Nagy-Britannia és az Egyesült Államok átgondolja az Irak elleni szankciópolitikát<br/>

Vágólapra másolva!
Brit sajtóértesülések szerint Nagy-Britannia és az Egyesült Államok megállapodott arról, hogy újragondolja és átszabja Irak elleni szankciópolitikáját. Londonban kedden bejelentették: csütörtökön Washingtonba utaznak a külügyminisztérium magas rangú illetékesei, hogy megvitassák az újfajta szankciópolitika kereteit. A kérdés napirendre kerül Tony Blair kormányfő és George W. Bush amerikai elnök hétvégi Camp David-i tárgyalásain is.
Vágólapra másolva!

"Az egyre növekvő külföldi és belföldi ellenérzés a Szaddám Huszein féken tartását célzó washingtoni és londoni kísérletekkel szemben meggyőzte a brit kormányt egy másfajta megközelítés szükségességéről" - írta kedden a The Guardian. Kormányilletékesek a brit lapnak elmondták: keresik annak lehetőségét, hogy az általános jellegű szigorú korlátozások helyett úgynevezett célzott szankciókat foganatosítsanak az iraki rezsimmel szemben.

A szankciópolitika átalakítása magában foglalná az iraki repüléstilalmi övezetek megszüntetését is, de erre csak abban az esetben kerülhet sor, ha Szaddám Huszein beleegyezik abba, hogy az ENSZ fegyverellenőrei visszatérjenek országába - állították.

A célzott szankciók Szaddám Huszein atom-, vegyi és biológiai fegyverprogramjára és a magas rangú iraki vezetők pénzügyeinek és mozgásszabadságának korlátozására irányulna, miközben elbontaná a még meglevő akadályokat az élelmiszer-és gyógyszerbeszerzések elől, engedélyezné az iraki infrastruktúra és olajipar újjáépítéséhez szükséges importot.

"Készek vagyunk e kérdés felülvizsgálatára és arra, hogy megtegyük ilyen irányú javaslatainkat a kétoldalú tárgyalásokon és az ENSZ szankcióbizottságában" - idézte a The Independent Brian Wilsont, a külügyminisztérium illetékes államminiszterét, aki egy parlamenti interpellációra adott írásos válaszában közölte, hogy a célzott szankciópolitikával az iraki nép humanitárius érdekeit kívánják biztosítani.

"A brit kormány hármas célt követ Irakkal szembeni politikájában, meg kívánja védeni a világot Szaddám Huszein tömegpusztító fegyvereitől, az Irakkal szomszédos államokat a bagdadi vezető agressziójától és Irak népét a rezsim brutalitásától" - írta Robin Cook brit külügyminiszter a The Daily Telegraph című napilapban közzétett cikkében.

Cook a nemzetközi szankciókat védelmezve azt mondta, hogy nem a szigorú gazdasági intézkedések, hanem Szaddám Huszein politikája okozza az iraki nép szenvedéseit. Emlékeztetett, hogy az "olajat élelmiszerért" program nem korlátozza Irakot abban, mekkora mennyiségű olajat termel. Az ENSZ-program számláján 11 milliárd dollár hever érintetlenül, és az iraki kormány az elmúlt év utolsó hat hónapjában egyáltalán nem rendelt gyógyszereket, miközben élelmiszert, gyógyszert exportál más országokba, saját népe kárára. Az olajat élelmiszerért program ugyanakkor az elmúlt évben 14 milliárd dollárt biztosított Irak számára ilyen cikkek vásárlására, ami több, mint Egyiptom, Jordánia, Szíria és Irán kormányainak egészségügyi költségvetése összesen.

Cook megállapította, hogy a repüléstilalmi övezetek létrehozásával és a szövetséges harci gépek rendszeres járőrözésével az elmúlt tíz évben sikerült feltartóztatni az övezetek nem arab lakosságának az elnyomását, elüldözését. "Irak az az ország, ahol a világon a legnagyobb a bejelentett eltűntek aránya, ezek többsége kurd nemzetiségű" - írta a brit külügyminiszter.

(MTI)