Az ellenzék irányítja az osztrák törvényhozást

Vágólapra másolva!
Többségbe kerültek az ellenzéki pártok az osztrák parlament felsőházában, ahol már éltek is a szavazatfölényükkel. '94 óta először fordult elő, hogy a felsőház leszavazott egy már a képviselőház által elfogadott törvényt.
Vágólapra másolva!

Az osztrák tartományok képviselőiből álló felsőház pénteken kezdte meg az első olyan ülését, amelyen - a legutóbbi tartományi választások eredményeképp - már többségben voltak az ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) és a Zöldek képviselői. A 62 tagú felsőházban jelenleg 32 mandátummal rendelkezik az ellenzék, és szavazattöbbsége csak növekedni fog, ha a két hete tartott bécsi tartományi választások eredményeképp - amelyet ugyancsak az ellenzék nyert meg - újabb ellenzéki képviselők foglalnak majd helyet a felsőház (Bundesrat) padsoraiban.

A felsőháznak a képviselőház (Nationalrat) által már megszavazott törvényeket kell elfogadnia. Amennyiben a Bundesrat nem fogadja el a törvényt, akkor azt visszautalják a képviselőház elé. A felsőháznak azonban csak halasztó hatályú döntési joga van, mert a képviselőház a visszautalt törvényt úgynevezett megerősítői határozattal érvénybe léptetheti.

Pénteken először fordult elő 1994 óta, hogy a felsőház nem szavazott meg egy olyan törvényt, amelyet a képviselőház már elfogadott. Az ellenzéki szavazattöbbség ugyanis megakadályozta a kárpótlási alapok további felhasználásáról, valamint az ösztöndíj-alapítványokról szóló törvények szentesítését.

A II. világháború óta 111-szer fordult elő, hogy a tartományok képviseletét biztosító felsőház ellenvetést tett az alsóház által már elfogadott határozatokkal szemben, azonban az esetek döntő többségében az alsóház megerősítői határozatokkal érvényre juttatta akaratát.