A jövő heti kilépési határnapig már nem tárgyalja a londoni parlament a Brexit-megállapodást

brexit
A Union flag topped with an EU flag is pictured ahead of a March for Europe protest against the Brexit vote in London on September 3, 2016. Thousands marched in central London to Parliament Square in a pro-Europe rally against the referendum vote to leave the European Union. (Photo by Gail Orenstein/NurPhoto)
Vágólapra másolva!
A csütörtöki programismertetés szerint a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) jelenleg érvényes, egy hét múlva esedékes határnapjáig már nem tárgyalja a londoni alsóház a Brexit feltételrendszerét rögzítő megállapodást.
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Királyság a mostani helyzet alapján október 31-én, jövő csütörtökön lépne ki az Európai Unióból.

Az Egyesült Királyság a mostani helyzet alapján október 31-én lépne ki az Európai Unióból Forrás: NurPhoto/Gail Orenstein/NurPhoto/Gail Orenstein

Boris Johnson miniszterelnök azonban a hét elején bejelentette, hogy a kormány szünetelteti a Brexit-megállapodás ratifikációs folyamatát, amíg az Európai Unió döntést nem hoz a Brexit halasztását indítványozó brit kormányzati kezdeményezésről.

Johnsonnak szombaton kellett kezdeményeznie az uniós állam- és kormányfők alkotta Európai Tanácsnál a Brexit halasztását a jövő csütörtöki határnapról 2020. január 31-ig, annak a törvénynek megfelelően, amely megtiltotta a megállapodás nélküli kilépést, hacsak az alsóház ezt külön határozatban nem engedélyezi.

Boris Johnson Forrás: AFP/POOL/Stefan Rousseau

Diplomáciai források szerint ugyanakkor például Franciaország rövidebb halasztást tartana megfelelőnek.

A ratifikációs folyamat szüneteltetéséről szóló bejelentés előzményeként a képviselők leszavazták a megállapodás törvénybe iktatására kidolgozott rendkívül feszes kormányzati menetrendet.

Halasztás esetén Londonnak is uniós biztost kellene delegálnia

Ursula Von der Leyen azt mondta, a brit kormánynak is tagot kellene delegálnia az újonnan felálló Európai Bizottságba, amennyiben ismét elhalasztják az Egyesült Királyság európai uniós kiválását.

Ursula von der Leyen Forrás: Anadolu Agency/2019 Anadolu Agency/Bulgarian Prime Ministry / Hando

A brüsszeli testület megválasztott elnöke az erre vonatkozó kérdésekre azt válaszolta, hogy ez esetben "természetesen" felkérné a szigetországot, hogy nevezze meg a jelöltjét.

Mint mondta,

a bennmaradó tagállamok nagy valószínűséggel jóváhagyják az Egyesült Királysághosszabbítási kérelmét, de annak időtartamáról egyelőre nincs megállapodás.

Antti Rinne, az EU soros elnökségét betöltő Finnország kormányfője szerint a huszonhetek nagy többsége, "talán mindegyike" támogatja a jelenleg érvényes október 31-i dátum kiterjesztését.

A jogi dilemmát egyesek szerint esetleg Julian King mostani brit uniós biztos ideiglenes kinevezése oldhatná fel.

Bármilyen döntést egyhangúlag kell meghozniuk a huszonhetek állam- és kormányfőinek.

A szakértők többsége gyakorlatilag kizártnak tartja, hogy az Egyesült Királyság október 31-én kilép az Európai Unióból.