Snowboard helyett sí-rókázás

Vágólapra másolva!
A sí és a snowboard egyeduralma sokak szerint már rég megtört a sípályákon. A kérdés csupán az volt, hogy mikor kezdik az alternatív téli sportokhoz szükséges sporteszközök tömeggyártását. Amíg ennek halvány jelei valósággá válnak, addig is a leleményes újítók kedvenc sportágukat, vagy sporteszközeiket igyekeznek télisíteni. Így születhetett meg a hó-rafting, a hókorcsolya, hó-bicikli, de léteznek ettől elvetemültebb variációk is, mint a helisí, a hó-macskázás vagy a sí-rókázás.
Vágólapra másolva!

Hókorcsolya

A hókorcsolya olyan sportszer, mely egyesíti a síelés és a korcsolyázást előnyeit. Síléc és korcsolyacipő egy bakancsban. Ezen kívül könnyen elsajátítható és még könnyebben szállítható. Továbbá a profik szerint kevésbé balesetveszélyes, mint a többi téli sport, kíméli a térdet és az izületeket. Ami a praktikus dolgokat illeti, a felvonózás is nagyon egyszerű vele. A rendeltetésszerű használathoz, pedig a sípályán egyszerűen úgy kell tenni, mintha síelnénk, kevésbé lejtős szakaszon, pedig mintha a korcsolyáznánk.

Szakavatottak szerint a sportszer rövidsége miatt valóban fordulékony, így nehéz vele hanyatt vagy orra esni, ám a kezeletlen, hepehupás sípálya-szakaszokon szinte használhatatlan. A hókorcsolya kölcsönzőket sled dogs vagy snowblade néven keressük!

Hó-bicikli

A kerékpárosok téli dilije, mert a snowbike ugyan nem gurul, és tekerni sem kell, a készség váza bicikliváz a javából, a kerekeket pedig rövidke síléc helyettesíti. A hátsó kerék minden esetben rögzített, míg az első a kormány segítségével irányítható.

A nyeregben maradást leleményesebb hó-bringások ma már a teleszkóppal oldják meg. A járgány stabilitása érdekében a síelő/bicikliző maga is sílécet hord, ám ez az egyszerűség kedvéért általában lefűrészelt orrú, csonkaléc.

A hó-bicikli sikerének titka, hogy egy-két délutáni gyakorlás után már élvezhető, és körülbelül 60 ezer forintért meg is vásárolható egy jobb darab.

A sebességőrültek számára már létezik a speed snowbike, amelynek formatervezett váza akár a 200km/órás sebességig is felgyorsul.

Hórafting

Amikor a vitorlával megerősített szörfdeszka nem vált be, a hullámlovasok némileg elkeseredtek, hogy nem tudják kedvenc sportjukat télisíteni. Ekkor jöttek a raftingosok, és egy huszárvágással elintézték a dolgot. Felfújták a csónakokat, egyszerűen beleszálltak, és ahogyan a zúgók sodrásában már megtanulták, ugyanúgy használják a havon is lapátokat az irányításhoz.

Hóraftingolni nálunk, Európában is lehet. Olaszországban (Cortina d'Ampezzo), az ausztriai Tirolban, és a Triglav Nemzeti parkban, Szlovéniában lehet próbálkozni. Hozzánk legközelebb Besztercebányától nyolc kilométerre Donovali környékén hóraftingolhatunk, óránként 8500 forintért

Légszánkó

A svájci Joe Steiner által kifejlesztet légszánkó, leginkább egy csepp alakú gumimatrachoz hasonlít, persze egy 300 eurós professzionális vonalvezetésű sporteszközt nem lehet csak úgy legumimatracozni. A 10 évig tartó fejlesztésnek köszönhetően Steiner megtalálta a legfinomabb vonalvezetést, a vízálló, strapabíró anyagot, és a kiegészítőket, mint amilyen a talpak és a hátizsákra erősíthető hurkok. Ma már létezik klasszikus és modernebb vonalvezetésű légszánkó is, egyedi díszítéssel, sőt kiegészítőket is lehet vásárolni, mint például a hordtáska. A légszánkó extrém módon gyors, akár 100-120 km/órás sebességgel is képes csúszni.

Amennyiben kipróbálnánk a légszánkózást snowbodyboard, vagy airboard néven keressük a kölcsönzőnél!