A belgrádi forradalom alatt Milosevics hatalmának védelmezésére kérték a hadsereget<br/>

Vágólapra másolva!
Bizonyos politikai vezetők arra próbálták rávenni a hadsereget Jugoszláviában, hogy védelmezze meg Szlobodan Milosevics volt elnök hatalmát az október eleji felkelés idején. Erről Nebojsza Pavkovics tábornok vezérkari főnök beszélt egy televíziós interjúban.
Vágólapra másolva!

Pavkovics azt katonai titoknak minősítve nem volt hajlandó elárulni, hogy Milosevics vajon parancsot adott-e a fegyveres erőknek a beavatkozásra hatalma megmentése érdekében a felkelés alatt. A tábornok azt viszont elmondta, hogy a hadsereg olyan parancsot nem kapott, amely az elégedetlen tömegekkel szembeni erőszakos fellépésre irányult. Néhány pártvezető törekedett arra, hogy befolyást gyakoroljon a fegyveres erők alkalmazására, de "mi eltökélten a törvények talaján maradtunk" - mondta.

Október 5-én sokan tartottak attól, hogy miután a tüntetők megrohamozták a parlamentet, az állami televíziót és egyéb intézményeket, Milosevics az utolsó kezében levő ütőkártyát, a hadsereget veti be az ellenállás letörésére.

A felkelés, a belgrádi parlamentbe való spontánnak tűnő behatolás és minden egyéb lépés jó előre meg volt tervezve - mondta Dragan Kovacevics, a helyi demokratikus erők egyik irányítója Cacakban, a közép-szerbiai városban, ahonnan a belgrádi tüntetést megszervezték. A tüntetők felkészültek arra, hogy esetleg hosszan tartó harcot kell vívniuk a rendőrséggel, 10 napi élelmet, traktorok és kövekkel megpakolt teherautók százait készítettek elő. A cacaki szervezők emberi behatoltak a Milosevics-rendőrség soraiba is, és így biztos információik voltak azok lépéseiről.

(MTI)

Korábban:

(2000.10.19.)