Legalább 140 ember tűnt el, vagy halt meg az árvíz miatt Kínában

Kína, árvíz
A fisherman rows his boat past the roof a house seen above the water level of a flooded area due to torrential rains in Longkou village of Poyang county in China's central Jiangxi province on July 16, 2020. - The vast Yangtze drainage area has been lashed by torrential rains since last month, leaving 141 people dead or missing and forcing the evacuation of millions more across several provinces. (Photo by Hector RETAMAL / AFP)
Vágólapra másolva!
A június óta tartó, folyamatos esőzések miatt Kína több részén jelentenek továbbra is súlyos gondokat az árvizek, amelyek több tízmillió ember életére vannak hatással.
Vágólapra másolva!

A Sanghajjal szomszédos, kelet-kínai Csiangszu tartományban található Taj-tóra pénteken a legmagasabb szintű készültségi fokozatot rendelték el. Az ország harmadik legnagyobb édesvízi tavának

vízszintje ugyanis pénteken kora reggelre 4,65 méterre emelkedett, elérve a töltések teherbírása szempontjából még biztonságosnak ítélt maximális szintet.

Előrejelzések szerint azonban a vízszint további emelkedésére lehet számítani - számol tbe a China Daily című kínai pártlap.

Az elárasztott Csiucsiang egyik szigete július 17-én Forrás: AFP/Hector Retamal

Ázsia leghosszabb folyója, a Jangce a június óta tartó heves esőzések következtében több helyen megáradt. Az árvizek a folyó vonalán terjedtek az ország sűrűn lakott, keleti része felé, és Kína-szerte összesen több mint 34 millió ember életét keserítette meg.

A hatóságok tájékoztatása szerint

legalább 140 ember tűnt el, vagy halt meg az áradásokban.

Halász a Csianghszi tartományban lévő Longkouban július 16-án Forrás: AFP/Hector Retamal

Amikor július másodikán tetőzött a Jangce, a Három-szurdok-gát vízerőmű zsilipjein át másodpercenként 53 ezer köbméter vizet eresztettek le. Most ez az érték újból megközelítette a két héttel ezelőtti szintet, és a folyó felügyeletéért felelős hatóságok szerint rövidesen felül is múlhatja - írja a China Daily.

Az árvizek súlyosan érintik egyebek mellett a közép-kínai Vuhant is, ahol a tavalyi év végén bukkant fel a világjárványt okozó újfajta koronavírus. A Jangce partján fekvő városnál a folyó vízszintje vasárnap 28,77 méterre emelkedett,

ami a negyedik legmagasabb vízállás a Jangcének ezen szakaszán 1865 óta.

A megáradt Jangce Csiucsiang közelében, Csianghszi tartományban július 17-én Forrás: AFP/Hector Retamal

A kínai meteorológiai központ pénteken sárga, vagyis a négyes fokozatú skálán a harmadik legerősebbnek számító riasztást rendelte el péntektől szombat reggelig az ország 11 tartományában, ahol heves esőzések várhatóak.

Az előrejelzések szerint egyes helyeken akár napi 180 milliméteres csapadékra is lehet számítani.

A központ emiatt árvizek és földcsuszamlások várható előfordulására figyelmeztetett, és a veszélyeztetett területeken a kültéri tevékenység felfüggesztését javasolta.