George Orwell éve: a programsorozat folytatódik

Vágólapra másolva!
George Orwell, a főként az 1984 és az Állatfarm című regények szerzőjeként ismet író születésének századik évfordulója alkalmából a XX. Század Intézet egy egész éves rendezvénysorozattal szeretné elérni, hogy az érdeklődők a szerző két főművén túlmutatva érzékletesebb képet kapjanak az íróról. Ebben nyújtanak segítséget az együttműködő partnerek: a Magyar Nemzet napilap, a Duna Televízió, a Brit Nagykövetség és az [origo].
Vágólapra másolva!

Orwell az Állatfarm és az 1984 című regényei nyomán vált világhírűvé, többnyire e két regény alapján alkotott róla képet az olvasóközönség. Ám teljes életműve, végletes és ellentmondásos személyisége csak kevesek számára ismert. Most, születésének századik évfordulója alkalmából lehetőség nyílt arra, hogy közelebbről is megismerhessük.

A jeles angol szerző születésének centenáriuma alkalmából a XX. Század Intézet egy egész éves rendezvénysorozattal kívánja elérni, hogy az érdeklődők a szerző két főművén túlmutatva érzékletesebb képet kapjanak az íróról - ebben nyújtanak segítséget az együttműködő partnerek: a Magyar Nemzet napilap, a Duna Televízió, a Brit Nagykövetség és az [origo].

Tavaly év végén indult el a www.orwell.hu website - amely folyamatosan tudósít az Orwell-év fejezeteiről, eseményeiről s azok időpontjairól. Az év első felében havonta megrendezett filmklubok alkalmával az Állatfarm és az 1984 című alkotások különböző filmes adaptációit, illetve a Keep The Aspidistra Flying című regényéből készült, Magyarországon ezelőtt még soha be nem mutatott játékfilmet tekinthette meg a közönség a Toldi moziban. A vetítések előtt többek között Jankovics Marcell, Ákos, Monory Mész András és Kun Miklós tartottak előadást. Ősztől tovább folytatódik a filmvetítés-sorozat, továbbá egy kétnapos nemzetközi konferenciára is sor kerül majd, amelynek témája az orwelli vízió megvalósulása, azaz a "valódi" 1984-es év lesz.

Augusztus 30-ától indul a Duna Televízióval közös nagyszabású országos és határon túli Orwell-vetélkedősorozat (amelyre a fent említett website-on is lehet majd jelentkezni). A játék elődöntőinek helyszínei: Budapest, Debrecen, Hódmezővásárhely, Kaposvár, Székelyudvarhely, Dunaszerdahely, Beregszász és Szabadka. A versenysorozatban a határon inneni és túli, magyarul beszélő résztvevőknek lehetőséget adnak arra, hogy a hazai és nemzetközi diktatúrákkal, valamint Orwell életével és műveivel kapcsolatos emlékeiket, élményeiket, ismereteiket bemutathassák.

A születésének századik évfordulóján a Terror Háza Múzeumban Ki volt George Orwell? címmel megtekinthető időszaki kiállítás elsődleges célja, hogy segítse az író személyiségének és életútjának alaposabb megismerését.

A kiállítás az író életének pillanattöredékeit idézi fel a vitrinben elhelyezett fotók, levelezések és egyéb dokumentumok, relikviák segítségével. A terem közepén felépített háborús bunker uralja a teret. Szűk folyosóján a belsejébe jutva egy haditudósítói asztal mögött állunk. Rajta egy írógép és egy időnként működésbe lépő faxgép - mintha az író épp most állt volna föl onnan. A hangszórókból haditudósítás- és híradórészletek szólnak. A terem sarkában elhelyezett érintőképernyős terminálon az íróhoz köthető dokumnetumok elektronizált változata tekinthető meg, így többek között Orwell születési anyakönyve, halotti bizonyítványa és keresztlevele, magán- és hivatalos levelezésének darabjai, végrendelete is. A látogató szemezgethet Orwell-idézetekből, műveinek részleteiből, elmélyülhet a szerző részletes életrajzában.

A Duna Televízió is több programmal emlékezik e héten az íróra. Június 26-án este Balogh Júlia és Wonke Rezső negyvenperces filmjét, 28-án és 29-én egy kétrészes külföldi dokumentumfilmet, illetve 29-én az esti órákban az 1984 egy filmes feldolgozását tekinthetik meg a nézők.