Szigorúbb határellenőrzés jön az unióban

Szíria Törökország menekültek
Syrians fleeing the war wait to enter Turkey near the Turkish border crossing at Akcakale in Sanliurfa province on June 15, 2015. Turkey said it was taking measures to limit the flow of Syrian refugees onto its territory after an influx of thousands more over the last days due to fighting between Kurds and jihadists. Under an "open-door" policy, Turkey has taken in 1.8 million Syrian refugees since the conflict in Syria erupted in 2011. AFP PHOTO / BULENT KILIC
Vágólapra másolva!
Elfogadta az Európai Parlament bel- és igazságyügyi bizottsága azt a javaslatot, ami szerint a jövőben minden az EU területére belépő, vagy azt elhagyó uniós és harmadik országbeli állampolgár rendszerszerű ellenőrzésen essen át. A bizottság szerint ezzel a lépéssel képesek lesznek megállítani a terroristák mozgását.
Vágólapra másolva!

Az Európai Parlament bel- és igazságügyi bizottságának döntése után a miniszterek tanácsa is elfogadta azt az uniós bizottsági javaslatot, amely szerint az Európai Unió területére belépő vagy azt elhagyó minden uniós és harmadik országbeli állampolgár rendszerszerű ellenőrzésen essen át - írta közleményében az Európai Parlament hétfőn.

Rendszeres biztonsági ellenőrzések

A Schengeni határellenőrzési kódex célzott reformjával összhangban a jogszabály a Schengeni Információs Rendszer (SIS) és az Interpol nemzetközi rendőri szervezet ellopott vagy elveszett úti okmányokat tartalmazó adatbázisa (SLTD) alapján rendszeres biztonsági ellenőrzés alá vetné a harmadik országbeli állampolgárok és az uniós polgárok dokumentumait.

Osztrák rendőrök ellenőrzik a járműveket a Hegyeshalom és Miklóshalma (Nickelsdorf) közötti határátlépési pontnál Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd

Ezen túlmenően az unió biztonsága növelése érdekében a tagállamoknak lehetőségük nyílik arra, hogy szisztematikusan ellenőrizzék az uniós polgárok adatait és dokumentumait a nemzeti rendszereik vagy más Interpol-adatbázisok segítségével.

Fél év lesz a reptéri biztonsági rendszerek kiépítésére

Olyan válsághelyzetek, mint például a terrorfenyegetés, gyors és összehangolt válaszokat igényelnek.

a fegyverek és más tömegpusztító eszköz behozatalát - írták a közleményben.

Az Európai Bizottság javaslata szerint, ha a rendszeres ellenőrzések miatt túl hosszadalmas sorok okoznának fennakadásokat,

lehetőség lesz a szúrópróbaszerű ellenőrzések bevezetésére a szárazföldi és a tengeri határokon egyaránt.

Az elfogadott szöveg szerint a tagállamok esetlegesen könnyített repülőtéri ellenőrzésének bizonyítania kell, hogy az nem jelent kockázatot a belső biztonságra, a közrendre, a nemzetközi kapcsolatokra, valamin a közegészségügyre.

A törvényjavaslat végső elfogadását követően a nemzeti hatóságoknak hat hónap áll majd rendelkezésükre a repülőterek ellenőrző rendszerének kiépítésére. A határidő különleges esetekben 18 hónappal meghosszabbítható - tartalmazza az elfogadott szöveg.