A Nemzeti műsora ütközik más színházakéval

Vágólapra másolva!
Áprilisban néhány színésznek hét estén ugyanakkor kellene az anyaszínházukban és a Nemzetiben is fellépniük. Az Új Színháznak négy, a Vígnek két, a Katona József Színháznak egy előadása ütközik az új Duna-parti teátrum programjával. Béres Ilona, a MASZK Színészegyesület elnöke kétségbe van esve. Pap Vera, a Tragédiában is játszó vígszínházi művész viccesnek tartaná, ha a színészeknek kellene bíróságra rohangálniuk amiatt, mert akiknek az lett volna a dolguk - bármelyik oldalon is - nem végezték el az egyeztetést. Márton Éva, a Nemzeti Színház művészeti főtitkára úgy fogalmazott: még gondolkodnak a mindenki számára elfogadható megoldáson.
Vágólapra másolva!

Az áprilisi műsorrend összeállításánál huszonegy alkalommal figyelembe vettük a Nemzeti Színház érdekeit, huszonkettedszer ez már nem volt lehetséges. Így április 23-án ütközik a két színház meghirdetett programja" - mondta lapunk érdeklődésünkre Mattyasovszky-Zsolnay Bence, a Katona József Színház ügyvezető igazgatója. Ezen az estén a Nemzetiben A vihart játsszák, melyben Bán János Antoniót alakítja, míg a Katona József Színházban a Szent György és a sárkányt, amiben Bánt szintén a szereplők között találjuk. Mattyasovszky-Zsolnay Bence közölte, az áprilisi programjukon a továbbiakban nem kívánnak módosítani.

A Vígszínház két áprilisi elő-adása ütközik a Nemzetiével. A Bűn és bűnhődés április 18-ai és 20-ai bérletes előadásának időpontjában Pap Verának, a Vígszínház tagjának Évát kellene játszania Madách darabjában a Nemzetiben. Várnai Péter, a Vígszínház művészeti főtitkára elmondta, hogy mivel bérletes produkciókról van szó, ezeket nem tudják más időpontban lejátszani.

Az Új Színház négy áprilisi előadása ütközik a Nemzeti programjával. Mint Juhász Antónia művészeti titkártól megtudtuk, az Új Színház 6-án a Chioggiai csetepaté című produkcióját adja, mely a Nemzeti A vihar előadásával ütközik, és Nagy-Kálózy Eszternek kellene két helyen lennie. A 10-ei Chioggiai csetepaté a Nemzeti Az ember tragédiája előadását érinti. Ebben az esetben Hirtling Istvánnak kellene megduplázódnia. A 13-ai Mizantróp-előadás A viharral ütközik, és megint Nagy-Kálózy Eszterre vár "kettős feladat". A 24-ei Bolha a fülbe Hirtling Istvánt foglalkoztatja, csakúgy, mint a Tragédia. Juhász Antónia szerint így is a legnagyobb jóindulattal hozták létre áprilisi műsorukat, de a többi esetben el tudták kerülni az ütközést. Az elkészült műsortervükről az Új Színház igazgatója, Márta István már értesítette a Nemzeti vezetőségét. Juhász Antónia úgy véli, nem az Új Színház hozta létre ezt a helyzetet, és semelyik színháztól nem várható el, hogy egy másik miatt a saját anyagi és erkölcsi kárára döntsön. A művészeti titkár szerint - bár mindent megtesznek ennek elkerülésére - az áprilisihoz hasonló ütközés májusban szintén előfordulhat.

Béres Ilona, a MASZK színészegyesület elnöke kétségbe van esve. Úgy érzi, megint a színészeken csattan az ostor. Megkérdezte az egyesület jogászát, aki szerint ilyen esetben a színész is felelősségre vonható. Ezt azonban képtelenségnek tartja. Egyébként a MASZK-nak tegnap vezetőségi ülése is volt, amelyen szintén megvitatták a helyzetet.

Lampl Lajos, a MASZK ügyvezető titkára elmondta, keresték a Nemzetit irányító Schwajda Györgyöt, hogy tisztázzák a szituációt, de Márton Évától, a Nemzeti művészeti főtitkárától azt az információt kapták, hogy Schwajda az általa rendezett A vihar március 23-ai bemutatójáig senkit nem fogad. Lampl azt is szóvá tette, hogy ők tavaly májusban jártak Várhegyi Attilánál, a kulturális minisztérium akkori államtitkáránál, és javasolták, hogy a Nemzetinek legyen állandó társulata. Ezzel az államtitkár is egyetértett, és azt mondta, Schwajda György csak a színház felépítéséért és a megnyitásért felelős, a társulatépítésért már nem, ez már az új igazgató feladata lesz. Lampl Lajos viszont úgy hallotta, s ezt a Nemzeti Rt. be is jelentette, hogy a társulatépítés, vagyis a színészek szerződtetése a következő évadra már elkezdődött. Közülük Törőcsik Mari neve már nyilvánosságra is került.

Pap Vera, akinek két estén egy időben a Vígszínházban és a Nemzetiben is játszani kellene, úgy gondolja, az egyeztetés nem a színész feladata. Aki nem végezte el a munkáját - bármelyik oldalon -, az a felelős. Nagyon viccesnek tartaná, ha a kialakult helyzet miatt a színészeknek kellene a bíróságra rohangászniuk. Úgy véli, a Vígnek és a Nemzetinek valamilyen módon meg kell egyeznie. Ha ez nem sikerül, és mégis neki kellene döntenie, a Vígben lépne fel, hiszen pályája elejétől ehhez a színházhoz köti a szerződése. És azt sem szeretné, ha a kollégái azt mondanák, hogy ilyen szituációban "elment a pénzesbe". A Vígben nem játszik sokat, általában havonta nyolc előadást, ezért vannak szabad estéi, az azonban nyilvánvaló, hogy a Víg, mondjuk a csütörtöki bérletes előadásait nem teheti keddre vagy péntekre. Pap Vera biztos benne, hogy a Víg titkársága mindent elkövetett azért, hogy elkerülje az ütközést. Arra a kérdésre, hogy esetleg nem kettőzik-e le a Tragédiában, azt válaszolta, ezt ő nem tudhatja, lehet, hogy már valaki tanulja is Éva szerepét. De természetesen ennek nem örülne, hiszen a színésznek minden szerepe olyan, mintha a gyereke lenne, ezért abszurd, hogy bármelyik gyereke között neki kelljen döntenie.

Márton Éva úgy fogalmazott, hogy a Nemzeti Rt. egyelőre gondolkodik azon a megoldáson, amely mindenki számára kedvező lehet.