Új palotájába menekül Libéria véreskezű diktátora

Vágólapra másolva!
Hétfőn a déli órákban hivatalosan is lemond posztjáról Libéria diktátora. Charles Taylor Nigériába távozik, ahol menedéket kap, annak ellenére, hogy az ENSZ Sierra Leone-i bírósága emberiség ellenes bűntettek miatt vádat emelt ellene. Amint elhagyja az országot, a lázadók beengedik a segélyszállítmányokat a humanitárius katasztrófa veszélyeztette országba.
Vágólapra másolva!

Hamarosan hivatalos ceremónián mond le posztjáról Charles Taylor libériai elnök. A több mint egy évtizede polgárháború dúlta ország vezetőjének távozása csak egy lépés a béke megteremtése felé. Ennek keretében érkeztek a múlt héten nigériai békefenntartók a libériai fővárosba, akik jelenleg a távozást biztosítják.

Taylor, aki hétfőn délben adja át a hatalmat az eddigi alelnöknek, Moses Blah-nak, vasárnapi búcsúbeszédében kijelentette, hogy egy Amerika által szervezett összeesküvés áldozata lett, de a további vérengzés elkerülése érdekében hajlandó feláldozni elnökségét. Beszédének végén Taylor közölte, hogy Isten akaratából visszatér.

Moses Blah - akinek elnöki kinevezése ellenérzéseket váltott ki a fő ellenzéki szervezetekben - várhatóan csak rövid ideig - talán csak napokig - lesz elnök, amíg egy új ideiglenes vezetőt nem választanak a Ghánában zajló béketárgyalásokon.

Taylort várhatóan Thabo Mbeki dél-afrikai elnök kíséri majd a neki oltalmat nyújtó Nigériába, ahol a már korábban elszállított alkalmazottjai és vagyontárgyai várják. A távozó elnök a Nigéria déli részén fekvő Calabar városában, egy hegytetőn fekvő palotába költözik. Taylor így valószínűleg elkerüli, hogy háborús bűnök és népirtás vádjával bíróság elé állítsák a Sierra Leone-i nemzetközi törvényszéken.

Az egyik fő libériai ellenzéki szervezet vezetője közölte, amint Taylor elhagyja Libériát, azonnal belépést biztosít a nemzetközi segélyszervezeteknek a kikötőkbe. A lázadók ellenőrzik ugyanis mind a főváros, mind egy másik jelentős kikötőváros Buvchanan kikötőit.

A segélyszervezetek már alig várják, hogy élelmiszer- és gyógyszersegélyt juttathassanak a hosszú hetek harcai által megviselt több tízezer embernek. Humanitárius katasztrófa fenyeget a fővárosban, Monroviában és az ország másik kikötővárosában Buchananban is.

Taylor a 80-as években kormánytisztviselő volt, de sikkasztáson kapták rajta, ezért Amerikába szökött. Ott börtönbe vetették, de onnan is megszokott, és Líbiában részt vett egy terrorista-tábor kiképzési programjában. 1989-ben tért vissza lázadó csapataival Libériéba, ahol új harcmodort terjesztett el: drog hatása alatt gyerekeket vezetett harcba, akiknek kegyetlenkedései az egész világot elrettentették. A szomszédos Sierra Leonében szintén polgárháborút indított, az ottani gyémántbányák megszerzésének érdekében. Kapcsolatban állt az al-Kaidával, és más terrorszervezetekkel is. Utoljára júniusban ígérte, hogy lemond, és elfogadja a nigériai menedéket. Akkor azonban az utolsó pillenetben meggondolta magát és maradt. Most a megerősödött ellenzék és a nemzetközi nyomás valószínűleg tényleg rákényszeríti, hogy valóban távozzon