Nem a laptop lassul, mi gyorsulunk

Vágólapra másolva!
Hosszabb akkumulátor-üzemidő, szebb grafika, nagyobb hatótávolságú wifi, és persze gyorsabb működés: nagy vonalakban ez az, amit a notebook-felhasználó tapasztalhat az Intel technológiai újításaiból - derült ki a cég bemutatóján.
Vágólapra másolva!

A tapasztaltabb felhasználók egyre több elvárást támasztanak a noteszgépük iránt, ahogy megszokják a meglévő technológiát, aminek az Intel a fentiekben felsorolt eredményeket hozó integrált okossággokkal igyekszik megfelelni. Az új, notebookokba szánt Santa Rosa platformot azonban ennél kicsit alaposabban is bemutatta Darius Wittek, a cég egészségügyi technológiákkal foglalkozó szakembere a Műegyetem Informatika épületében az Intel támogatásával létrehozott új oktatólaboratórium ünnepélyes átadásán.

A tápkábel hossza jelöli ki a határt

A notebook-piac őrült ütemben növekszik, és ennek megfelelően a lapkagyártó is kénytelen "előre menekülni", ami a mobil technológiák fejlesztésében nyilvánul meg. Wittek két részre osztotta a vásárlóközönséget: azokra, akik először vesznek gépet, és azokra, akik már legalább a második laptopjukat koptatják. Előbbieket általában nem nagyon izgatja a gép teljesítménye, és általában a konnektorba dugva használják azt, míg utóbbiak mindenhová magukkal hurcolják a masinát, és már van rá igényük, hogy azon játszani, filmet nézni, vagy akár videotelefonálni tudjanak úgy, hogy a gép sokáig bírja a strapát.

Erre Wittek személyes példaként azt a hétköznapi tapasztalatot hozta fel, hogy amíg az ember gépe új, addig meg van vele elégedve, némi használat után azonban úgy érzi, mintha az lelassult volna - innen jön az egyre jobb és gyorsabb technológiák iránti csillapíthatatlan igény. A kihívásnak egyrészt a processzorok, másrészt az őket befogadó chipset és az integrált eszközök újításai igyekeznek megfelelni.

Forrás: [origo]

A Santa Rosa lapkakészlet összes alkatrésze

Néha a processzormag is aluszik

Először nézzük a legújabb Core 2 Duo lapkákat: kétmagos "agyuk" képes arra, hogy ha az egyik üresjáraton van, akkor "elaludjon", vagyis csak elhanyagolható mennyiségű áramot vegyen fel. Ha pedig a szükséges feladatot az egyik processzormag is el tudja végezni, akkor nem ébreszti fel az éppen szunyókáló "másik féltekét", hanem kicsit nagyobb üzemi frekvencián működve ugyan, de elvégzi maga.

A Core 2 ezen tulajdonságát viszont csak akkor kell kihasználni, ha a futtatott szoftver nem támogatja a több szálú (multi-threading) működést, amely a különböző feladatokhoz tartozó adatokat úgy osztja el a processzorban, hogy az egyenletesen telítve legyen. Az újabb szoftverek viszont jellemzően már ilyenek, a processzorok üzemi hőmérsékletének optimalizálása pedig lehetővé teszi, hogy kisebb hűtés kerüljön a noteszgépekbe - amelyek így kecsesebb formát kaphatnak.

Gyorsítás beépített flashmemóriával

Forrás: [origo]
Gyorsabb wifi három antennával

A cég újfajta integrált grafikus chipjeinél fontos szempont volt, hogy a Windows Vista Aero felülete is elfusson rajtuk. Bár ezek - a javarészt üzleti PC-kben használatos - lapkák továbbra sem szolgálják ki a játékmániákus felhasználók igényeit, már támogatják a Vistába épített DirectX 10 multimédiás környezetet, s az egyik új típuson, a GMA X3100-ason már egyszerűbb játékprogramok is futtathatók - ígéri az Intel.

Emellett a beépített technológiák arra is képesek, hogy videolejátszás közben elsimítsák a mozgókép részleteinek durva részleteit, vagy hogy az éppen megkívánt teljesítményhez igazítsák a képernyőfrissítés frekvenciáját. Nem fontos ugyanis, hogy a kijelző ugyanolyan magas rátával dolgozzon e-mailezés közben (amikor a képernyő tartalmának zöme gyakorlatilag nem változik), mint amikor filmet néz rajta az ember nagy felbontásban.

A Santa Rosa másik újítása szintén az új Windowshoz kötődik: az Intel beépített NAND-flashmemóriával is ellátja a gépeket, amit az operációs rendszer a saját működésének gyorsításához tud kihasználni. A Vista ReadyBoost technológiája révén a leggyakrabban használt állományokat a gépnek nem a winchesterről, hanem csak ebből flashes gyorsítótárból kell előbányásznia, ami az áramfogyasztást is mérsékli. Ehhez a Turbo Memory névre keresztelt technológia híján pendrive-ot vagy memóriakártyát is használhat az ember, bár ez egy hordozható gép esetén kényelmetlenebb lehet a beépített megoldásnál.

USB-ből sosem elég

A bemutatón szó esett a legújabb, nagyobb hatótávolságú és a korábbiaknál akár tízszer gyorsabb n-es wifi-szabványról is (802.11n), ami szintén része a Santa Rosának, és a router-gyártók is külön Connect with Centrino feliratú címkével jelzik majd, ha termékük kompatibilis a gyártó platforrmjával. Ami pedig a hagyományos, vezetékes adatátvitelt illeti: a cég arra is ügyel, hogy minél több USB-csatlakozó legyen a gépeken.