Pápa ahhoz kicsi, hogy önálló várostérképet kapott volna a Magyarország atlaszomban, ahhoz viszont nagy, hogy a látnivalókat magától megtalálja az ember. Kérdezősködni kellett hát, ami a vidéken oly jellemző párbeszédekhez vezetett:
- Jó napot, meg tudja mondani, hol van az Ókollégium?
- Ismerős itt Pápán?
- Nem, először járok itt, Pestről jöttem.
- Na, ott forduljon balra, ahol régen az áruház volt.
- (??!!) Köszönöm.
A város nevéről elsőként az egykori iskolákra asszociáltam. Fel is kerestem az Ókollégiumot, ahol Jókai Mór, Petőfi Sándor, Eötvös Károly is tanult. A legnagyobb élményt azonban a Kékfestő Múzeum jelentette, a tetőtéri szárítóhelyiség különleges hangulata. A pápai volt Közép-Európa egyik legrégebbi kékfestő műhelye, ahol a felszerelésektől az iratokig rengeteg emlék megmaradt. A Szászországból hazánkba települt Kluge család hét generáción keresztül, az 1700-as évek végétől egészen 1956-ig űzte itt a mesterséget.
Még a svédországi portyázás során szerettem bele az üveggyárakba, ahol elbűvölten néztem, ahogy az üvegfújók játszi könnyedséggel formálják a vázákat, dísztárgyakat. Itthon Ajkán van lehetőség megfigyelni, hogyan készül az üveg a régi, szájfúvásos módszerrel. Az Ajka Kristály története 1878-ra nyúlik vissza, és a gyár ma is ott áll, ahol akkor megépítették, sőt alapvetően a technológia is ugyanaz.
Az egész séta során különös, kettős érzés kísért: a szocreál üzem, a régi technológia, a látszólagos rendetlenség miatt mintha egy elhanyagolt, zárás közeli üzemben lennénk. Ugyanakkor a vezetőtől megtudtam, hogy a legkorszerűbb termékek készülnek itt neves külföldi megrendelők részére, akik sokszor a saját márkanevük alatt adják azt tovább.
Ha már ipartörténet, Ajkán meglátogattam a város határában található Bányászati Múzeumot is. Az ajkai bányászat a kiegyezés évtizedében alakult ki, és 139 éven át, 2004-ig folyt a barnakőszén kitermelése. A múzeum területén a sok régi gép között találunk egy 1903-ban készült ikerdugattyús gőzgépet is. – Ugye, milyen szép? – kérdezte a fiatal idegenvezető hölgy elragadtatottan. És valóban az, már amennyire egy fekete acélmonstrum szép lehet.
Míg Ajkára viszonylag kevesen látogatnak el, Herenden nagyüzemben fogadják a látogatókat. A látogatás egy rövidfilmmel indul, aztán már lehet is indulni a bemutatókra, ahol az egész munkafolyamatot végigkísérhettem az anyag előkészítésétől a kész porcelánig. Tartottam tőle, hogy a turisták előtt dolgozó alkalmazottak kelletlenek lesznek (én biztos az lennék, ha naponta több turistacsoport bámulna munka közben), de erről szó sem volt. A dolgozók kifejezetten kedvesen és lelkesen mutatták a munkafolyamat rájuk eső részét, és szívesen válaszolgattak a kérdéseinkre.
Látva, mennyi ügyességre és türelemre van szükség a porcelánkészítéshez, könnyebben megérti az ember, mi kerül egy teáskészleten több tízezer forintba. A bemutatón kívül van itt múzeum és bolt is, de a legnagyobb élmény az étterem, ahol kiválaszthatjuk, milyen herendi porceláncsészébe kérjük a kávénkat. Legnagyobb bosszúságomra épp előttem érkezett egy nagy német turistacsoport, akik az összes süteményt felfalták, így a csodálatos csészében felszolgált kávémat édesség nélkül kellett elfogyasztanom.
Az ajkai üzemben körbevezető hölgy javaslatára mentem el Úrkútra, a Csárda-hegyi tanösvényre. Bevallom, korában nem is hallottam erről a mintegy egy kilométer hosszú sétaútvonalról, pedig igazi csemege. A 2,2 hektár kiterjedésű őskarszthoz nincs hasonló terület Európában, nem csoda, hogy 1953-ban védetté nyilvánították. Megtalálásában nagy szerepe volt az 1920-as években folyt mangánérc-bányászatnak. A több tízmillió évvel ezelőtt kialakult karsztformákat ugyanis a fiatalabb üledékek elfedték, így azok csak a bányászat során tárultak fel.
