Tart a nyugtalanság Izraelben

Vágólapra másolva!
Tovább fokozódott az öngyilkos merényletek miatti nyugtalanság Izraelben, miután kitudódott, hogy a legutóbbi kamikazeakciót egy izraeli arab követte el.
Vágólapra másolva!

A Hamász szélsőséges iszlám fegyveres csoport hétfői bejelentése szerint ők szervezték be az izraeli arabot, és ezzel is bizonyították, hogy a szigorú izraeli biztonsági intézkedések ellenére képesek behatolni az ország belsejébe. A vasárnapi naharijai merényletben négyen vesztették életüket, köztük maga a robbantó. "A közvélemény nagy része számára egy öngyilkos robbantó az izraeli arabok között valóra vált rémálom" - írta a Maariv című izraeli lap kommentátora. Izrael lakosságának mintegy 20 százaléka arab nemzetiségű.

A támadó egy Izraelben legálisan működő, növekvő népszerűségű szervezet, az Iszlám Mozgalom tagja volt. Danni Naveh izraeli tárca nélküli miniszter szerint a mozgalom bizonyos szárnyai az utóbbi időben radikalizálódni kezdtek, éppen ezért be kellene tiltani azt. Egy magát megnevezni nem kívánó izraeli kormánytisztviselő az AP-nek kijelentette: az elmúlt napok merényletei ellenére is megtartják kedden Simon Peresz izraeli külügyminiszter és Jasszer Arafat palesztin elnök találkozóját egy izraeli településen. A pontos helyet nem jelölte meg, korábban Izrael a Gázai övezetbe vezető Erez átkelőt javasolta. A palesztinok viszont azt szeretnék, ha a megbeszéléseket Egyiptomban tartanák.

Brüsszeli diplomáciai források szerint még folynak az egyeztetések, hogy mindkét fél számára elfogadható helyen találkozzon a két politikus. Az Arab Liga külügyminiszterei hétfőn Kairóban, tanácskozásuk második napján megerősítették korábbi felhívásukat a palesztinok nemzetközi védelmét, illetve nemzetközi megfigyelőknek a palesztin területekre küldését illetően. Az ülés befejezése előtt az AFP birtokába jutott dokumentumok szerint a külügyminiszterek határozottan elítélik azokat az izraeli intézkedéseket, amelyekkel el akarják szigetelni Jeruzsálem arab részét Ciszjordániától, hogy megszilárdítsák a szent város keleti felének megszállását. A miniszterek emlékeztettek arra, hogy Kelet-Jeruzsálem az Izrael által 1967-ben megszállt területek része, és hogy a nemzetek közössége nem fogadja el a zsidó állam általi annektálást.