Microsoft Xbox: a dobozba zárt végtelen

Vágólapra másolva!
Kezdetben azt vallottam, hogy nekem úgysem lesz ilyen masinám, hiszen mire megjelenik, a PC úgyis lehagyja majd. Most itt ülök a már jól ismert gépem előtt azzal a tudattal, hogy valakinek már van Xboxa. Ma már tudom, hogy kissé elhamarkodott döntést hoztam egykoron, és azon töröm a fejem, hogy most mit tegyek. Te hogy vagy ezzel?
Vágólapra másolva!

Bizonyára tisztában vagytok azzal, hogy a Microsoft féle XBox konzolok európai piacra szántrészét hazánkban gyártják. Ennek mindenki nagyon örül, ez nagyon szép és nagyon jó. Mindezek ellenére nekünk még egy darabig várnunk kell, amíg hozzájuthatunk ehhez a masinához. Ennek megvan az előnye, és természetesen a hátránya is. Öröm az ürömben, hogy a várakozás hosszú hónapjai alatt kiderülhetnek az aprócska turpisságok, bennfelejtett hibák, amiket a hazai megjelenésig kijavíthatnak. Persze az igazsághoz hozzátartozik, hogy én inkább küzdenék néhány kicsiny hibával, mintsem hogy tehetetlenül üljek...

Microsoft... most akkor ez is fagyni fog?

Persze most jöhetnek a kérdések: mégis mennyi erre a valós esély? Egyáltalán hogyan jöhetett ez össze? A megoldás egyszerűbb, mint hinnétek: tudvalevő, hogy a sokak által használt Windows operációs rendszer magja úgy lett megírva, hogy az esetek többségében, az alápakolt hardverek nagy részét, minden gond nélkül megismerje, és használni tudja. Ám gondolkodjunk csak... az Xbox konzolunkat átszerelhetjük-e majd? Bizony, nem. Így aztán a fejlesztőknek megadatott az a lehetőség, hogy egy hozzávetőlegesen fix hardverre építsenek fel egy "teljesen új" operációs rendszert.

A gépezetről

Már manapság is biztosan sokan rendelkeztek 1GHz-es, vagy még ennél is gyorsabb CPU-val szerelt PC-vel. Az is valószínű, hogy az elmúlt hónapokban rohamosan zuhanó memóriaáraknak köszönhetően a gépeteket ilyen téren is fejlesztettétek. Azonban garantáltan meglepődtök majd, hogy az ennél jóval gyengébb XBox hardvere mire is képes... A jelen állás szerint a dobozban egy 733MHz-es Intel CPU, 64MB DDR memória, 8GB-os merevlemez, egy Dolby Digital kompatibilis hangkártya, egy DVD ROM, és egy hálókártya van. Egyedül a grafkártya az, ami húzós: egyes vicces emberkék szerint ez nem más, mint egy GeForce4, hiszen az XBoxban lévő grafikus chip valamivel többet tud, mint a jelenleg kapható GeForce3-as csúcsmodell. Szóval nem mondható éppen csúcsmodellnek, de ez semmit sem jelent. Mivel az operációs rendszert sikerült sokkal jobbra megírni, mint bármelyik eddigi Windows-t, sosem látott minőséget és teljesítményt kapunk az Xbox-szal.


Boksz: AMD és az Xbox?

Nagyon sokáig egyébként úgy látszott, hogy AMD processzor lesz az XBoxban, ám az Intel egy olyan ajánlatott tett a Microsoftnak, amit senki sem utasíthatott vissza (részleteket természetesen nem tudni). Egyelőre tehát az Intel nyerte a csatát, de hát ki tudja, mi lesz az XBox 2-ben…(amiről már most röpködnek felelőtlen pletykák). A helyzet hasonlóan alakul egyébként az MS otthoni felhasználásokra szánt fix hardverű projektjével, a Homestation-nel kapcsolatban is: egyelőre abba is AMD proci van betervezve - de ki tudja, meddig?

Grafikus teljesítmény - Hova tovább?

A grafikus részről annyit érdemes tudni, hogy mint már említettük, valamivel többet tud, mint a mai GeForce3 alapű kártyák. Annak ellenére, hogy órajele nem haladja meg azokét, látványosabb animációkat képes valós időben renderelni. Mivel az XBox rendszere alapjában véve egy Windows 2000-es kernelen

A már korábban említett DVD ROM egy ötszörös meghajtó, ami bőven elég ahhoz, hogy játékokkal játszhassunk, vagy akár filmet nézzünk. A világon először a játékkonzolok között egyébként az XBoxba építettek bele alapból merevlemezt is, ami arra szolgál, hogy minél több adatot (képek, játék elmentések, stb.) tárolhassunk. A rossz nyelvek szerint azért is kell ennyi tárolókapacitás, mert az egyes játékokat sűrűn kell majd javítani (a patch-eknek kell majd a hely:). Mivel eddig nem sikerült kipróbálnunk a konzolt, ezt sem megerősíteni, sem pedig cáfolni nem tudjuk.

Említésre méltó a játékgép irányítója is. Ennek tervezése nagyon hosszú időt vett igénybe, fejlesztésébe több ezer embert bevontak. Hat nyomógomb fölül, további kettő elöl, két analóg irányító, egy digitális irányzék, valamint egy „back” és egy „start” gomb kapott helyet rajta. Az egyelőre még homály számomra, hogy ezzel mégis hogyan lehet mondjuk FPS játékokkal nyomulni, de biztos, hogy nem véletlenül néz ki így (Trust in MS Forever)!

Ennél jóval több is lehet...

Miért pont az XBox?

Azt mindenféleképpen le kell szögeznem: nem arról van szó, hogy mostantól kezdve semmi más nem lesz, csak az Xbox. Az élet természetesen megy tovább, csak egy igen erős nyomás nehezedik majd a PC-s játékpiacra, ami valószínűleg nagyon nagy hatással lesz, a fejlesztőkre, kiadókra, de legfőképpen ránk, játékosokra. Eddig már elég sok játékfejlesztőt sikerült megkérdeznünk az XBox-ról és mindenkinek az volt a véleménye, hogy sokkal könnyebb programozni, mint mondjuk a PS2-t. Így feltehetőleg sokkal gyorsabban érkeznek majd a játékok ebbe az irányba, mint más konzolok felé. Ez persze még véletlenül sem azt jelenti, hogy innentől kezdve mindenkinek vége, és ez az egyetlen alternatíva... (bár a Microsoft ezt szeretné elérni).

Én már most megpróbálom összegyűjteni azt az összeget, amiért az enyém lehet ez a masina, annak ellenére, hogy még nem lehet tudni az itthoni árát, illetve forgalmazásának részleteit (külföldön egyébként 300 USD környékén lesz). Ha megjelenik, majd még tépem kicsit a hajamat, aztán előbb, vagy utóbb megadom magam (azt hiszem nem fogok túl sokáig várni).

ZeroCool

Korábban:

Japánba érkezett az Xbox

Az Xbox Sárváron és Európában

Bill Gates személyesen adta el az első Xboxot