Önkéntes régészek leleteiből nyílik kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban

régészeti kiállítás, Magyar Nemzeti Múzeum
Vágólapra másolva!
Árpád- és hun-kori aranyleletek, csatok, edények, sőt egy 70 kilogrammos római kilométerkő is látható a Magyar Nemzeti Múzeum legújabb, időszaki kiállításában. A "Kincset Érő Közösség" tárlata az intézmény Közösségi Régészeti Programjában részt vevő önkéntesek előtt tiszteleg. A kezdeményezés 2017-ben indult munkacsoportként, mára már több mint 200 aktív tagja van, akik az ország minden tájegységéből képviseltetik magukat, korra, nemre, foglalkozásra való tekintet nélkül. A Magyar Nemzeti Múzeum olyan leleteket köszönhet ennek a közösségnek, amelyek segítségük nélkül sosem kerültek volna elő, így az intézmény gyűjteményét sem gazdagítanák. A kiállítás szeptember 4-ig megtekinthető a Magyar Nemzeti Múzeum Pulszky-termében.
Vágólapra másolva!

A Kincset Érő Közösség című kiállítás 24 olyan leletegyüttest mutat be, amelyeket, egy-két kivételtől eltekintve, korábban még sosem láthatott a közönség. A legfontosabbak között érdemes megemlíteni a nyergesújfalui hun áldozati aranyleleteket, melyekben csatok és különféle veretek mellett többek között egy aranyozott ezüst nyeregveret is található.

Forrás: https://mnm.hu/hu/muzeum/hirek/onkentes-regeszek-leleteibol-nyilik-kiallitas-magyar-nemzeti-muzeumban

A kisbárkányi Árpád-kori temető gazdag leletanyaga mellett több sírt is bemutat a kiállítás.

A több mint 400 tárgy az őskortól a 18. századig kalauzolja a látogatókat. A legkisebb tárgy alig egy négyzetcentiméter, a legnagyobb egy Római mérföldkő, mely több mint 70 kilogrammot nyom.

A kiállítást Krucsainé Herter Anikó kulturális fejlesztésekért és finanszírozásért felelős helyettes államtitkár (EMMI) nyitotta meg, aki kiemelte, amíg vannak olyan közösségek, akik nemzeti kultúránk múltjának, hagyományainak kutatásával és ápolásával foglalkoznak, addig nyugodtak lehetünk a magyarság jövőjét illetően. Forrás: https://mnm.hu/hu/muzeum/hirek/onkentes-regeszek-leleteibol-nyilik-kiallitas-magyar-nemzeti-muzeumban

A kiállításnak kettős célja van: egyrészt szeretné bemutatni a Közösségi Régészeti program eredményeit, tehát egy rendkívül gazdag tárgyegyüttest, másrészt pedig egyfajta főhajtás az önkéntesek előtt.

Köszönetnyilvánítás a hóban, fagyban, nyári kánikulában végzett áldozatos munkáért, hiszen a múzeum olyan leleteket köszönhet ennek a közösségnek, amelyek segítségük nélkül sosem kerültek volna elő, így az intézmény gyűjteményét sem gazdagítanák.

A kiállítás a terepmunka mellett az önkéntesek múzeumi életét is bemutatj

a: a látogatók bepillanthatnak a restaurálás folyamatába is.

Virágos Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum régészeti főigazgató-helyettese elmondta, Magyarországon egyre több ember igényli, hogy önkéntesként részt vehessen régészeti feltárásokban. Ez a kiállítás az ő munkájuknak is az eredménye és megbecsülése. Forrás: https://mnm.hu/hu/muzeum/hirek/onkentes-regeszek-leleteibol-nyilik-kiallitas-magyar-nemzeti-muzeumban

Rendőrség foglalta le az aranytárgyakat

A nógrádmegyeri éremkincs egy 119 db-os tallérlelet a 17. század elejéről, mely egy családi ház alapozása közben került elő. A tulajdonosnak köszönhetően az érméket szakszerűen tudták a régészek feltárni, akik az ásás közben még kilenc darab aranyérmét is találtak. A diósjenői aranylelet azonban sajnos egy hányatott sorsú, különleges tárgyegyüttes, melyet a rendőrség foglalt le. Az illegális keresőzés nyomán előkerült aranytárgyak egy részét menekülés közben a Dunába dobták. Ez jelentősen megnehezítette a régészek munkáját, sajnos kontextus nélkül kellett a tárgyakat feldolgozni, így a leletek tudományos értéke jelentősen csorbult.

Forrás: https://mnm.hu/hu/muzeum/hirek/onkentes-regeszek-leleteibol-nyilik-kiallitas-magyar-nemzeti-muzeumban

Közösségi Régészeti Program

A közösségi régészet azt jelenti, hogy egy múzeum a szakembergárdája mellett önkéntesek közreműködésével folytat kutatást, tár fel régészeti lelőhelyeket és végzi el a tárgyak feldolgozását. A közösség tagjai mind civil foglalkozásúak, az önkénteskedés egyfajta hobbiként van jelen az életükben.

Dr. Pusztai Tamás Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Régészeti Intézet tartalomfejlesztési igazgatója múzeumtörténeti eseménynek nevezte azt, hogy a Nemzeti Múzeum külön önkéntes régészeti osztály hozott létre és keretet ad a közösségi régészetnek. Forrás: https://mnm.hu/hu/muzeum/hirek/onkentes-regeszek-leleteibol-nyilik-kiallitas-magyar-nemzeti-muzeumban

A Magyar Nemzeti Múzeum Közösségi Régészeti Programja 2017-ben indult. Alapítását Vida István régész, az Éremtár munkatársa kezdeményezte, és az indulás óta mára már több mint háromszáz aktív önkéntes tagot számlál. A résztvevők csak tavaly több mint 1600 munkaórát dolgoztak le a feltárásoknál. Fontos megjegyezni, hogy a résztvevők tevékenysége nemcsak a terepi munkát, hanem sokszor a leletek feldolgozását, leltározását is segíti.

Forrás: https://mnm.hu/hu/muzeum/hirek/onkentes-regeszek-leleteibol-nyilik-kiallitas-magyar-nemzeti-muzeumban

A múzeum programja előkelő helyen szerepel a hasonló tevékenységet folytató szerveződések listáján mind a résztvevők számát, mind szervezettségét, mind pedig eredményeit tekintve. A tervek szerint a jövőben a program még nagyobb támogatást fog kapni az intézmény berkein belül. A kiállítás szeptember 4-ig látogatható a Magyar Nemzeti Múzeum Pulszky-termében.

(Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum: https://mnm.hu)