Mennek a kukába a néhány éves MacBookok

laptop notebook macbook számítógép kreatív számítógépezés
A kép csak illusztráció
Vágólapra másolva!
Jó állapotban vannak, csak papírnehezékké váltak egy biztonsági funkció miatt.
Vágólapra másolva!

Megkezdődött a használt számítógépeket forgalmazók által évekkel ezelőtt megjövendölt apokalipszis, az Egyesült Államokban már tömegével kezdték ellepni a kereskedőket a néhány éves és jó állapotú, azonban mégis teljesen használhatatlan Apple MacBookok.

Mások még évekig használhatnák a számítógépeket, ha nem lennének lezárva, ehelyett mehetnek a kukába Forrás: Antoni Shkraba

Az érintett laptopok némi tisztogatást követően könnyedén eladhatóak volnának a kedvező áron Macet vásárolni kívánóknak, ehelyett jobb esetben elektronikai újrahasznosító cégeknél, rosszabb esetben pedig a kukában kötnek ki. Mind 2018-as és újabb modellekről van szó, közös jellemzőjük az Apple T2 biztonsági chip használata és a bekapcsolva maradt Aktiválási zár.

Az Aktiválási zár egy biztonsági funkció, amelyet arra tervezett az Apple, hogy az ellopásuk esetén ne lehessen újból működésre bírni a MacBookokat, értéktelenné váljanak, így végső soron ne érje meg eltulajdonítani azokat. Úgy működik, hogy a laptop első beállításakor a MacBook hozzárendelődik a megadott Apple-fiókhoz, és ezt követően egészen addig nem lehet másik felhasználói fiókkal újból beállítani, amíg az eredeti gazdája ki nem kapcsolja a számítógépen vagy az Apple-fiókjának böngészős felületén az Aktiválási zárat.

El lehet adni a MacBookokat, csak le kell tiltani az Aktiválási zárat, különben a vevők nem tudnak majd mit kezdeni velük.

Ha internetes piactereken és magánszemélyek között történik az adásvétel, akkor a pórul járt vevő jó eséllyel el tudja érni az eladót a probléma miatt, azonban a használt gépekkel üzletelő kereskedőkhöz eljutó modelleknél gyakran nem állapítható meg az előző tulaj kiléte. Ráadásul gyakran céges számítógépek landolnak náluk, amelyektől leselejtezés vagy csőd miatt váltak meg, ezek esetében szintén el lehet felejteni, hogy sikerül elérni egy illetékest a zárolás feloldásának ügyében.

Emiatt jobb híján mennek a szemétbe a teljesen jó laptopok: az Apple semmiféle módot sem kínál arra, hogy a zárolt gépekkel rendelkező kereskedők kikapcsolhassák a lopásellenes funkciót.

Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!