Csehországban is megjelent a Zika-vírus

Horizontal DISEASE MEDICINE EPIDEMIC HOSPITAL PREGNANT WOMAN CARE VIRUS Zika
A fertőzött nők terhességmegszakítást kérhetnek
Vágólapra másolva!
Csehországban is megjelent a Zika-vírus - közölte a cseh egészségügyi minisztérium. Két esetről tudnak.
Vágólapra másolva!

Svatopluk Nemecek cseh egészségügyi miniszter később sajtótájékoztatón úgy pontosított, hogy két cseh turistáról - egy férfi és egy nő - van szó, akik januárban látogatást tettek a járvány sújtotta területeken.

Az 58 éves férfi Martinique szigetén, a 49 éves nő pedig a Dominikai Köztársaságban volt szabadságon.

Miután visszatértek Csehországba, lázra, fejfájásra, influenzás tünetekre panaszkodtak, testükön pattanások jelentek meg. Mindkettőjüket megvizsgálták a prágai Bulovka kórházban, és megállapították a zikalázas fertőzést.

Hana Rohácová, a Bulovka kórház fertőzési osztályának főorvosa szerint könnyebb esetekről van szó, az érintettek nem szorulnak kórházi kezelésre, és nincs szó csehországi járványveszélyről sem.

A fertőzött nők terhességmegszakítást kérhetnek. Valaki(k) Csehországba is bevitték a kórt (Képünk illusztráció) Forrás: AFP/Schneyder Mendoza

Vít Valenta, országos tisztifőorvos szerdán közölte, hogy a zikavírussal kapcsolatos legfontosabb információkat, beleértve a szükséges óvintézkedések foganatosítását is, a hét elején az összes csehországi egészségügyi intézmény megkapta.

Roman Prymula, a Cseh Vakcinológiai Társaság elnöke szerint

a járvány veszélyének Csehországban nem érdemes túl nagy jelentőséget tulajdonítani, mert alapvetően csak a terhes nőkre veszélyes.

A főorvos már február elején úgy vélekedett, hogy a vírusnak Csehországban ugyan nincsen táptalaja, hiányoznak a megfelelő feltételek, de külföldről bekerülhet az országba. "Az egyetlen kockázatot az importált fertőzések okozzák, ami azt jelenti, hogy olyan ember érkezik Csehországba, aki már megkapta a kórt, s tőle cseh állampolgárok is megfertőződhetnek" - mondta Prymula a televízióban.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) február elején globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett, becslései szerint idén négymillióra emelkedhet a zikalázas megbetegedések száma az amerikai kontinensen, ahol a szúnyogok terjesztette kór 2014 februárjában ütötte fel először a fejét az őslakosok körében.

A gyanú szerint a vírus magzatoknál kóros kisfejűséget okozhat, ezt azonban egyelőre nem sikerült minden kétséget kizáróan bizonyítani.