Rászokás az anyaméhben - hazánkban a gyermeket várók harmada dohányzik<br/>

Vágólapra másolva!
Amerikai kutatók további bizonyítékokat találtak arra, hogy a terhességük alatt dohányzó anyák gyermekei hajlamosabbak fiatalabb korukban kipróbálni e káros szenvedélyt.
Vágólapra másolva!

Marie Cornelius és kollégái (University of Pittsburgh School of Medicine) elmondták: a nikotin és más dohányszármazékok bizonyítottan képesek áthatolni a méhlepényen, s kutatásaik azt sugallják, hogy valamilyen módon befolyásolják a magzat agyának fejlődését. Szerintük a nikotinnal magzati korban történő találkozás jelentős szerepet játszhat abban, hogy ezek a gyerekek általában igen korán elkezdenek dohányozni.

A terhesség alatt történő dohányzás magzatkárosító hatásai régóta ismertek, a különféle fejlődési rendellenességektől kezdve a később fellépő tanulási nehézségeken keresztül a gyermekkorban jelentkező tüdőproblémákig. Számos tanulmány látott napvilágot arról is, hogy a dohányos szülők gyerekei hajlamosabbak a rászokásra.

Cornelius és csapata 589 tízéves gyermeket kérdezett arról, hogy kipróbálták-e már a dohányzást. A megkérdezettek több mint felének édesanyja átlagosan 15 szál cigarettát szívott el naponta. A gyermekek 6%-a (37 fő) válaszolt igennel a kérdésre (legtöbbjük még csak egyszer próbálta ki), de ők voltak a leginkább kitéve az anyaméhben való "dohányzásnak".

A kutatók állatkísérletei azt mutatják, hogy a dohányzás befolyásolhatja az emlősmagzatok agyának fejlődését. A központi idegrendszer károsodása a későbbiekben a gyermek hiperaktivitásában, figyelmetlenségében, agresszivitásában vagy éppen szorongásos-depressziós viselkedésében nyilvánulhat meg, s közreműködhet abban is, hogy kevésbé tud ellenállni a dohányzás csábításának.

A felmérések szerint az USA-ban a nagy erőkkel folytatott felvilágosítás és kampány ellenére a terhes nők kb. 20%-a dohányzik. A magyarországi helyzetről Demjén Tibort, a Nemzeti Egészségügyi Intézet Dohányzási Csoportjának osztályvezetőjét kérdeztük, aki megdöbbentő információkkal szolgált. Már egy évtizede is súlyos volt a helyzet: a KSH 1990-es felmérése alapján a terhes nők 33.8%-a dohányzott. Jelenleg a FACT adataira lehet támaszkodni: ezek szerint a nők 30%-a dohányzik (Dohányzás és alkoholfogyasztás - A dohányzással és az alkoholfogyasztással kapcsolatos tények és vélemények a magyar társadalomban - Közvélemény-kutatás, 1999. szeptember-október, FACT intézet). Demjén úr szerint mindent egybevetve elmondható, hogy a terhes nők kb. 30-33%-a jelenleg is dohányzik (értsd összesen = alkalomszerűen + rendszeresen + naponta).

S. T.

Ajánló:

A Dohányzás vagy Egészség program ideiglenes, hamarosan megújuló honlapja. Az Alkalmazott Társadalomtudományi Kutatások Intézete. Rengeteg információ és statisztikai adat a dohányzással kapcsolatban is. Központi Statisztikai Hivatal.