Holland és görög vendégek Palkonyán

Vágólapra másolva!
Újabb állomásához érkezik hétvégén a Palkonya- Európa kulturális faluja 2007 rendezvénysorozat. A június 15-től 17-ig tartó hétvégén a görögországi Paxos szigete és a sakkversenyeiről is híres hollandiai Wijk aan Zee  mutatkozik be a nagyközönségnek. Bemutatjuk a két települést.
Vágólapra másolva!

Második hétvégéjéhez érkezik az egyik legnagyobb idei hazai rendezvénysorozat, a Palkonya - Európa kulturális faluja 2007 programsorozata. A festői környezetben lévő faluban egész hétvégén kulturális programokkal várják az érdeklődőket. Lesznek koncertek, a résztvevő települések előadói által bemutatott táncelőadások, s nem utolsó sorban ki-ki megkóstolhatja a kiváló helyi borokat is. Hogy az érdeklődők rendelkezzenek némi információval a két faluról, az alábbiakban bemutatjuk a görögországi Paxost és Wijk aan Zee-t.

Paxos, a külföldiek szigete

A Görögország nyugati partjához közeli Paxos sziget különböző mediterrán kultúrák találkozásánál helyezkedik el, a körülötte fekvő országok folyamatosan éreztették hatásukat. Már Homérosz is szót ejtett a szigetről, ahol a hellének, a rómaiak és a bizánciak is uralkodtak. A korai középkorban nem a törökök, hanem a velenceiek érkeztek ide, akik számos olajfát ültettek a szigeten. Ezt követően a franciák és az angolok voltak hatalmon. Paxos 1864-ben lett a modern Görögország része.

A zöld Paxos a jón-tengeri szigetek legkisebbike. A sziget külvilággal való kapcsolatát néhány kompjárat biztosítja, az egyik, naponta közlekedő komp célállomása például a szomszédos sziget, Korfu.

A gyönyörű tengerparti strandokat és a sziklás tájat kedvelik az ide látogatók, az elmúlt századokban a tengerészek pedig biztonságos menedékre találtak a természetes kikötőkben. A szigeten nincsenek folyók vagy források, az egyetlen vízforrást az égből érkező csapadék biztosítja.

Paxos, a turisták és a tengerészek kedvence, továbbra is a külföldiek szigete maradt. A turizmus fontos bevételi forrást jelent a lakosok számára, hasonlóan, mint a múltban a halászat, a kőművelés és az oliva-termesztés.

A lakosok nagy része ma műár a turizmusból él, amely pozitív hatást gyakorol az életszínvonalra: a fiatalok a szigeten maradnak, és nincsenek munkanélküliséggel kapcsolatos problémák. A turizmus hatására egyúttal nagyobb figyelem irányul a környezetvédelmi és a természeti kérdésekre is. Ennek az olivaolaj-termelésben van jelentősége, melynek során egyre kevesebb növényvédőszert alkalmaznak.

Paxoson manapság mintegy 2500 helyi lakos él, s a helyiek szerint minden egyes lakos legalább egy külföldön élő rokonnal rendelkezik. Az 1900-as évek elején az emberek tömegesen emigráltak Ausztráliába és az Egyesült Államokba.Az itt maradtak szerint ez az egyik oka annak, hogy miért van még mindig nagyfokú összetartás a szigeten, és hogy miért olyan nyitott Paxos a külföldiekkel szemben.

Ennek megfelelően Paxoson sok külföldi él, ezért a különböző származású és vallású emberek közötti házasság teljesen megszokott dolog a szigeten. Élénk a sziget kulturális élete is, például minden szeptemberben egy klasszikus zenei fesztivált rendeznek itt, amely számos fiatal zenészt vonz szerte Európából.