A korábban csak az erdőkben összegyűjtött köveket kizárólag kézi erővel (vésővel és csákánnyal) termelték ki a bányában, hogy a védett karsztterületek ne károsuljanak. Az úrkútihoz hasonló felszínformákat manapság csak trópusi helyszíneken találhatunk, például Dél-Kínában. Az itteni alakzatok is ilyen klímában alakultak ki, csak épp sok millió évvel ezelőtt. Bár az egy kilométer nem tűnik hosszúnak, érdemes a sétára egy-másfél órát rászánni, részben az érdekes ismertető táblák, részben pedig a terepviszonyok miatt. Az útvonal nyomvonala ugyanis érinti a karsztvidék tizenöt méter mélyben levő alját, ahova falépcsőkön lehet leereszkedni.
Monoszló határában Hegyestűnek nevezik az egykori bazaltkőbánya miatt részben elhordott hegyet, ahol geológiai bemutatóhelyet alakítottak ki. A vulkáni kürtőben megdermedt bazaltláva a kihűlés során sokszögű, hatalmas, függőleges oszlopokban maradt meg, és ez a különös táj a kőbányászat során tárult fel. Bár én pont felhős időben, szemerkélő esőben jártam itt, így is nyilvánvaló volt, hogy a Hegyestűhöz nemcsak a látványos bazaltoszlopok, hanem a Káli-medencére és a Tapolcai-medence tanúhegyeire nyíló panoráma miatt is érdemes kirándulni.
A megyében portyázva csodaszép kis templomokat találtam. A kedvencem Litér református temploma volt, igazi gyöngyszem. Kékre pingált faragott karzat, piros szőttes terítő a szószéken, bájos, színes párnák a padokon, hűvösebb időre összehajtogatott plédek egy ládában, orgona, szúrágta lépcsők, muskátli az ablakban, padok a kertben, 13. századi bélletes kapuzat – az egész, úgy, ahogy van, betalált a szívembe.
Öskün a zsindelyes kerektemplom a falu fő ékessége, amely egyes források szerint egy 12-15. századi vár bástyájából lett kialakítva, de más elméletek a 11. századra, megint mások a török korra teszik a keletkezését.
Ganna jó eséllyel indulhatna az ország legtakarosabb falujának versenyén. Csupa tökéletesen rendben tartott portál, makulátlan utcakép fogadja a látogatót. Már ezért megéri idejönni, de ott van még az 1800-as évek elején épült klasszicista kerektemplom is, a római Pantheon kicsinyített mása, az Esterházy-család mauzóleuma. Első látogatásom alkalmával nem tudtam bejutni, a helyszínen derült ki ugyanis, hogy a látogatást előre kell telefonon egyeztetni.
Néhány hét múlva azonban visszatértem, és akkor sikerült belépnem a templomba, illetve az altemplomba, ahol az Esterházy-család számos egykori neves tagja nyugszik: Esterházy Miklós, az építtető, Esterházy Bálint, a Monarchia moszkvai nagykövete, valamint Esterházy Miksa, a Magyar Atlétikai Klub alapítója. Hogy más ne induljon el feleslegesen, itt a község honlapja, ahol a látogatási információkról (bejelentkezés, jegyár) lehet tájékozódni.
Sólyon elég nehéz rábukkanni a sólyi papírmalom romjaira. Talán még mindig ott keresgélnék a bokrokban, ha nem jön arra egy helybéli, aki útbaigazít. A Vasút utcán két kőhídon kell átkelni, majd a második után rögtön balra fordulni, neki a mezőnek. Kicsit cidriztem, fogja-e bírni a nem terepjáró járgányom. Szerencsére a nagy semmiből előbukkant egy másik autó, amelyet előzékenyen magam elé engedtem. Aztán mikor láttam, hogy elakadt a fűben, én is leálltam, és inkább gyalog folytattam az utam. A fák lombjai közül előbukkanó falmaradványok nem kompenzálták a megközelítés nehézségét, így ezt csak a magamfajta elvetemült romvadászoknak ajánlom.
Nemesvámos és Veszprémfajsz között található egy Közép-Európában páratlan római villagazdaság romterülete, amely Balácapuszta néven lett ismert. A szezon első látogatóinak egyike voltam, és a kertész-idegenvezető-gondnok igen lelkesen vezetett körbe a területen. Ha májusban-júniusban jár arra az ember, a kirándulás időtartamába a gyakori fotómegállókat is érdemes beletervezni; a környéken ugyanis lenyűgöző pipacsmezők sorakoznak.
Kővágóőrsön egy kevésbé ismert, eldugott látványosság a régi zsinagóga épülete, amely ma már üresen, romosan áll. Az internetes leírás és a szomszéd házban lakó idős néni elmondása szerint utoljára raktárként üzemelt. Sajnos a csodálatos épület teljesen elhanyagolt, lassan benövi a gaz. Két kerítés veszi körül, de nem lehetetlen bebújni a lukakon, az épület pedig tárva-nyitva áll, úgyhogy meg tudtam nézni a szép karzatot. Érdekesség még, hogy a mellette levő utcát Cseh Tamásról nevezték el, bár nem tudom, ez mennyire hivatalos, a GPS-ben mindenesetre nem így szerepelt.
