Már a medvék sem az igaziak - Az évszázados melegrekordok hete Magyarországon<br/>

Vágólapra másolva!
Gyertyaszentelőkor, február 2-án kijött a medve a barlangjából szétnézni. Miután szép napos időt talált, haladéktalanul vissza kellett bújnia a barlangjába, hiszen a legnépszerűbb népi regula szerint 40 napig fog tartani a kemény tél. Őszintén reméljük, hogy a macik nem ismerték a szabályt, mert bizony szép tavaszias napokat hagytak ki az elmúlt héten.
Vágólapra másolva!

A Kárpát-medence időjárása ezen a héten hihetetlen teljesítményt produkált. Mindenki saját bőrén tapasztalhatta a tavaszi meleget, de a hiteles mérések arról is tanúskodnak, hogy hétfőtől (február 5-től) péntekig (9-ig) minden nap megdőlt a több mint 100 éves melegrekord!

Pontosan egy hónappal ezelőtt már beszámoltunk az új évezred első masszív melegrekordjáról. A február eleje erre is rátett egy lapáttal, "rekordesőben" részesített bennünket.





Észak-Afrikától kiindulva Olaszországon át a Kárpát-medencébe délnyugat felől rendkívül meleg levegő érkezett. Az érkező levegőnek a januárihoz képest alacsony volt a nedvességtartalma. Több órára kisütött a nap országszerte, ami a növekvő napmagasság mellett tovább segítette, hogy az élénk, erős déli, délnyugati szélben száz éves melegrekordok dőljenek meg.

Hétfőn (5-én) Szombathelyen 15,0 fokot mértek, ezen a napon a legmelegebbet Szegeden regisztrálták 1930-ban (13,5 fok).

Kedden (6-án) ismétlődött minden, ekkor Pakson regisztrálták a legmagasabb értéket 16,3 fokot, az eddigi melegrekordot Mosonmagyaróvár tartotta 1955-ből, 14,4 fokkal.

Szerdán (7-én) már a reggeli hőmérsékletek (minimumok) is igen magasnak bizonyultak. Nagykanizsán 8,8 fok volt a hajnali legalacsonyabb hőmérséklet, mely szintén országos melegrekord (1951-ben Keszthelyen regisztráltak 6,1 fokot). Napközben tavaszi időjárás uralkodott az ország nagy részén. Törvényszerűen megdőlt a maximum rekordja is. Baján 18,4 fokot mértek, ez az április közepén megszokott érték! Az eddigi rekord 17,4 fok volt, ezt a Debrecenben élők tapasztalhatták még 1951-ben.

Csütörtök (8-a) pedig a meteorológiai legek napjának bizonyult. Már reggeli órákban eddig nem tapasztalt meleget mértek (Szombathelyen 11,1 fok). Napközben a medencébe érkezett igen meleg levegő, a több órás napsütés, az élénk, erős déli szél hatására országszerte rendkívüli meleg uralkodott. Ezen a napon érvényes országos maximum rekord 15,2 fok volt (Kalocsán mérték még 1902-ben), ami csütörtöki napon nem egy helyen, hanem Szentgotthárdtól Nyíregyházáig az ország 90%-ában megdőlt! Csak a történeti hűség kedvéért: Kecskemét bizonyult a "legek legjének" 17,5 fokkal, ami több mint 2 fokos rekorddöntés.

Pénteken (9-én, a cikk írásának időpontjában) már túl vagyunk a meleg reggelen (Győr, 10,3 fok és természetesen reggeli rekord). Nem kétséges a maximum rekord - melyet Keszthely tart 15,5 fokkal 1957-től - több fokos megdőlése.

De ezzel vége is ennek a periódusnak! Szombaton (10-én) hidegfront érkezik és megszünteti a rendkívüli meleget.

Több kérdés is felmerülhet a cikk olvasójában: vajon egy hónap múlva újra számíthatunk egy ilyen meleg periódusra, esetleg máris itt van a "végső" bizonyíték a globális felmelegedésre?

Az ICI Interaktív Meteorológia szakemberei szerint az ismétlődésnek kicsi az esélye, de természetesen nem nulla! Az Izland környéki központú ciklon kialakulása a legkevésbé sem ritka jelenség, de sajnos a tudomány mai állása szerint 1 hónapos részletes prognózisok készítésére nem vállalkozhatunk. Amennyiben a talaj továbbra is száraz marad, a délnyugatról érkező meleg levegő, a napsütés, a szél átkeverő hatása miatt hamarabb veszélybe kerülhetnek a melegrekordok.

A globális felmelegedés pedig nem egy-két rendkívüli, regionális kiterjedésű időjárási szituáció kérdése. A svédek bizony egész másként gondolkodnak most erről. Ajánljuk az olvasó szíves figyelmére az erről januárban megjelent cikkünket!

ICI Interaktív Meteorológia, Budapest, 2001. 02. 09.

(ICICOM)

Ajánló:

Korábban:

2001. január 8. Rendkívüli meleggel köszöntött be az új évezred. A múlt év végi rövid havazás után folyamatosan melegedett a levegő, és az első hét végére példátlan, minden eddigi rekordot megdöntő hőmérsékletek alakultak ki Magyarországon. 2001. január 17. Mindannyiunkat foglalkoztat a kérdés: igaz-e, hogy globálisan, esetleg katasztrofális mértékben melegszik a légkör? Sok szenzációhajhász véleménnyel is találkozhatunk, és naponta tálalnak számunkra megdönthetetlen "bizonyítékokat". Mi a véleménye minderről a szakembereknek?