Romániában megduplázódott a fertőzésszám, megteltek az intenzív osztályok

Covid-19 vaccinations in Romania 2020,Brasov,Coronavirus,COVID-19,covid-19 vaccinations,december, Horizontal
BRASOV, ROMANIA - DECEMBER 27: Romanian doctor Andreea Moldovan gets the COVID-19 vaccine in the first day the COVID-19 vaccination in Brasov, Romania on December 27, 2020. Alex Nicodim / Anadolu Agency (Photo by Alex Nicodim / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
Vágólapra másolva!
Romániában - három hónap után először - kedden ismét meghaladta a 6000-et a 24 óra alatt beazonosított koronavírus-fertőzöttek száma, vagyis egy hónap alatt több mint kétszeresére emelkedett a fertőzésszám, a Covid-kórházak intenzív osztályain pedig szinte mindenütt beteltek a helyek.
Vágólapra másolva!

A keddi 6118 új fertőzött az utóbbi két hét átlagának másfélszerese,

a 133 haláleset pedig 60 százalékkal több az utóbbi két hét átlagánál.

A járványügyi szakemberek ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a rejtőzködő fertőzöttek miatt a hivatalos adatok nem tükrözik a baj mértékét. Nelu Tataru, a képviselőház egészségügyi bizottságának elnöke rámutatott: csökkent a tesztek száma, sok fertőzött a tesztelés elkerülésével próbálja kicselezni a karantént, aminek az a következménye, hogy

a koronavírusos betegek már eleve súlyos állapotban érkeznek kórházba, ugyanakkor egyre több fiatalnál tapasztalnak súlyos szövődményeket.

A járvány gyorsulásának legaggasztóbb jele az,

hogy a Covid-kórházakban a jelenleg rendelkezésre álló 1264 hely 97 százaléka betelt,

a katasztrófavédelem pedig arra készül, hogy - a novemberi második hullám legválságosabb időszakához hasonlóan - a legfertőzöttebb térségekből mentőhelikopterekkel és repülőgépekkel helyezze át a súlyos betegeket a kevésbé leterhelt országrészekbe.

Egészségügyi dolgozót oltanak Brassóban Forrás: Anadolu Agency via AFP/2020 Anadolu Agency/Alex Nicodim

Florin Citu miniszterelnök szerint az év első két hónapjában túl korán számoltak fel intenzív terápiás helyeket, és szabadítottak fel - korábban koronavírusos betegek számára elkülönített - kórházi kapacitásokat, és elrendelte, hogy az egészségügyi minisztérium emelje 1600-ra az Covid-kórházak intenzív terápiás ágyainak számát.

Dorel Sandesc, a román intenzív terápiás társaság alelnöke szerint a romániai kórházakban összesen 4174 ágy áll a válságos állapotban lévők rendelkezésére, a lélegeztetőgépek száma pedig a járvány elejéhez képest több mint duplájára - 1300-ról 4174-re - emelkedett. Szerint a legnagyobb gond a szakemberhiány, valamint az, hogy a kórházak a létszámstop miatt nem hirdethetnek versenyvizsgát szakorvosi állásokra.

Romániában tovább oltanak az AstraZenecával, mozgó pontokon használnák a Johnson & Johnsont

Romániában az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által engedélyezett valamennyi rendelkezésre álló vakcinával, köztük a nyugat-európai országokban felfüggesztett AstraZenecával is folytatódik a koronavírus elleni oltáskampány, az egydózisú Johnson & Johnson oltóanyagát pedig a mozgó oltópontok ellátására használnák - közölte keddi sajtóértekezletén Valeriu Gheorghita katonaorvos, a kampány koordinátora.

A román egészségügyi szakemberek az oltáskampány koordinációs tanácsának hétfő esti rendkívüli ülésén úgy értékelték:

vállalható szintű kockázat és beoltatlan lakosságénál nem rosszabb arány az, hogy 17 millió AstraZenecával beoltott ember közül 37 esetben tapasztaltak vérrögképződést, amelyekről egyébként nem bizonyosodott be, hogy összefüggésben állnának az oltással.

Gheorghita elismerte: Romániában is megingott a bizalom, ennek jeleként az AstraZenecára regisztrált 446 ezer felhasználó közül 33 ezer lemondta előjegyzését. Mivel azonban március 15-én megkezdődött az oltáskampány harmadik szakasza, és megnyitották a regisztráció lehetőségét a teljes felnőtt lakosság előtt,

az AstraZenecát használó oltóközpontokban lévő mintegy 100 ezer szabad hely 82 százaléka is betelt.

Hozzátette: a román hatóságok figyelemmel követik az AstraZeneca oltások esetleges mellékhatásait és további döntéseikkel megvárják az EMA illetékes kockázatértékelő bizottságának (PRAC) csütörtökön esedékes állásfoglalását.

Egy doboz az oxfordi AstraZeneca Forrás: MTI/Máthé Zoltán

A Johnson & Johnson oltóanyagából - amelyre múlt héten adott ki feltételes forgalomba hozatali engedélyt az Európai Bizottság - Romániába egyelőre nem érkezik jelentős mennyiség. A feltehetően néhány tízezer adagból álló, április közepére várt első szállítmányt ezért főleg a mozgó oltópontoknak szánják. Erre az is alkalmassá teszi az egyszerű hűtőszekrényben tárolható Johnson & Johnson vakcinát, hogy az oltást nem kell megismételni, az immunitást egyetlen dózissal idézi elő az ártalmatlanított adenovírus, amely a koronavírusra jellemző tüskefehérjét juttat a szervezetbe.

A húszmilliós lakosságú Romániában kedden haladta meg a másfél milliót a koronavírus ellen beoltottak száma, közülük 723 ezren mindkét dózist megkapták.

Eddig 760 oltóközpontot üzemeltek be, jövő héten további 165-öt nyitnak.

Az immunizációhoz felhasznált vakcinák túlnyomó részét (1 millió 829 ezer adagot) a BionTech/Pfizer szállította, február 4-e óta pedig 142 ezer Moderna-, február 15-től pedig 239 ezer AstraZeneca-vakcinát is beadtak.

Az oltáskampány előjegyzési portáljára 3,6 millió felhasználó jelentkezett be, közülük 2,1 milliónak van előjegyzése a vakcinára, vagy meg is kapta az oltást.

A hétfőn elérhetővé vált várólistákra egy nap alatt csaknem félmillió felhasználó iratkozott fel.