Újabb nagyszabású éleslövészeti gyakorlatot kezd Dél-Korea és az Egyesült Államok

hadgyakorlat, kétéltű, amerikai és fülöp-szigeteki tengerészgyalogosok, tengerészgyalogos, tengeralattjáró, kétéltű lánctalpas, 2022. 10. 07. san antonio town, zambales
South Korean and US marines take positions during a joint amphibious landing exercise with their Philippine counterparts at a beach facing the South China Sea in San Antonio town, Zambales province on October 7, 2022. (Photo by Ted ALJIBE / AFP)
Vágólapra másolva!
Hatévi kihagyás után, csütörtökön kezdte meg újabb nagyszabású éleslövészeti gyakorlatát Dél-Korea és az Egyesült Államok. A gyakorlatot a két Koreát elválasztó tűzszüneti vonaltól mindössze 25 kilométerre tartják meg, noha Phenjan követelte, hogy ne rendezzenek ilyet - "ellenséges csapatok inváziós próbáját" - a közelében.
Vágólapra másolva!

A dél-koreai védelmi minisztérium közlése szerint 1977 óta 11 alkalommal tartottak "kombinált megsemmisítési tűzerő gyakorlatot."

Az első csütörtöki lövészetet, amely 130 percig tartott, Pocseon-si térségében, szárazföldön és levegőben, mintegy 70 egység 2500 katonájának és a két ország különböző rakétarendszereinek bevonásával hajtották végre - írja a Yonhap dél-koreai hírügynökség.

A gyakorlat öt részből áll, és várhatóan június közepéig tart.

Mun Szeong Muk, a dél-koreai nemzeti stratégiai kutatóintézet elemzője szerint Phenjan ezt a gyakorlatot is ürügyként használhatja fel saját nukleáris arzenáljának tesztelésére, fejlesztésére és modernizálására.

A védelmi minisztérium egy korábbi közleményében azt írta: a szövetségesek célja azoknak a képességeknek a megszerzése és gyakorlása, amelyekkel elrettenthető az észak-koreai nukleáris- és rakétafenyegetés.

Az Egyesült Államok újabb országokat provokál Forrás: AFP/Ted Aljibe

A KCNA észak-koreai állami hírügynökség "háborús főpróbának" nevezte a hadgyakorlatot, maga a phenjani vezetés pedig arra figyelmeztetett, hogy "megfelelő válaszlépéseket" tehet. Joe Biden amerikai és Jun Szok Jon dél-koreai elnök áprilisi csúcstalálkozójukkor az elrettentési képességek megerősítéséről, közös kiképzésekről, amerikai atom-tengeralattjárók dél-koreai kikötéséről és egy új nukleáris konzultációs csoport megalakításáról állapodott meg.

Biden figyelmeztette a kommunista Észak-Korea vezetését, hogy bármilyen nukleáris támadás az Egyesült Államok vagy szövetségesei ellen "a rezsim végét fogja eredményezni".

Észak-Korea 2022 óta száznál is több rakétakísérletet hajtott végre, és törvényhozása tavaly engedélyt adott az atomeszközök megelőző csapásként való használatára.