Szégyennek tartja Szaddám perét amerikai védője

Vágólapra másolva!
Szégyenről, vallási üldözésről, az amerikai invázió igazolásáról beszél Ramsey Clark, Szaddám Huszein védője a volt diktátor perével kapcsolatban. A volt amerikai igazságügy-miniszter azt követeli, hogy az eljárást másik bíróságra helyezzék át.
Vágólapra másolva!

Szégyen a megbuktatott iraki diktátor elleni per, amelynek célja szerinte az Irak elleni amerikai invázió igazolása - állítja Ramsey Clark volt amerikai igazságügy-miniszter, Szaddám Huszein egyik védője. Az emberiesség elleni bűntettekkel vádolt Szaddám pere "közvetlen fenyegetés a nemzetközi jogra, az ENSZ-re, az egyetemes emberi jogokra és a világbékére nézve" - közölte Clark keddi sajtóértekezletén. A volt igazságügy-miniszter kérte, hogy az eljárást a különleges iraki törvényszékről másik bíróságra helyezzék át, amely képes függetlenül, előítéletektől mentesen eljárni.

Clark, aki Lyndon Johnson elnöksége alatt, 1967 és 1969 között volt igazságügy-miniszter, közölte: az Egyesült Államok a perrel az Irak elleni invázióját és a megszállást akarja igazolni, és el akarja hitetni a világgal, hogy az iraki nép követeli Szaddám Huszein és a kormánya vezetőinek a kivégzését. Kifogásolta, hogy a védelem nem juthatott a vádirathoz és a bizonyítékokhoz, a tanúvallomásokhoz és a tárgyalások jegyzőkönyveihez. A bírák vagy kurdok, vagy síiták, míg a vádlottak egy vagy két kivétellel mind szunniták - mondta Clark, aki szerint ez vallási okokból való üldözés.

A radikális baloldali nézeteiről ismert jogász olyan vitatott személyiségek védelmében vett részt eddig, mint Charles Taylor libériai vezető, az idén elhunyt Slobodan Milosevic volt jugoszláv elnök és a ruandai népirtásban való részvétel miatt elítélt Elizaphan Ntakirutimana lelkipásztor.

Szaddám Huszeinnek és az előző rendszer hét magas rangú tisztségviselőjének 148 síita lemészárlása miatt kell felelniük a bíróság előtt az első perben, ami ellenük indult. A Bagdadtól északra fekvő, síiták lakta Dudzsailban 1982-ben merényletet kíséreltek meg Szaddám Huszein gépkocsioszlopa ellen, amit véres megtorlás követett.