Az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerint a menekültek biztonságos hazatéréséhez ki kell vonulnia a szerb h

Vágólapra másolva!
A Biztonsági Tanács kedden tartott ülése után Kofi Annan ENSZ-főtitkár bejelentette, hogy általános egyetértés alakult ki egy nemzetközi katonai erő Koszovóba történő küldésének szükségességéről. Azonban továbbra is fennállnak a nézeteltérések ezen erő jellegének, összetételének és nagyságának meghatározásában.
Vágólapra másolva!

Annan a Németországban és Oroszországban tett múlt heti látogatásainak eredményeiről, a válság diplomáciai rendezését szolgáló erőfeszítéseiről tájékoztatta a Biztonsági Tanácsot. A főtitkár a testület ülése után elmondta, hogy a BT tagállamai konszenzusra jutottak a nemzetközi katonai erő felállításának szükségességét illetően. Ennek az erőnek az lenne a feladata, hogy garantálja a több százezer koszovói albán menekült biztonságos hazatérését és védelmét. E cél megvalósításához szükség van a dél-szerbiai tartományban állomásozó szerb erők kivonására is.
Továbbra sincs azonban egység a nemzetközi katonai erő összetételének és működésének meghatározásában. Annak megítélésében sincs egyetértés, hogy a szerb erőknek teljes vagy részleges kivonulást kell-e végrehajtaniuk. Annan hozzátette, a nemzetközi erő bevonulásához Belgrád jóváhagyására is szükség van.
Szergej Lavrov, Oroszország ENSZ-nagykövete röviden annyit mondott, senki nem utasítja el a nemzetközi jelenlétet. Leszögezte azonban, hogy szükség van Belgrád beleegyezésére egy
nemzetközi katonai erő Koszovóba történő kivezényléséhez.
A világszervezet vezetője közölte: hamarosan humanitárius missziót küld Koszovóba a menekültek biztonságos visszatéréséhez szükséges feltételek felmérése céljából. Ennek azonban logikus előfeltétele, hogy megállapodást kössenek Belgráddal és a NATO-val a misszió koszovói tevékenységének engedélyezéséről. Belgrád egyelőre még nem adott választ erre a kezdeményezésre.
Koszovóban jelenleg csak egy görög nem kormányzati segélyszervezet munkatársai dolgoznak. A tervek szerint hozzájuk csatlakoznának az ENSZ által küldendő orosz és svájci szakértők. Közösen mérnék fel a lehetőségeket, és dolgoznák ki a menekültek visszatérésének módozatait. A misszió ezt követően terjesztené ki tevékenységét Jugoszlávia többi részére is.
Kofi Annan megerősítette, hogy csütörtökön nevezi ki a koszovói ügyekben illetékes két különmegbízottját.

Kedden, helyi idő szerint délután a New York-i Kennedy repülőtérrről elindult Szkopjéba az első olyan amerikai repülőgép, amely koszovói albán menekülteket szállít majd macedóniai menekülttáborokból az Egyesült Államokba. Az Egyesült Államok 20 ezer menekült befogadását vállalta. Átszállításuk negyven járattal történik. A kedden elindult első gép, egy Boeing 747-es mintegy 450 személyt fog átszállítani az Újvilágba, érkezését szerda délutánra várják. A Philadelphia közelében fekvő McGuire légi támaszponton személyesen Hillary Clinton, az amerikai elnök felesége fogadja majd a menekültek első csoportját. A következő járat csütörtökön indul New Yorkból.

(MTI)

Ajánló:

A legfrissebb hírek, adatok és vélemények tárháza.