelt több mint két hónapban, de legkésőbb a pályázat befogadásakor fel kellett volna hívnia a figyelmet. A Hatóság szóbeli (!) indoklása szerint a pályázati díj egy speciális előleg, melynek ÁFA-tartalmát nem a befizetés vagy átutalás időpontjában hatályos jogszabályok, hanem a megérkezés szerintiként kell megfizetni és szerintük az összeg 2012 január 2-án érkezett hozzájuk.(...) Miután a Rádió könyvelését végző iroda sem tudott az NMHH-val zöldágra vergődni és a pályázatban mellékelni kötelezett igazolások 30 napos érvényessége is lejárt ez alatt, ezért csak újraírt pályázat beadásával lehetett volna megpróbálkozni. Ha el is fogadjuk az érvelést, bár még az általunk megkérdezett adószakértők egyike sem ismerte fejből ezt a jogszabályt, akkor is felmerül a kérdés, hogy mi a teendő egy tévesen átutalt összeggel? (...) Bárhogy is van, ebben a helyzetben úgy érezzük magunkat, mint akit félrevezettek és megloptak. (...) Mindezek után itt tájékoztatjuk a Hatóságot, hogy a Tordas Rádió befejezi földfelszíni sugárzását az FM 93,7-es frekvencián, az Észak-Tordasra száműzött mikrokörzetben. Az adókészüléket 2012. június 8-án kikapcsolja és felszólítja a Médiahatóságot, hogy a számlájukra megtévesztés miatt átutalt 46 876 Ft összeget a levél kézbesítését követő 8 munkanapon belül utalja vissza. |