Columbia: rossz adatokat használt a NASA

Vágólapra másolva!
A Columbia katasztrófájának okait kutató vizsgálóbizottság kemény kijelentésekkel állt elő. Véleményük szerint a start során történt esemény kivizsgálásához használt számítógépes modell nem megfelelő információkat tartalmazott.
Vágólapra másolva!

Mint korábban arról részletesen olvashattak, a Columbia startja során levált egy darab a fő hajtóanyagtartály szigeteléséből és az űrrepülőgép bal szárnyának csapódott. Mivel az utóbbi hetek vizsgálati eredményei egyre nyilvánvalóbbá teszik, hogy ez a becsapódás azon a környéken történt, ahol a problémák megkezdődtek, a vizsgálóbizottság is egyre inkább a startnál történt eseményre összpontosít.

Egyre biztosabban kijelenthető, hogy a NASA több ponton is súlyos hibát követett el az esemény kivizsgálásakor. A várható következményeket már a repülés második napján kielemezték, s azt a következtetést vonták le, hogy az esemény nem veszélyezteti a visszatérés biztonságát, mivel a leváló darab csak kis kárt okozhatott.

A vizsgálóbizottság tagjainak véleménye szerint azonban a NASA által használt számítógépes modell nem megfelelő információkat tartalmazott. Sally Ride asztronauta - aki a vizsgálóbizottság tagja - szerint a modellt soha nem használták korábban ilyen jellegű károk megállapításához. A modell ugyanis kisebb méretű becsapódó darabokkal számol.

Ride egy houstoni sajtótájékoztatón azt is elmondta, hogy a komputeres vizsgálatot lebonyolító Boeing-mérnökök egy csoportja már akkor felismerte, hogy több adatra van szükségük a megbízható eredményhez - főképp arról, hogy hol is történt pontosan a leváló darab becsapódása. Ride szerint a Boeing mérnökei ezért azzal a kéréssel fordultak a NASA-hoz, hogy készítessen képeket a Föld körül keringő Columbiáról - ezek segítségével szerették volna felbecsülni az esetleges sérülés mértékét. Ilyen felvételek azonban soha nem készültek.