3 milliárdot vittek el a kóbor lelkek

Vágólapra másolva!
Az amerikaiak 3,12 milliárd dollárt vertek el idén Halloween alkalmából, azaz sokan nem garasoskodtak, mikor a gyerek kalóznak, vámpírnak, Batmannek vagy éppen viking harcosnak akart beöltözni. Ez több, mint amit tavaly költöttek az amerikai háztartások, akkor ugyanis a jelmezek, Harry Potter-öltözékek és Pókember-dresszek 2,96 millió dollárba kerültek.
Vágólapra másolva!

Halloween alkalmával nem meglepő, ha egy gigászi Godzilla Britneyvel trécsel, vagy Kerry szenátor hevesen udvarol egy sánta, púpos boszorkánynak. Az Egyesült Államokból indult, angolszász eredetű - és ma már Európában is népszerű - Halloweent a kóbor lelkek, a kelták halotti istenének éjszakáján, október 31-én ünneplik.

A Halloween - melyet a Valentin nap mintájára Magyarországon is egyre erősebben próbálnak behozni a köztudatba - a hatodik "legdrágább" mulatság az Egyesült Államokban. Karácsony körül 220 milliárd dollárt költenek az amerikaiak ajándékra, így toronymagasan ez a legdrágább ünnep. A Valentin napi ajándékozás ehhez képest kifejezetten pénztárcakímélő, akkor 13 milliárd dollár vándorol a bukszákból a kasszákba. Húsvétkor 10,5 milliárd dollártól szabadulnak meg az amerikaiak, anyák napja alkalmából 10,4 milliárdért vesznek ajándékot, szemben az apák napjával, mikor 8 milliárd dollár fizetnek ki a gyerekek az abc.news információi szerint.

A Halloween az Államokban főképp a fiatalok mulatsága: a 18 és 34 éves kor közti állampolgárok legalább 70 százaléka ünnepel - ezek fele be is öltözik és elmegy partikra. A számítások szerint átlagosan 43 dollárt költ egy személy a jelmezre. Idén nagyon ment a Pókember-jelmez (apa és fia együtt), eztán következett a királylány- és a boszorkány-jelmez. Negyedik helyre zárkóztak fel a vámpírok, majd mögöttük jött a többi rémisztő szörny.

Nem mindegy, hogy valaki kicsiny szuperhőst alakít vagy éppen egy megtermett, felnőtt hérosz: a kis ruhák 20 dollártól kezdődnek, de egy duzzadó izmokkal felszerelt, igényesebb Batman-jelmez egy felnőttre szabva már 100 dollárt is érhet. Természetesen Hollywood is formálja az ízlést, a Karib tenger kalózai-nak karakterei, Shrek, vagy a a Gyűrűk ura szereplői is felbukkannak az utcákon, a bulikban, így nem ritka, ha egy ugrálós hobbit táncolt egy félszemű kalózzal, miközben egy megtermett ork csapolja a sört a háttérben. Az idősebbek ritkábban öltöznek be menő, új filmekben látott gúnyákba, ők inkább a szexis ápolónő, a vidám tűzoltó, a derék munkásember öltözékébe bújnak.

Forrás: EPA

Politikusnak is lehet öltözni, a Bush- és Kerry-maszkok szépen fogytak. Al Gore négy évvel ezelőtt vesztett George W. Bush-sal szemben, de a buycostumes.com három évig még árusította a lejárt szavatosságú, ám még mindig használható álarcokat, maszkokat - volt is rá kereslet, igaz, féláron.

Nem mindenhol szeretik ezt az ünepet: tilos például a Halloween ünneplése a moszkvai iskolákban. Magyarországon az elmúlt pár évben lett divat beöltözni, ez eddig jobbára a farsangi időszak privilégiuma volt. Idén a média erősebben próbálkozott a témával, az egyik kereskedelmi tévécsatorna még Kozsót és énekesnőit is bevetette, amint vígan tököt faragnak és főtt tököt esznek, kissé kesernyés mosollyal.

Forrás: EPA

A Valentin napi ajándékozás főleg a boltosok ünnepe, Halloween alkalmával viszont inkább a jelmezkölcsönzők forgalma nő meg jelentősen. Az O'Mas kölcsönzőnél elárulták, hogy ez itthon nem egy olyan nagy esemény, de a forgalom azért megnő. "A hagyományos jelmezeket viszik inkább azok, akik partikra mennek. Vannak rémisztő ruháink, halálfejes-csontvázas ruha, boszorkányjelmez felnőttre és kicsikre, tökfejek, több méretben. Ennek ellenére igen kedveltek a régi korok ruhái, szerzetesnek és apácának is szívesen öltöznek a magyarok" - árulta el a bolt tulajdonosa.

A Margaréta jelmezkölcsönző is tapasztalt forgalomnövekedést, de kiugró érdeklődésről, nagy rohamról ők sem tudtak beszámolni. "Vannak szezonális termékek, azok mennek, de például a Sikoly című film ruhája még mindig kelendő. Halloweenkor inkább a félelmetes öltözékek mennek, és jellemzően inkább felnőttek keresnek jelmezeket. Vannak gyerekek is, de nem túl sokan. Háromnapos kölcsönzéssel adjuk ki a ruhákat, az összes egyedi, mi készítettük. A korhű, régies ruháknál megnézzük a konkurencia ajánlatát, ettől próbálunk eltérni anyagban, szabásban. A rémisztő ruhák mellett szépen vitték az apáca- és a boszorkány-jelmezeket" - mesélte az üzemeltető. Szerinte is idő kell, hogy a magyarok megszokjanak egy idegen, külföldi tradíciót, talán évtizedek kellenek hozzá, hogy itthon is igazi ünnep legyen. Addig marad a farsang.

Kalmár Csaba