Idegesítő lehet éjszaka a dzsungáriai törpehörcsög

Vágólapra másolva!
Jelentősen kibővült a megvásárolható háziállatok listája az utóbbi években - nemcsak ékszerteknőst és hullámos papagájt lehet választani, hanem például lágyhéjú teknőst és törpefürjet is. Az egzotikusabb állatoknak azonban gyakran speciális igényeik is vannak.
Vágólapra másolva!

Veszélyes állatnak minősülő aligátorteknősöket vásárolt pár héttel ezelőtt egy internetes hirdetés útján a Fehérkereszt Állatvédő Liga néhány munkatársa. Az aligátorteknős kedvtelésből tartott állatként való forgalmazása Magyarországon tiltott, ugyanis a faj a hazai élővilágra ökológiai szempontból veszélyes, mert jószerivel mindent (még vízinövényeket is) elfogyaszt, amihez hozzájut. Az állatvédő egyesület munkatársai szerint ugyanakkor hirdetések útján viszonylag egyszerűen hozzá lehet jutni aligátorteknőshöz, amely nem a mérete (egy kifejlett példány páncélja körülbelül 35 centiméter hosszú, tömege 20 kilogramm), hanem harapása miatt veszélyes. Az Észak-Amerika mocsaraiban őshonos faj ugyanis rendkívül gyorsan mozgatja a nyakát, és akár az ember ujját is képes leharapni.

Aligátorteknős otthoni tartásával tehát nem érdemes próbálkozni, helyette azonban számos állatfaj jelent meg a boltokban. Ma már nemcsak halak, ékszerteknős, aranyhörcsög és hullámos papagáj közül lehet választani, hanem számos egzotikusabb állat is elérhető, amelyek tartása nem engedélyköteles, és nem is annyira bonyolult.

Vörösfülű ékszerteknőst ma már nem árulnak

Az utóbbi években elsősorban a hüllőknél növekedett a leglátványosabban a kínálat. A hüllők hideg vérű állatok, lényeges számukra a megfelelő hőmérséklet biztosítása aljzat alá helyezett fűtőszállal és felülről jövő megvilágítással.

Vörösfülű ékszerteknőst ugyan már nem lehet kapni, mert ha szabadon engedik (ahogy tették ezt sokan a megunt példányokkal), akkor rátermettsége miatt veszélyezteti a hazai faunát, de helyette többféle édesvízi teknős létezik. A vörösfülűhöz sokban hasonlító sárgafülű és a tarajos teknős mellett már kapható a különleges fejformájú és hosszú nyakú kínai lágyhéjú teknős is, mely azonban meglehetősen agresszív. A felnőtt példányok mérete 20-30 centiméter körüli, tartásuk körülményesebb, mint az ékszerteknősöké. Nagyobb a helyigényük, és a víz tisztaságára is kényesebbek. Az ékszerteknősökhöz hasonlóan őket sem lehet csak akváriumban tartani, hanem szükségük van némi száraz területre, ahova kimászhatnak. Fogságban akár 30 évig is elélhetnek.

Forrás: Wikimedia Commons
Kínai lágyhéjú teknős

A leopárdgekkók a leggyakoribb gekkók a kereskedésekben, tartásuk viszonylag egyszerű. Tapadókorongjuk nincsen, ezért nem tudnak a falon mászni. Terráriumukba finom homokot érdemes tenni néhány faággal, sziklával, hogy legyen mászó- és búvóhelyük az állatoknak. Fogságban elsősorban tücsköt esznek, hetente 2-3 alkalommal kell őket etetni. Várható élettartamuk 10-20 év.

A látványos sisakos kaméleonok tartása sokban hasonlít a leopárdgekkókéhoz. Kizárólag mozgó zsákmányt fogyasztanak, és szeretik a változatos táplálékot, például tücsköt, lisztkukacot, viaszmolylárvát, vándorsáskát. Fontos a megfelelő méretű terrárium, mert könnyen lehet, hogy egy túl nagy terráriumban a fiatal kaméleon nem találja meg a zsákmányt. A menedéket nyújtó növények és a faágak lényegesek, mert ezeken jut fel az állat a lámpához, hogy melegedjen. Várható élettartamuk viszonylag rövid, a hímeké 4-6 év, a nőstényeké 2-3 év.

