A tüntetések után változatlan a háborús készülődés

Vágólapra másolva!
A brit közvélemény felsorakozna a kormány mögött, ha az Irak elleni katonai fellépésre újabb ENSZ-határozat adna felhatalmazást - mondta hétfőn a brit külügyminiszter, aki azonban elismerte az is, hogy a társadalom támogatása nélkül "nagyon nehéz lenne" a fegyveres beavatkozás. Hétfői brit sajtóértesülés szerint azonban változatlan lendülettel folyik a támadás előkészítése, bár némi bizonytalanság már érezhető az óceán két partján.
Vágólapra másolva!

Jack Straw külügyminiszter a BBC rádiónak - a soha nem látott méretű hétvégi londoni tiltakozó megmozdulásra reagálva - hétfőn azt mondta: a jelek szerint a közvélemény többsége támogatná a fellépést, ha azt újabb biztonsági tanácsi határozat előzné meg. A külügyminiszter szerint a kormánynak figyelembe kell vennie a közvéleményt. Éppen ezért mondta el Tony Blair kormányfő a Munkáspárt hétvégi glasgow-i kongresszusán beszédét, amellyel párbeszédet kívánt kezdeményezni azokkal, "akik hozzánk hasonlóan, de más mértékben aggódnak a háború miatt" - fogalmazott Straw.

Blair a glasgow-i pártkongresszuson, még a szombati tüntetés előtt megtartott felszólalásában mindazonáltal meglehetősen éles kritikával illette a tüntetőket, mondván: ha egymillióan gyűlnek össze a tüntetésen, akkor is kevesebben lesznek, mint ahányan a Huszein által kirobbantott háborúkban meghaltak. Hozzátette: az iraki rezsim áldozatait soha nem mutogatják a televízióban, értük nem vonulnak milliók az utcákra.

A londoni megmozduláson a rendőrség adatai szerint több mint 750 ezren, a szervezők szerint azonban több mint kétmillióan vettek részt. A hétfői The Guardian értesülése szerint a hétvégi tömegdemonstráció sem lassította a katonai beavatkozás előkészítésének ütemét.

A vezető baloldali brit napilapnak egy név nélkül idézett diplomáciai forrás azt mondta: tüntetés semmit sem változtat meg, minél hamarabb megtörténik a katonai fellépés, annál jobb. A legrosszabb az lenne, ha most visszakoznánk; a hitelességünket veszítenénk el, ha Szaddám Huszein iraki elnök a helyén maradna - mondta az illetékes.

A The Guardian szerint azonban mégis vannak jelei az elbizonytalanodásnak. A lap úgy tudja, hogy az új brit-amerikai BT-határozati tervezetet, amelyet eredetileg a hétvégén kezdtek volna terjeszteni a testületen belül, és amely felhatalmazást adott volna a háborúra, egyelőre jégre tették, amíg Washingtonban és Londonban átgondolják a szövegezést és azt, hogy ezen a héten vagy a következőn terjesszék-e be a tervezetet.

Straw hétfőn, rádiónyilatkozata után - már Brüsszelben, az Irak ügyében sebtében összehívott EU-csúcs helyszínén - a BBC tv-nek erről azt mondta: szükség lehet még bizonyos időre az ENSZ iraki fegyverellenőrzésének folytatásához, a kritikus kérdés azonban nem az idő, hanem az, hogy Irak tevőlegesen eleget tesz-e a tömegpusztító fegyverek leszerelésér előíró határozatoknak. Ha van aktív, tartalmi és eljárásbeli együttműködés Irak részéről, az ENSZ-ellenőröknek annyi idejük lehet, amennyit akarnak, de ha nincs együttműködési készség, azon a több idő sem változtat - mondta a brit külügyminiszter, pontosan megismételve, amit Blair a hétvégi glasgow-i beszédében mondott.