Hadüzenetet kiált Phenjan az ENSZ-szankciók miatt

Vágólapra másolva!
Phenjan kedden közölte, hadüzenetnek tekinti a szombaton elfogadott ENSZ-szankciókat, amelyekkel azért sújtották, mert a feltételezések szerint atomkísérletet hajtott végre október 9-én. Korábban több egybehangzó sajtójelentés is arról számolt be, hogy újabb kísérletre készülhet Észak-Korea, miközben egy amerikai repülőgép-anyahajó kezdett hadgyakorlatot a térségben.
Vágólapra másolva!

Hadüzenetnek tekinti az ENSZ szankcióit Észak-Korea. Erről kedden adott ki közleményt az ázsiai ország hivatalos állami hírügynöksége. A phenjani külügyminisztérium hivatalos észak-koreai hírügynökség, a KCNA által idézett közleménye szerint Phenjan "kegyetlenül" lecsap minden olyan országra, amely megsérti szuverenitását. Phenjan elítélte és "teljes egészében elutasította" az ENSZ BT büntetőintézkedéseit.

Az ENSZ egyebek mellett pénzügyi és kereskedelmi szankciókat szavazott meg szombaton Észak-Koreával szemben, miután az a nemzetközi figyelmeztetések ellenére kísérleti nukleáris robbantást hajtott végre - legalábbis ezt álítja.

Eközben amerikai és japán sajtóértesülések arról szémoltak be, hogy Phenjan ismét kísérletre készülhet. Az NBC és az ABC amerikai televízió amerikai hírszerző szolgálatokhoz közel álló forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy az amerikai kémműholdak gyanús mozgásokat észleltek annak a helynek a közelében, ahol az állítólagos október 9-i robbantást végrehajtották. A Yonhap japán hírügynökség meg nem nevezett dél-koreai kormányzati tisztviselőkre hivatkozva ugyancsak azt jelentette, hogy Szöulhoz olyan információk jutottak el, amelyek újabb észak-koreai atomkísérlet előkészítésére utalhatnak. Aszo Taro japán külügyminiszter kedden közölte, hogy Japán is kapott olyan információkat, amelyek szerint Észak-Korea újabb nukleáris kísérletet hajthat végre. Ezek részleteiről azonban nem mondhat el semmit.

Az amerikai hírszerző szolgálatok hétfőn erősítették meg, hogy Észak-Korea valóban kísérleti atomrobbantást hajtott végre október 9-én. A földalatti robbantás ereje kisebb volt egy kilotonnánál, tehát viszonylag csekély erejű nukleáris szerkezetről van szó - közölte John Negroponte nemzeti hírszerzési igazgató hivatala.

George Bush amerikai elnök a Fox News hírtelevíziónak hétfőn adott nyilatkozatában elutasította a kétoldalú tárgyalások lehetőségét Észak-Koreával, de úgy vélte, hogy az Egyesült Államok és az Észak-Koreával szomszédos országok nyomása rákényszeríti Kim Dzsong Il észak-koreai vezetőit "bizonyos választásokra". Bush nagy súlyt fektet a válság multilaterális diplomáciai megközelítésére, mivel szerinte az elődje, Bill Clinton politikáját jellemző kétoldalú lépések és megállapodások politikája "nem működött". Hangsúlyozta, véleménye szerint minél több vezető mondja ugyanazt Észak-Koreának, annál valószínűbb, hogy a válságot békés eszközökkel sikerül megoldani.

Amerikai hadgyakorlat

Eközben kedden kifutott egy amerikai haditengerészeti csapásmérő egység a Kitty Hawk amerikai repülőgép-anyahajó vezetésével a Tokiói-öbölben fekvő jokoszukai haditengerészeti támaszpontról. A hadihajók a Japán-tengeren, a Koreai-félsziget térségében folytatnak hadgyakorlatot. A 86 ezer tonna vízkiszorítású repülőgép-anyahajó előbb a Tokiói-öblöt kelet felől lezáró Bószó-félsziget térségében, majd novemberben a japán tengerészeti erők hajóival közösen a Japán-tengeren, közvetlenül a Koreai-félsziget térségében gyakorlatozik. A Bószó-félszigetnél a repülők fel- és leszállását fogják gyakorolni. A Kitty Hawk közel nyolcvan repülőgépet és nyolc helikoptert hordoz, kíséretét általában rakétacirkáló, torpedórombolók és tengeralattjáró képezi.