Szlovákia: közép-jobboldali kormánykoalíció készül

Vágólapra másolva!
Négypárti közép-jobboldali kormánykoalíció létrehozásáról született megállapodás vasárnapról hétfőre virradó éjszaka Pozsonyban.A Mikulás Dzurinda vezette Szlovák Demokratikus ésKeresztény Unió (SDKÚ), a Magyar Koalíció Pártja (MKP), a szlovákKereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és az Új Polgárok Szövetsége (ANO) együttesen 78 képviselőt tud állítani a 150 tagú törvényhozásba. Az egyezség után telefonon már tájékoztatták az államfőt, akinek az asztalárahétfőn írásban is leteszik a közös kormányzás szándékáról született dokumentumot.
Vágólapra másolva!

A hivatalos végeredmény szerint a Vladimír Meciar vezette demokratikus Szlovákiáért Mozgalom - Néppárt (HZDS-LS) a szavazatok 19,50 százalékát szerezte meg a szlovák választásokon. Mikulás Dzurinda, a jelenlegi kormányfő nevével jegyzett Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) 15,09 százalékkal a második lett. Mögötte a Robert Fico alapította SMER a szavazatok 13,46 százalékával a harmadik. A Magyar Koalíció Pártja a várakozáson felüli 11,16 százalékos eredményével a negyedik lett.

A Szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) 8,25, az Új Polgárok Szövetsége (ANO) 8,01 százalékot szerzett. Meglepetésre az új parlamentbe hetedik pártként 6,32 százalékkal Szlovákia Kommunista Pártja (KSS) is bejutott. A magyarellenességéről híres Valódi Szlovák Nemzeti Párt (PSNS) nem érte el az 5 százalékos parlamenti küszöböt. A PSNS 1994-ben 5,4 százalékkal a Meciar-kormány koalíciós partnere volt.

Jóllehet, a hét végi országos képviselőválasztáson a legtöbb szavazatot a Vladimír Meciar vezette Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom - Néppárt (HZDS-LS) szerezte meg, Meciarék koalíciós partnerek híján ugyanúgy nem tudnak kormányt alakítani, mint ahogy négy éve sem, amikor az azóta kormányzó Dzurinda-kabinet került hatalomra.

Vasárnapról hétfőre virradó éjszakanégypárti közép-jobboldali kormánykoalíció létrehozásáról született megállapodás.A Mikulás Dzurinda vezette Szlovák Demokratikus ésKeresztény Unió (SDKÚ), a Magyar Koalíció Pártja (MKP), a szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és az Új Polgárok Szövetsége (ANO) együttesen 78 képviselőt tud állítani a 150 tagú törvényhozásba.A minősített többséghez szükséges 76 szavazatnál kettővel többmandátumot a négy párt elegendőnek találja a közös kormányzáshoz. A négy párt annak lehetőségét is kizárta, hogy a választásokon másodiknak végzett Robert Fico pártjával, a SMER-rel tárgyaljanak, de jelezték, a parlament alelnöki posztját valamelyik ellenzékipártnak ajánlják fel. A pártvezetők egyelőre nem árulták el, vajon az ajánlat Vladimír Meciarnak szól-e. Az új parlamentet a hét végén befejeződött választások eredményeinek kihirdetését követő harminc napon belül kell felállítani.

Rudolf Schuster államfő még a választások előtt kinyilvánította: azt bízza meg kormányalakítással, aki írásban tudja bizonyítani, hogy legalább 76képviselő támogatását élvezi. A gyors megállapodás a rövidesen esedékes kormányalakítási megbízás lehetőségét vetíti előre, mert erről az egyezség után telefonon már tájékoztatták az államfőt, akinek az asztalárahétfőn írásban is leteszik a közös kormányzás szándékáról született dokumentumot.