Haider leállítaná a csatlakozási tárgyalásokat <br/>

Vágólapra másolva!
Jörg Haider, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) volt elnöke pénteken váratlanul azt javasolta, hogy az Európai Unió függessze fel a tagjelölt államokkal folyó tárgyalásokat. Haider szerint az egyetlen helyes út, ha a tagállamok népszavazással döntenének a bővítésről. Benita Ferrero-Waldner külügyminiszter nyomban leszögezte: a bővítés folyamata már visszafordíthatatlan. Schüssel kancellár nem reagált a populista osztrák politikus ismételt felvetésére.
Vágólapra másolva!

Haider ugyan távozott a jobboldali FPÖ éléről, de változatlanul tagja a koalíciós tanácsnak, s Karintiából, ahol tartományi elöljáró, rendszeresen "bekiabál" a kormánynak, amely nemritkán enged neki. Ezúttal Ferrero-Waldner külügyminiszter nyomban visszautasította Jörg Haider ötletét, s éppenséggel a bővítés felgyorsítása mellett foglalt állást, mivel abból - mint mondta - Ausztria profitálni fog. A külügyminiszter Haider ötletei kapcsán újra, immár sokadszor elutasította a bővítésről tartandó népszavazás lehetőségét.

Haider most újságírók előtt nem csupán a tárgyalások felfüggesztését javasolta, hanem azt is, hogy az EU kezdjen megbeszéléseket a tagjelöltekkel egy vámunióról, amelynek keretében gazdaságilag bevonhatnák ezeket az államokat az Unióba, de anélkül, hogy teljes jogú tagságot szereznének, s egyúttal politikai téren lépcsőzetesen közelíteni lehetne őket az Unióhoz. Az elképzelés előnye megvalósulása esetén Haider szerint az lenne, hogy a vámunió megvalósításához nem lenne szükség hosszas határidőkre.

A politikus az "egyetlen helyes útnak" minősítette azt az elképzelést, hogy a bővítésről a tagállamokban népszavazással döntsenek.

Haider egyben bejelentette: tartománya, Karintia az EU Régiók Bizottságában olyan javaslatot fog előterjeszteni, hogy a keleti bővítés során annak megvalósítása előtt tisztázzanak olyan kérdéseket, mint a határok közelében lévő atomerőművek, a Benes-dekrétumok vagy az Avnoj-döntések. A felvetés az Ausztriában mély aggodalmakat kiváltó csehországi, temelíni atomerőműre és azokra a cseh, illetve szlovén rendeletekre vonatkozik, amelyek alapján a háború után elűzték a németeket a két országból. Haider mindhárom kérdésben azt sürgeti egy ideje, hogy Ausztria mindaddig ne járuljon hozzá a két ország EU-felvételéhez, amíg nem teljesítik az osztrák követeléseket: az említett rendeletek semmissé nyilvánítását, illetve az erőmű esetében az alapos biztonsági vizsgálatot.

Wolfgang Schüssel kancellár a késő délutáni órákig nem reagált Haider újabb "bekiabálására".

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000.09.28.)