WTC: winchester bizonyíthatja a pénzmosást

Vágólapra másolva!
A New York-i World Trade Center elleni támadás óráiban az épületben működő egyik cégnél több mint 100 millió dolláros pénzügyi tranzakció zajlott le. Egy adatmentéssel foglalkozó német cég jelenleg ennek a nyomait vizsgálja.
Vágólapra másolva!

A sérült számítógépeken tárolt pénzügyi adatok visszanyerését megcélzó vizsgálat egy nemzetközi persorozat része, mely a New York-i First Equity Enterprises (FEE) nevű cég ellen irányul. A WTC-ben irodákat bérlő vállalatnál a terrortámadás során - az első repülőgép becsapódása után már lángoló épületben - 106 millió dollárt töröltek az ügyfelek befizetését nyilvántartó rendszerről. A nagy lélekjelenlétet - vagy egyesek szerint a támadás tényének előzetes ismeretét - feltételező akció korábban eltűnt pénzek fedezésére szolgált, a kontinenseken átívelő botrányba osztrák és magyar cégek is belekeveredtek.

A Reuters értesülése szerint a vizsgálat során eddig számos sérült winchester került az adatmentéssel foglalkozó a német Convarhoz. A cég lézeres adatvisszanyerési technológiájával eddig több olyan információt talált, melyek a pénzmosást alátámasztja.

Korábban a magyar Kürt Kft. ajánlott fel ingyenes adatmentést a katasztrófában érintetteknek. Fabiányi Gábor, a cég munkatársa elmondta, hogy ajánlatuk jelenleg is él, bár a két new yorki katasztrófa-elhárító központ egyelőre nagyrészt elzárkózik a külföldi segítség igénybevételétől. A mentést több körülmény is nehezíti: a szükséges alkatrészek megtalálása a törmelékek közt hosszadalmas folyamat, ezen kívül Fabiányi tudomása szerint az adatmentéshez szükséges az épületben található cégek, valamint az érintett biztosítók konszenzusa is. Ezt az indokolja, hogy utólag nehéz megállapítani, hogy az egyes eszközök kihez, melyik vállalkozáshoz tartoztak.

A romeltakarítási munkálatok és a jogi problémák mellett meg kell említeni a technikai feltételeket is. A merevlemezen található információ végleg elveszik, ha az adatokat tároló tárcsa hőmérséklete túllép bizonyos pontot, amivel megváltoznak a tárolófelület mágnese jellemzői. A tárolt adatok legtöbb esetben akkor is elvesznek, ha a winchester mechanikai sérülése meghaladja a lemez felületének tíz százalékát.

A világ három legismertebb adatmentéssel foglalkozó cége az amerikai Ontrack, a norvég Ibas és a Kürt. A Convar újnak számít, a német vállalkozás két évvel ezelőtt fejlesztette ki lézer-letapogatásos eljárását. A cég vezetője elmondta, hogy a hozzájuk eddig eljuttatott merevlemezek tartalmát túlnyomórészt sikerült visszanyerni, azonban az adatokkal kapcsolatos részletekről nem nyilatkozott.

Az adatmentési technológiák mindenesetre segíthetnek az FEE-ügy felgöngyölítésében: a Kürt több éves statisztikája szerint az esetek mintegy 75 százaléka zárul az adatok sikeres visszanyerésével.