Tés látványosságai a szélmalmok. Többször is elhajtottam oda-vissza a felirat előtt, keresve az utcát, amely a szélmalmokhoz vezet, de aztán kiderült, hogy egyszerűen csak be kell csengetni a feliratnál levő házba, és annak a hátsó kertjében állnak a malmok. A házban kovácsmúzeum is működik, de a fő attrakció a két malom. A tulajdonos egy hatalmas kulcsot nyomott a kezembe, azzal sétáltam el az udvar mögötti réten fekvő malmokhoz. Az egyik még ma is működőképes, és fel lehet mászni a zsindelyes, kúpos teteje alá.
És ha már malom, van a megyében egy másik is: Örvényes bájos látnivalója a műemlék vízimalom, melyet már 1211-ben, a tihanyi apátság birtokainak összeírásakor megemlítenek korabeli dokumentumokban. Végtelenül kedves gondnoka vezetett körbe, aki büszkén mutogatta a régi edényeket, használati tárgyakat, a molnármesterség dokumentumait és eszközeit, sőt még a malom felújított fakerekét is beindította.
Bakonybél neve korábban csak a bakonyi túrákról volt ismerős, egyszer itt szálltunk meg barátaimmal egy helyi családnál. A település azóta vadonatúj, egyedi látnivalóval is büszkélkedhet: a 2012 tavaszán megnyílt Csillagdával. Erről nemcsak kevesen tudnak, de még Bakonybélen járva sem lehet észrevenni, pedig igazán impozáns, modern épületről van szó. Sikerült úgy elrejteni – és ezért le a kalappal a tervezők előtt – hogy egyáltalán nem zavarja a falu összképét.
A magamfajta városlakó a fényreklámok, közvilágítás és szmog miatt ma már ritkán lát csillagfényes éjszakát, így erre a legjobb mód egy csillagászati bemutató. Ahogy a Csillagda prospektusa találóan fogalmaz: „Már nemcsak a természeti népeknek, a ritkuló élővilágnak, hanem a csillagos égboltnak is szüksége van rezervátumokra, védett területekre”. És hogy miért éppen Bakonybélben? A falu a Balaton-felvidéki Nemzeti Park részeként viszonylag kedvező helyzetben van fényszennyezettség szempontjából, így alkalmassá vált csillagászati élménycentrum létrehozására.
Megyer 15,4 hektáros belterületével és az azon fekvő 20 házával hazánk második legkisebb önálló települése, csak a Zala megyei, kilenclakosú Ibarfa múlja felül, vagyis alul. Megyer kiváló példa arra, hogy a méret nem számít. Az elnéptelenedésnek induló faluba 2005-től a főváros környékéről néhány lelkes és kreatív új lakos költözött, és egy egészen különleges pihenőfalut hoztak létre.
A régi házakból kialakított szállásokat elsősorban vadászok, lovasok keresik fel, és bár engem egyik sport sem vonz, mégis azonnal otthon éreztem magam. Ha kell egy kis nyüzsgés, közel van a sümegi vár vagy a tapolcai tavasbarlang, de a hely varázsát a végtelen nyugalom adja. A pajta azon ritka különleges helyek egyike, ahol az ember már akkor érzi, mennyire visszavágyik majd oda, amikor még el se indult onnan.
Az aprócska település egy meglepően nagy rockfesztivál helyszíne, ugyanis 2013-ban már a hatodik alkalommal rendezték itt meg a Megyer Camp Festet, „ahol a rock and roll találkozik a tehénnel”. Annyira jól éreztük magunkat, hogy a megyében tett kalandozások során kétszer is visszatértünk, talán azért, mert itt pontosan annyira vesz részt mindenki a falusi életben, amennyire jólesik neki: a lelkesebb, aktívabb utazó maga szedhet fát a kazánba, főzhet ebédet a konyhakertből, felszerszámozhatja a lovat, és kiügethet vele. De ha csak annyira telik az energiából, hogy időnként felemeljük a borospoharat, a házigazdák szívélyesen gondoskodnak rólunk.
Talán a fenti felsorolásból is látszik, Veszprém jóval többet kínál az olyan jól ismert látnivalóknál, mint amilyen az egyébként folyamatosan megújuló veszprémi állatkert, a tapolcai tavasbarlang, vagy épp a nagyvázsonyi vár. Ráadásul a cikkben bemutatott érdekességek csak az épített, vagy valamilyen szempontból egyedi természeti látnivalók, a Káli-medence elbűvölő lankáiról vagy a túraterepnek is kiváló Tanúhegyekről még nem is beszéltem. A Balaton-felvidék jóval több annál, mint ahova a balatoni nyaralások során egy-egy hűvösebb napon kirándulni érdemes. Egész évben elegendő látnivalót kínál hosszú hétvégékre, családi nyaralásokra, csak le kell térni egy kicsit a bevált utakról.