Már Stonehenge óráját is a svájciak készíthették

Vágólapra másolva!
Anglia egyik nemzeti szimbólumáról, legismertebb történelem előtti emlékéről könnyen kiderülhet, nem a kelták, hanem egy a közép-európai Alpokból származó főúr építette - derült ki abból az elemzésből, amit a Stonehenge-hez közeli temetkezési helyen végzett ásatásról készítettek.
Vágólapra másolva!
Forrás: Wessex Archeology
15 kovakőből készített nyílhegy az Amesbury-i íjász sírjából

A meglehetősen jómódú férfi temetkezési maradványaira 2002 májusában leltek rá öt kilométerre attól a helytől, ahol a mitikus kőgyűrű áll - számol be a New Scientist. Az Amesbury-i íjászként (Amesbury Archer) emlegetett férfi mellett - mintegy száz temetkezési tárgy között - a Nagy-Britanniában valaha előkerült legrégebbi, Kr.e. 2470-ből származó arany és vörösréz tárgyakra leltek a szakemberek.

Jóllehet nem találtak közvetlen kapcsolatot az Amesbury-i íjász és a Salisbury-síkságon álló Stonehenge 20 tonnás kövei között, a kutatók fontosnak tartják, hogy a férfi abban az időben élt, amikor a kőmonstrum épülhetett - Kr. e. 2300 körül. Az időbeli, valamint a térbeli közelség, no meg a férfi ritka gazdagsága láttán felmerült a kérdés, volt-e szerepe a férfinak Stonehenge megépítésében - magyarázza Andrew Fitzpatrick archeológus, a Wessex Archaeology munkatársa.

A királyi fogzománc

Az egyesek által íjászként, mások által a páratlanul gazdag sírra utalva "Stonehenge királya"-ként emlegetett ember fogzománcának elemzése kimutatta, hogy a férfi nem Angliából, hanem valahonnan Közép-Európából, a mai Svájc, esetleg Németország területéről származhatott. A fogzománcban található könnyű oxigénizotópok mennyisége ugyanis arra utal, hogy a fogak a britnél hűvösebb klímában fejlődtek ki.

Bronzkori migráció

Forrás: Wessex archeology
A színarany fülbevalók különös gazdagságról árulkodnak

A felfedezés túlmutat konkrét jelentőségén, hiszen segíthet az archeológusoknak megérteni a korai bronzkor lakosságának és technológiáinak mozgását Európában - véli Mike Pitts, az English Heritage Stonehenge Project-jének munkatársa. "Az eredmény kontinensünk történelmének gyökereire irányítja a figyelmet. Ezzel a módszerrel több száz lelet elemzése kaphat új lökést."

Az íjászt nem egyedül temették el: az ásatások során egy fiatalabb férfi maradványai is felszínre kerültek. Egy közös, mindkét testen jelenlévő csontelváltozásból a szakemberek arra következtettek, hogy a két férfit rokoni kapcsolat fűzte egymáshoz, talán apa és fia lehettek. Az ifjú fogzománcának vizsgálata viszont azt mutatja, hogy ő már a mai Anglia területén nőtt föl.