Menedék a változó világban - előadássorozat a menekültekről

Vágólapra másolva!
A világ menekültjeiről, a menekültügyi tendenciákról, a különböző országok menedékjogi politikájáról kezdődik ötrészes, filmvetítésekkel egybekötött előadássorozat szerdán délután a Francia Intézetben.
Vágólapra másolva!

A társszervező ENSZ Menekültügyi Főbiztosság (UNHCR) magyarországi képviseletének tájékoztatójából kiderül: a Menedék a változó világban című programsorozat Francoise Lauritzen, az UNHCR magyarországi képviselőjének előadásával kezdődik. A több mint 20 éves tapasztalattal rendelkező menekültügyi szakember szerdai előadásában többek között arra ad választ, hogy honnan, miért és hová tartanak a világ nagy menekültáradatai, melyek a világon a legtöbb menekültet kibocsátó és befogadó országok, illetve milyen menekültügyi tendenciák és menedékjogi politikák érvényesülnek a különböző országokban.

Szerdán láthatják az érdeklődők az Ott voltunk című filmet, amely betekintést nyújt az ENSZ menekültügyi szervezetének több mint fél évszázados munkájába. Május 22-én Yves Hersant, a párizsi EHESS (Humán Tudományok Főiskolája) tanulmányi igazgatója, valamint Csorba László, a Római Magyar Akadémia tudományos igazgatója beszél két kétszáz éve született politikai menekültről, Kossuth Lajosról és Victor Hugóról. Egy héttel később, május 29-én Magyar menekültek Franciaországban címmel Kende Péter történész, az 56-os Intézet Közalapítvány kuratóriumi elnöke tart előadást, amelyet Szabó István Szerelmesfilm című alkotása követ. Május 30-án Mokhsen Makhmalbaf iráni rendező Kandahar című filmjét láthatják az érdeklődők. A 2001-es cannes-i filmfesztivál versenyfilmje egy afgán származású, Kanadába kivándorolt újságírónő történetét mondja el. Az előadássorozat utolsó, június 5-i rendezvényének témája a közép-európai és a balti államok menedékpolitikája.

Jean-Claude Forget, az UNHCR regionális jogi koordinátorának előadása azt vizsgálja majd, hogy tranzit- vagy célországok-e a térség államai, az "Európa-erőd" részévé válik-e az uniós csatlakozás után Közép-Európa és a Baltikum, illetve milyenek a menekültek integrációs lehetőségei a térségben. A rendezvény Radu Mihaileanu Életvonal című, 1941-ben, egy kelet-európai, zsidók lakta faluban játszódó filmjével zárul.

Ajánlat:

A Francia Intézet honlapja