Minden kiderült: ebben állapodott meg Putyin a Wagner-vezérrel

Oroszország - Wagner, krízis, puccskísérlet, polgárháború, Oroszország, 2023. 06. 24.
Members of Wagner group sit atop of a tank in a street in the city of Rostov-on-Don, on June 24, 2023. President Vladimir Putin on June 24, 2023 said an armed mutiny by Wagner mercenaries was a "stab in the back" and that the group's chief Yevgeny Prigozhin had betrayed Russia, as he vowed to punish the dissidents. Prigozhin said his fighters control key military sites in the southern city of Rostov-on-Don. (Photo by Roman ROMOKHOV / AFP)
Vágólapra másolva!
Alekszandr Lukasenko kedden sajtótájékoztatót tartott, ahol többek között elmondta, hogy a fehérorosz hadsereg teljes készültségben várta a Wagner-lázadással kapcsolatos fejleményeket. A fehérorosz elnök emellett újabb részleteket osztott meg azzal kapcsolatban, hogy milyen megállapodást sikerült kötnie Jevgenyij Prigozsin Wagner-vezérrel. Mint ismert, Vlagyimir Putyin orosz elnök engedélyezte Lukasenko számára, hogy ő folytassa le a tárgyalásokat. A megállapodás véglegesítéséhez viszont természetesen Putyin engedélyére volt szükség.
Vágólapra másolva!

Lukasenko a sajtótájékoztatón elmondta, hogy amint értesült az orosz helyzetről, azonnal készenlétbe helyezte a fehérorosz rendőrséget, hadsereget és a különleges egységeket is. A fehérorosz elnök arról is beszélt, hogy a

Wagner-lázadás alatt a kormányellenes erők azon munkálkodtak, hogy Fehéroroszországban is lázadás törjön ki.

Szvetlana Tihanovszkaja fehérorosz ellenzéki aktivista többek között olyan tartalmakat tett közzé, amelyek arra utaltak, hogy az oroszok megpróbálják belerángatni Fehéroroszországot a háborúba. Emellett azt követelte, hogy azonnal küldjék ki Fehéroroszországból az orosz csapatokat, illetve zárják le az Oroszországgal közös határt.

Lukasenkonak az orosz - ukrán konfliktus lezárásában is kulcsszerepe lehet Forrás: AFP/Sputnik/Alexander Astafyev

Lukasenko szerint a mostani lázadásnak nincsenek hősei. A fehérorosz elnök azt kérte, hogy semmilyen körülmények között ne próbálják meg hősként beállítani sem őt, sem Putyint, sem pedig Prigozsint. Szerinte olyan emberek csaptak össze egymással, akik korábban egymás mellett harcoltak a fronton. Emiatt a helyzetnek nem lehetnek hősei.

Mint ismert, június 24-én délután Prigozsin felvette a kapcsolatot az orosz katonai vezetéssel. Moszkva ekkor úgy döntött, hogy mivel Prigozsin változtatott a hozzáállásán, elkerülhető egy véres konfliktus. Egy nappal korábban Prigozsin még azt követelte, hogy mondjon le az orosz védelmi miniszter Szergej Sojgu, ez viszont nem történt meg.

Prigozsin azt is követelte, hogy a tárgyalásokba magas rangú orosz tisztségviselők is részt vegyenek, Putyin azonban nem volt hajlandó tárgyalni a Wagner-vezérrel.

Lukasenko állítólag maga javasolta, hogy beszélhessen Prigozsinnal, akit húsz éve ismer. Ezeknek a megbeszéléseknek az eredménye az lett, hogy a Wagner-zsoldosok felhagytak a lázadással és kivonultak Rosztovból.

Ezért cserébe a Wagner-csoport védelmi garanciákat kapott: azok a katonák, akik nem kívánnak szerződést kötni az Orosz Védelmi Minisztériummal elhagyhatják Oroszországot és Fehéroroszország befogadja őket (Prigozsint bele értve). Szintén ejtettek minden vádat a lázadásban résztvevő Wagner-zsoldosok ellen. Az FSZB a mai napon jelezte, hogy szintén befejezik a vizsgálatot a Wagner ellen.