Vágólapra másolva!
Nyolcvanéves korában meghalt Pécsi Ildikó - írta meg elsőként a Ripost.
Vágólapra másolva!

A színésznő idén nyáron vesztette el férjét, a labdarúgó Szűcs Lajost. Azóta folyamatosan küzdött egészségügyi problémákkal, állapota az elmúlt néhány hétben jelentősen romlott. Szombat hajnalban halt meg a gödöllői házában.

Pécsi Ildikó 1940. május 21-én született Polgáron. A Színművészeti Főiskolát 1962-ben végezte el. Az évek során tagja volt a Pécsi Nemzeti Színház (1962-66), a Vígszínház (1966-70), a Mikroszkóp Színpad (1970-73), a kecskeméti Katona József Színház (1973-76), a Radnóti Színház (1976-85), a Népszínház (1985-90) és 1990 után évekig a József Attila Színház társulatának. 1994 és 1998 között MSZP-s országgyűlési képviselő is volt.

Pécsi Ildikó Forrás: TV2

A Jászai Mari-díjas színművészt, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja szerepelt az első magyar szélesvásznú filmben, Az aranyemberben is. Száznál több filmben, tévéjátékban és sorozatban játszott (A Tenkes kapitánya, Hattyúdal, Veri az ördög a feleségét, Indul a bakterház, Te rongyos élet, Linda, Montecarlo!, Ketten Párizs ellen). Sokat foglalkoztatták a Magyar Televízió kabaréműsoraiban is, Antal Imrével alkotott kettősüknek hatalmas sikere volt.

A sokoldalú színésznő nemcsak a világirodalom legjelentősebb drámai szerepeiben nyújtott kiváló alakítást (O'Neill: Amerikai Elektra, Szophoklész: Antigoné, G. B. Shaw: Warrenné mestersége, O'Neill: Boldogtalan hold), hanem vígjátékokban és zenés darabokban is kiváló volt (Neil Simon: Furcsa pár, Achard: A bolond lány, Brefford: Irma, te édes, Brecht: Koldusopera).

A színészi munka mellett rendezett, de írt is színdarabokat, rendezésében tíz évig minden évben bemutattak egy klasszikus görög darabot Tác-Gorsiumban.

Négy könyvet jelentetett meg, 2008-ban gyerekeknek szóló lemezt adott ki,

több hangoskönyvet rögzített, valamint önálló estjeivel (mások mellett Blaha Lujzáról, Melina Mercouriról) is fellépett.

Művészi pályáját 1976-ban Jászai Mari-díjjal, 1980-ban érdemes művészi, 1987-ben kiváló művészi címmel, 2006-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje (polgári tagozata) kitüntetéssel ismerték el. 2007-ben Kossuth-díjjal tüntették ki több évtizedes, nagy népszerűségnek örvendő, sokoldalú művészi munkásságáért, előadóművészi tevékenységéért. Idén a Magyar Filmakadémia Egyesület életműdíjjal jutalmazta.