Óriási meglepetésre Oroszország nyerte meg a férfi kosárlabda Európa-bajnokságot, miután a madridi döntőben gigászi csatában legyőzte Spanyolországot.

Eredmény, döntő:
Oroszország-Spanyolország 60-59 (11-22, 20-12, 15-15, 14-10)
pontszerzők:
Kirilenko 17/3, Szavraszenko 10, Ponkrasov 8/3, Holden 8, Hirapa 7/3, Monya 3/3, Morgunov 4, Pasutyin 3/3, illetve Calderon 15/15, P. Gasol 14/3, Garbajosa 8/6, Fernandez 5/3, Cabezas 2, Reyes 5, Jimenez 5/3, M. Gasol 5

A tavalyi világbajnoki címükkel már biztos olimpiai résztvevő spanyolokat óriási bizonyítási vágy hajtotta a zsúfolásig megtelt madridi "katlanban". Az elődöntőben a titkos esélyesként emlegetett litvánokat legyőző orosz csapat kissé megszeppenhetett a pokoli hangulattól, ugyanis 6 perc alatt mindössze 4 pontot hozott össze, ekkorra már 15-4 volt az állás.

A második negyedet viszont 8 ponttal a vendégek nyerték az NBA-s Utah Jazzt erősítő Kirilenko vezetésével. A hazaiak sok támadást elpuskáztak, így a félidőben 34-31-et mutatott az eredményjelző.

Fordulás után Calderon bevágta negyedik tripláját is, a házigazdák 8 pontra megléptek, ám a feljavuló Szavraszenko révén az oroszok innen is feltápászkodtak, és döntetlenre hozták a harmadik játékrészt.

Az utolsó felvonás elején ismét egyenlő lett az állás (49-49), ám a vendégek két ásza, Kirilenko és Szavraszenko ekkor már négy hibával volt pályán. Még a vége előtt 43 másodperccel is 59-58 volt, majd a honosított amerikai Holden 2 másodperccel a dudaszót megelőzően győztes kosarat dobott! A spanyolok hatodik Eb-döntőjüket is elbukták.

A torna legjobbja az orosz Andrej Kirilenko lett.