Szerdán sorrendben harmadszor koronázhatják bajnokká a kaliforniaiakat, ekkor kerül sor a finálé negyedik összecsapására, szintén New Jersey-ben. Ez Phil Jacksonnak a kilencedik aranygyűrűje lesz edzőként, s ezzel a Lakers trénere befogja az örökranglistát vezető bostoni legendát, Arnold "Red" Auerbachot. Jackson utolérte Pat Riley-t is a legtöbb playoff-győzelem rubrikában, mindketten 155-nél járnak, ám Jacksonnak mindössze 209 meccsre volt ehhez szüksége. Az ő győzelmi százaléka 74,1 Riley-é csak 60,8.

A történelem első NBA-döntő mérkőzése New Jersey-ben remek küzdelmet hozott. A Nets most először bizonyult (majdnem) egyenlő ellenfélnek, ám még ez az emberfeletti erőfeszítés is kevés volt az üdvösséghez. Ha Shaquille O'Neal és Kobe Bryant 71 pontot szerez (35, 36 megoszlásban), továbbá Derek Fisher és Robert Horry bedobja a kulcsfontosságú triplákat, akkor bármennyire is csodálatosan játszik a Jason Kidd, Kenyon Martin duó (56 pont), nem veszíthet a bajnok.

A szülővárosában, Newarkban játszó Shaq 35 pontot, 11 lepattanót és 4 blokkot gyűjtött, a végén látványosan prakkerolta Kenyon Martin próbálkozását. Kobe az utolsó negyedben 12 pontot szerzett, a legfontosabb kosarát 19,1 másodperccel a lefújás előtt, amikor 102-100-as állásnál Jason Kidd és Kerry Kittley közrefogta, szorongatta, Kidd rá is csapott a labdára, Kobe mégis kiszabadította magát, és két emberrel a nyakában beverte a tempót. Nem sokkal korábban akadt még egy bámulatos triplája, amikor Kenyon Martin keze ott volt az arcában, a 24 másodpercből 23 már lejárt, de ő így is betalált.

A Nets a harmadik és a negyedik negyedet összekötő 19-5-ös rohammal 86-80-ra megugrott - a negyedik játékrész első hat pontja két Kidd-dupla és egy Kidd-assziszt volt Jeffersonnak -, ám ekkor sem adta fel a bajnok. Pedig 94-87-nél már hét pont is volt a különbség. 97-96-nál, Horry triplája után - Shaq gólpasszából - már a Lakers vezetett, erre Kidd akart válaszolni egy triplával, de nem sikerült, és ekkor jött Kobe előbb említett hárompontosa, 2 perc 17 másodperccel a vége előtt (100-96).

Még simább lehetett volna a Lakers-győzelem, ha Kobe 42 másodperccel a befejezés előtt nem hibázza el mindkét büntetőjét.

New Jersey Nets - Los Angeles Lakers 103-106 (23-31, 23-21, 32-26, 25-28)
East Rutherford, 19215 néző
Nets: Martin (26), Van Horn (14), MacCulloch (10), Kittles (7), Kidd (30). Csere: Jefferson (8), Harris (2), A. Williams (4), Collins (2)
Lakers: Fox (7), Horry (6), O'Neal (35), Bryant (36), Fisher (13). Csere: Shaw (3), George (6), Walker (-), Medvegyenko (-), Hunter (-)
Legtöbb lepattanó: Kidd és Van Horn 5-5, illetve O'Neal 11
Legtöbb gólpassz: Kidd 10, illetve Fisher 6
Dobószázalék mezőnyből: 51/8%, illetve 54,4%
Dobószázalék büntetőből: 73,7%, illetve 68,6%
Dobószázalék triplából: 25% (3/12), illetve 50% (8/16)

A négy győzelemig tartó párharc állása: 3-0 a Lakers javára.