Szemetelő madarak

Aki madártartásra adja a fejét, annak fontos tisztában lenni azzal, hogy a papagájok gyakran hangoskodnak, és elég sokat szemetelnek (szétszórják az eleséget, levedlett tollakat). Reggelente általában a napfénnyel együtt kelnek, így nem tanácsos a hálószobába helyezni a kalitkát. A megfelelő méretű kalitka mellett pedig célszerű lehetőséget biztosítani nekik a szabad röpködésre a lakásban.

Forrás: AFP
Egy Agapornis faj

Az Agapornis nemzetségbe tartozó törpepapagájokat sokan szerelemmadárként ismerik, ugyanis a párok még egyik ülőfáról a másikra is követik egymást, épp ezért javasolt is párban tartani őket. A kereskedésekben gyakori rózsás törpepapagáj kisebb, mint a hullámos papagáj. Tollazatának alapszíne zöld, feje általában vöröses árnyalatú. Nehezebben szelídíthető, mint a hullámos papagáj. Várható élettartama 10 év.

A kínai törpefürj meglehetősen háttérbe szorul a többi díszmadár mögött. Körülbelül 10 centiméter hosszúságú, repülni nagyon ritkán szokott. Nincsenek különösebb igényei, röpdék aljában érzi jól magát, akár más madarakkal is együtt tartható. A papagájokkal ellentétben nem hangoskodik. Általában 5-7 évig él.

Hörcsögöt hálószobába ne

A kisemlősök választásánál első lépésben fontos figyelembe venni az állat életmódját, vagyis aki szíriai aranyhörcsögöt vagy dzsungáriai törpehörcsögöt választ, jó, ha tudja, hogy elsősorban éjjel aktívak. Ezért nem érdemes az állatokat a hálószobába tenni, mert elég idegesítő tud lenni, amikor az éjszaka közepén elkezdenek kerekezni.

Az aranyhörcsögök természetes körülmények között magányos állatok, és csak párzáskor találkoznak egymással, így célszerű egyedül tartani őket - ebben az esetben könnyebben is szelídíthetőek. Ha a szaporítás a cél, akkor is csak a párzás idejére javasolt a nőstényt a hím mellé tenni. Vemhességi idejük rövid, mindössze két hét, és akár 10 kölyköt is szülhetnek. Ebben az időszakban különösen lényeges az anya megfelelő táplálása, mert a hörcsögöknél ellenkező esetben könnyen előfordulhat a kannibalizmus. A kölyköket 3 hét után lehet elválasztani az anyjuktól. Élettartamuk viszonylag rövid, általában 3 év.

Forrás: AFP
Dzsungáriai törpehörcsög

A hörcsögökkel szemben a deguk általában alszanak éjszaka, és inkább reggel, valamint kora este aktívak. Chiléből származnak, és vadon kolóniákban élnek, ezért legalább kettőt érdemes tartani belőlük. Bár nem annyira szaporák, mint a hörcsögök, célszerű inkább azonos neműeket együtt tartani. A hosszú farkuk végén lévő bojt könnyen letörik, ezért és egyébként sem javasolt őket a farkuknál fogva emelgetni. A deguk eredetileg kísérleti állatként terjedtek el, mert könnyen cukorbetegek lesznek a sok cukrot tartalmazó tápláléktól, emiatt táplálásuk külön odafigyelést igényel. Élettartamuk 5-7 év.

Bármilyen állatot választunk, a tartásuk felelősséggel és többéves elköteleződéssel jár. Különösen igaz ez a nagyobb méretű állatokra, például a nyúlra, vadászgörényre, macskára, kutyára, amelyeknél nem szabad megfeledkezni a felmerülő állatorvosi költségekről (oltás, külső és belső parazitamentesítés) sem. Ha menet közben jövünk rá, hogy túlvállaltuk magunkat, akkor már nagyon nehéz megoldást találni, ezért fontos, hogy már előre tájékozódjuk a kiválasztott állat igényeiről, tartási feltételeiről.