Ezért ne fürödjön szökőkútban

kánikula, hőség, hőségriadó, szökőkút, nyár, meleg, Ezért ne fürödjön szökőkútban cikkhez
Vágólapra másolva!
A meteorológusok 33 fokot ígértek mára, és szombattól ötnapos hőségriadót rendelt el az országos tiszti főorvos. A tartós kánikulában sokan a szökőkutakban keresnek menedéket. Az ÁNTSZ és az Országos Környezetegészségügyi Intézet azonban kifejezetten arra kér mindenkit, hogy ne használják fürdésre a szökőkutak vizét, és ne hűsítsék vele arcukat, nyakukat. Hogy miért?
Vágólapra másolva!

Forrás: MTI/Balázs Attila
Forrás: MTI/Balázs Attila

Mert a meleg vízben a kórokozók gyorsan szaporodnak
A szökőkutak vize szennyeződhet porral, talajszemcsékkel, állati ürülékkel. Amennyiben nem gondoskodnak a megfelelő tisztításról, fertőtlenítésről, illetve ha a szökőkút nem üzemel folyamatosan, a kút belső felszínén olyan élőbevonat (nyálkás, csúszós réteg) alakul ki, amit a hagyományos technológiákkal nehéz eltávolítani. A kórokozók elszaporodhatnak az élőbevonatban, ami egyúttal rejtekhelyként is szolgál számukra a fertőtlenítőszerekkel szemben. Egy meleg nyári napon a szökőkutakban lévő víz könnyen felmelegszik, a 25°C feletti hőmérséklet pedig szintén elősegíti a mikroorganizmusok elszaporodását.

Mert hasmenést okozó fertőzés lehet a vége
A szennyeződésekkel elsősorban hasmenést okozó mikroorganizmusok (egysejtűek, baktériumok és vírusok) kerülnek a szökőkútba. A fertőződés lehetősége akkor áll fenn, ha a vizet véletlenül lenyelik (pl. pancsolás közben, vagy vizes kézzel élelmiszert megfogva). Az ilyen jellegű fertőzésekre a gyerekek a felnőtteknél fogékonyabbak. Ha valaki csak a lábát lógatja a vízbe, az ebből szempontból nem jelent kockázatot.

Mert a Legionella szereti a pangó melegvizet
A Legionella pedig egy ún. "feltételesen kórokozó" baktérium, amely mindenhol előfordul, ahol pangó melegvíz van. A Legionella baktériumok a vízhálózatokon keresztül jutnak a szökőkutakba, és a nyári kánikula idején elszaporodhatnak. A szökőkutakban üzemelés közben nagy mennyiségű vízpermet keletkezik, amit könnyen belélegezhet az, aki benne fürdik. Az apró vízcseppekkel a legionellák a tüdő léghólyagocskáiba is képesek lejutni és helyileg gyulladást okozni. A betegség súlyossága az enyhe influenzaszerű tünetektől az akár halálos kimenetelű tüdőgyulladásig terjedhet. A Legionella az egészséges emberre és gyermekekre nézve általában veszélytelen, de egy legyengült immunrendszer esetén enyhébb-súlyosabb megbetegedést válthat ki. Elsősorban az idősek, az erős dohányosok és a daganatos vagy immunológiai betegek számára jelent kockázatot.
Az ún. interaktív szökőkutak kialakítása és üzemeltetése azonban más módon történik, mivel ezeket közvetlen érintkezésre tervezték, így ezek kevésbé kockázatosak.