Az oroszok szerint végzetes döntésre készül a NATO

Ukrainian soldiers deployed at their artillery positions in Velyka Novosilka artillery,Donetsk,frontline,M109,Russia,sytem,Ukraine,Velyka Nov Horizontal, orosz-ukrán háború, Ukrajna
DONETSK OBLAST, UKRAINE - AUGUST 4: Ukrainian soldier and driver of M109 artillery, south of Donetsk oblast, direction Velyka Novosilka, 4 August 2023 Diego Herrera Carcedo / Anadolu Agency (Photo by Diego Herrera Carcedo / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
Vágólapra másolva!
A nemzetközi jog durva megsértése lenne, ha a NATO-országok úgy döntenének, hogy a Balticconnector gázvezetékben keletkezett károk miatt meggátolnák az orosz hajók áthaladását a Balti-tengeren - jelentette ki Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettes hétfőn Moszkvában újságíróknak.
Vágólapra másolva!

"Ez a nemzetközi közlekedési és hajózási jog durva megsértése lenne, amit a NATO-országok, különösen az Egyesült Államok, szeretnek minden sarkon ismételgetni. Mind Brüsszelben, mind a NATO-országok más fővárosaiban tudatában kellene lenni annak, milyen súlyos következményekkel járna egy ilyen lépés" - mondta kérdésre válaszolva a diplomata.

Grusko Edgars Rinkevics lett elnök egy múlt pénteki kijelentésére reagált, amely szerint

a Balti-tengert le kellene zárni minden orosz hajó előtt, ha a vizsgálat egyértelműen kideríti, hogy Oroszországnak köze van a Finnországot Észtországgal összekötő Balticconnector gázvezeték megrongálásához.

"Tudjuk, hogy egyes politikusok és NATO-stratégák arról álmodoznak, hogy a Balti-tenger a NATO belső tavává válik. Ez nem fog megtörténni, ez soha nem fog megtörténni" - mondta hétfőn az orosz miniszterhelyettes.

Grusko azt tanácsolta a nyugati országoknak, hogy

azt az energiát, amellyel a Balticconnector vezeték megrongálódását vizsgálják, fordítsák inkább az Északi Áramlat gázvezetékek felrobbantása felelőseinek azonosítására.

"Ha Lettország valóban abból indul ki, hogy a jelentős kár okozása fegyveres támadással egyenértékű, ahogyan azt a NATO stratégiai dokumentumai írják, akkor az Északi Áramlat-2 esete után a Balti-tengert az amerikai hajók elől kellett volna elzárni, elsősorban Németországnak" - tette hozzá.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn megismételte korábbi kijelentését, miszerint

Oroszországnak nincs köze a Balticconnectorban keletkezett károkhoz.

A lett elnököt "válaszul szeretném megkérdezni, hogy mi legyen a Balti-tengerrel, miután a vizsgálat befejeződik, és miután kiderül, hogy ki hajtotta végre és ki rendelte el az Északi Áramlatok elleni terrorcselekményt a Balti-tengeren" - fogalmazott az orosz elnöki szóvivő.