Chirac kabinetfőnöke irányította az illegális pártfinanszírozást <br/>

Vágólapra másolva!
Letartóztatták a francia államfő kabinetfőnökét, akit bűnpártolással és korrupció leplezésével vádolnak. A rendőrség szerint Michel Roussin a közbeszerzési pályázatok nyerteseitől százalékot kért pártja számára. A francia sajtó szerint az évek óta húzódó korrupciós ügy legújabb fordulata Chirac államfői pozícióinak megrendüléséhez vezethet.
Vágólapra másolva!

Michel Roussint, aki párizsi főpolgármestersége idején, majd később a Matignonban is Chirac kabinetigazgatója volt, pénteken szállították a párizsi Santé börtönbe bűnpártolás és korrupció leplezésének alapos gyanújával. Azzal vádolják, hogy az 1980-as években, amikor a Chirac vezette gaulle-ista RPR irányította a párizsi városházát, a fővárost övező Ile-de-France régióban az iskolaépítésekre és felújításokra meghirdetett közbeszerzési pályázat későbbi nyerteseivel előre megállapodott, hogy a pályázati pénzek két százalékát rendszeresen átutalják adomány címén az RPR-hez.

Az építkezési vállalkozásoktól befolyt kétszázaléknyi összegből 1,2 százalékon osztozott az RPR és a kisebb jobboldali párt, a PR, 0,8 százalékot pedig a Szocialista Párt (PS) kapott, s juttatott belőle a kommunista pártnak (PCF) is.

Az 1994-ben indult vizsgálat első szakaszában nem sok eredmény született, a résztvevők nem tettek beismerő vallomást, s a kutatás többször zsákutcába futott. A feltételezések szerint az évek óta tartó korrupciós alapú adományozás során a 28 milliárd frank nagyságrendű közbeszerzési pályázatból leadott jutalékok végösszege 600 millió frankra rúgott.

A vizsgálat a múlt hét végén vett éles fordulatot, amikor a három érintett párt titkos "kincstárnokai" kihallgatásuk során terhelő vallomást tettek Roussinre, egybehangzóan azt állítva, hogy ő működtette a hálózatot. Roussint letartóztatták, s azóta sem engedték el. Az "adománygyűjtő" három pártaktivista ellen is megindították az eljárást.

A letartóztatás után a francia politikai élet szinte minden jelentős képviselője megszólalt a hét végén.

Francois Hollande, a PS első titkára úgy vélekedett, hogy az ügyben meg kell nyilatkoznia minden érintettnek. Francois Bayrou, a jobboldali UDF pártelnöke, aki maga is indul a 2002-es elnökválasztáson, erkölcsi és politikai válságot emlegetett.

Michele Alliot-Marie, az RPR elnökasszonya a köztársasági elnök meggyengítésére és destabilizálására irányuló manőverről beszélt, s arra célzott, hogy az ügy akkor vett új lendületet, amikor ősszel Lionel Jospin miniszterelnök népszerűségi mutatója jelentősen zuhant a közvélemény-kutatásokban. Egyes sajtóorgánumok ekkor kezdtek el információkat kiszivárogtatni - állította a RPR vezetője.

A mértékadó Le Monde szeptemberben tette közzé az RPR legmagasabb köreihez annak idején szorosan kötődő Jean-Claude Méry építkezési nagyvállalkozó - videofilmre vett - posztumusz vallomását az illegális adománybegyűjtő hálózatról. A másfél éve elhunyt nagyvállalkozó azt állította, hogy 1986. október 5-én személyesen nyújtott át Roussinnek 5 millió frank adományt az akkor miniszterelnök Chirac jelenlétében.

A pénteki kihallgatás során Louise-Yvonne Casetta, az RPR titkos pénzbegyűjtője azt vallotta, hogy Chirac tudott a vállalkozói adományokról, de azt nem tudta, hogy illegális korrupciós megegyezés van az elvileg önkéntes támogatások hátterében.

(MTI)

Korábban:

(2000.09.26.)